Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
2018 yılında hastalık izni ücreti azaltılacak, annelik parası yükseltilecek

2018 yılında hastalık izni ücreti azaltılacak, annelik parası yükseltilecek

19 Ekim 2017

Sosyal Sigortalar Kurumunun 2018 yılına ilişkin bütçe taslağında doğum yapan annelere ödenen maaşın ve işsizlik maaşının yükseltilmesi, fakat hastalık izni ücretinin azaltılması öngörülüyor.

Son yıllarda artış yapılmayan iki ödenek yükseltilecek. Şu anda gün başına 7,20 leva ödenen işsizlik için verilen asgari tazminat ödeneği önümüzdeki yıl 9 levaya yükseltilecek. Doğum yapan annelere çocuğun ikinci yılında ödenen maaş ise 40 leva yükseltilecek ve aylık miktarı 380 leva olacak.

Fakat hastalık izninin ilk üç günü için daha az tazminat ödenecek. Şimdi bu para işçinin maaşının yüzde 70’i oranında işveren tarafından ödeniyor. 2018 yılında bu tazminat işçinin maaşının yüzde 50’si olacak.

Örneğin, bir işçinin maaşının brüt tutarı 1000 leva ise, üç günlük hastalık izni için işveren ona şimdiki miktara göre yaklaşık 25 leva az para ödeyecek. Buna ilişkin teklifin gerekçesi değişikliğin iş dünyasının yükünün hafifletilmesi ve kötüye kullanmaların önlenmesidir.

İşsizler için de olumlu yönde değişiklik yapılacak.

İşsizlik için verilen asgari tazminat ödeneğinin gün başına 1,80 leva artırılması kendi isteğiyle işten ayrılan kişilerin cebini ilgilendirecek.

Bu ödeneğin verilmesine ilişkin şartlar değişecek. Başvuran kişinin son 18 ayın 12’si için sigorta primi ödemiş olması istenecek. Örneğin, bir yıl boyunca tazminat ödeneği alabilmesi için 2001 yılından sonra 15 yılı aşkın çalışmış olması şartı getirilecek.

Çocuğun 1 yaşına kadar ödenen annelik parası annenin son 2 yılda elde ettiği gelirlere bağlı olmaya devam edecek.

Bütçe taslağına göre önümüzdeki yıl Temmuz ayında tüm emekli maaşları enflasyon oranı ve ortalama sigorta geliri oranına göre yüzde 3,8 endekslenecek. Böylece asgari emekli ücreti yaklaşık 208 leva, azami emekli ücreti ise 910 leva olmaya devam edecek. 2018 yılında sigorta primi ise yüzde 1 oranında artacak.

İşverenler tarafından işçiler için aldıkları pozisyonlara göre ödenen en düşük sigorta primi artış olacak. Asgari sigorta eşikleri idari yolla yüzde 3,9 artırılacak, çünkü bu yıl iş dünyası sendikacılarla yürütülen müzakereleri boykot etti.

Asgari işçi ücretin artacağı da göz önüne alınırsa, önümüzdeki yıl asgari sigorta eşikleri ortalama yüzde 6,8 artacak.

Bu artışa işverenlerden sert tepki geldi. Dün işveren örgütleri Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov’un istifasını istediler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS