Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, AB’nin 2018 yılı bütçesinden daha fazla pay alacak

Bulgaristan, AB’nin 2018 yılı bütçesinden daha fazla pay alacak

27 Ekim 2017

Strasburg’daki Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu, AB’nin 2018 yılı bütçesinin yaklaşık 147 milyar avro ile rekor düzeyde olmasına karar verdi. Bu bütçe 2017 yılı bütçesine göre yaklaşık 10 milyar avro yüksektir. Bu bütçeden Bulgaristan 2 milyar avroyu aşkın veya 4,24 milyar levalık pay alacak.

Konuyla ilgili 24 Chasa gazetesine bilgi veren Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB/ENP) AP Milletvekili Andrey Novakov, AB Bütçesine ilişkin müzakereler yürüten ekipte Bulgaristan’ın tek temsilcisiydi.

Novakov, “2017 yılında ülkemize yaklaşık 3,7 milyar leva kaynak sağlanması için anlaşılmıştı. Bu demektir ki, bize ayrılan 4 milyar 240 milyon levayı alabilmemiz için tavana ulaşabilirsek ve tüm projeleri bitirebilirsek, önümüzdeki yıl bu yıla göre yarım milyar leva fazla alacağız” diye izah etti.

Bulgaristan, bir buçuk milyarı biraz aşan kaynağı kentsel dönüşüme yatırabilecek. Bulgaristan’da çiftlik sahiplerine yapılacak ödemeler de aynı miktarda olacak.

Kırsal kesimlerin kalkınması için AB, ülkemize 750 milyon leva verecek.

Novakov, “İstihdam için yaklaşık 360 milyon leva verilecek. Bu kaynak özellikle gençlerin istihdam edilmesi için harcanacak, çünkü Bulgaristan bu konuda başarı kaydeden ülkelerden biridir. AB fonlarından ve ulusal bütçeden sağlanan kaynaklarla finanse edilen çeşitli program ve tedbirler kapsamında neredeyse 60 bin genç işe başladı” diye altını çizdi.

AP Milletvekili, “AB bütçesine 1 milyar leva katkıda bulunuyoruz, bunun karşılığında ise 4 milyar 200 milyon leva alıyoruz. Bizim ülke yararlanıcı ülkeler arasında yer alıyor” diye belirtti. Novakov, AB Sınır Koruma Ajansı Frontex’in bütçesinin de yükseltildiğini bildirdi.

Novakov, “AB 2018 Yılı Bütçesi, şimdiye kadar en yüksek AB bütçesidir. Hem de bu Brexit ve diğer zorluklarla karşı karşıya kaldığı bir zamanda oluyor. Bütçede Bulgaristan’a öngörülen pay elde ettiğimiz bir başarıdır. Bu kaynaklar ülkemizin ekonomik büyümesine destek olacak” diye sözlerine ekledi.

Novakov, geçen yılki bütçede sadece tarım için ayrılan miktarın bu kadar yüksek olduğunu söyledi. Diğer tüm sektörlere ayrılan finans kaynaklarının artırıldığını kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS