Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6999 Lv.
GBP GBP 2.2265 Lv.
TRL TRL 0.3046 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2018
HABERLER » Bulgaristan
300 000 işsiz kişi, herhangi bir iş aramıyor

300 000 işsiz kişi, herhangi bir iş aramıyor

06 Kasım 2017

Eski Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı İvaylo Kalfin, “Bir yıldan fazla işsiz olup iş aramayan Bulgaristan vatandaşlarının sayısı 300 000. Maaş miktarı, bu kararı belirleyen ana faktör değildir. Friedrich Ebert Vakfı’nın siparişiyle Trend Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma sonuçları bunu gösteriyor. İşsiz olup da iş aramayanların sayısı, beklenenden çok daha fazladır” diye belirtti. Kalfin’in ifadelerine göre bu sayı ülkede çalışma çağındaki nüfusun yüzde 10’unu oluşturuyor ve bu kişiler, büyük bir ekonomik kaynağa dönüşebilirler.

Böyle bir durumda olan kişilerin yüzde 17’i imkan buldukça kayıt dışı çalıştıklarını itiraf ediyorlar, yüzde 10’u ise yurt dışında mevsimlik işlerde çalışma sonucu gelirler elde ettiklerini belirtiyorlar. Sadece başka bir aile ferdinin gelirlerine güvenen kişilerin sayısının büyük olması daha çok endişe vericidir. Aynı zamanda bu kişilerin çoğunun çocuğu var. Etnik farklılıkların o kadar da büyük olmadığını belirten Kalfin,”Bu durum yoksulluğa ve toplumda bölünmeye yol açıyor” diye altını çizdi.

Ankete katılanların yarısından fazlası yeterli ücretle işe başlamaya hazır olduklarını söylediler. Çoğu durumlarda 1000 leva civarında aylık ücret söz konusudur.

Yüksek eğitimliler, daha motive edilmiş durumdalar ve onların çoğu kendisine önerilen bir işi reddeden kişilerin devletten işsizlik parası almaması gerektiğini düşünüyorlar.

İş arayanların yüzde 80’inin yakınları aracılığıyla bunu yapmaları rahatsız edici bir durumdur.

Eski Başbakan Yardımcısı İvaylo Kalfin, “İşsizlerin bu konuda kurumlardan yardım istememesi büyük bir soru işaretidir” dedi.

Kalfin, işsiz olan bu 50 yaş üstü kişilerin çoğunun eğitim kursuna katılmadığını, hiçbir şey yapmadığını ve bir gün sosyal yardım ödeneği almayı beklediklerini kaydetti. Bu tür işsizlerin büyük bir bölümü yol ücretinin ödeneceğinin garanti edilmesine rağmen evinden 50 km uzak olan işyerlerinde çalışmayı reddediyorlar.

Trend Araştırma Merkezinin araştırmasına göre çalışmak istemeyenlerin çoğu 18 ile 29 yaş arasındaki gençlerdir. Onlar işsizlerin yüzde 27’sini oluşturuyor. Çalışmak isteyenlerin çoğu ise işsizlerin yüzde 10’unu oluşturan 60 ile 64 yaş arasında olanlardır. Erkek ve kadın oranı hemen hemen aynıdır.

Medeni durumlarına gelince çalışmak istemeyenlerin yarısından fazlasının biraz fazlası evlidirler. Bu durum çalışmak istemeyenlerin başka bir aile fertleri tarafından geçindirilmesi için büyük bir ölçüde ön koşuldur. Daha genç olanların büyük ölçüde ebeveynleri ve yakınları tarafından geçindirilmesi söz konusudur.

Bu işsizlerin yüzde 72’sinin kişisel geliri yok. Yüzde 13’ünün 500 leva altında kişisel geliri var. Çalışmak istemeyen vatandaşların bir kısmının kira bedeli veya yurt dışında elde edilen gelir yoluyla kayıt dışı para elde ettiklerinin belirtilmesi gerekir.

Hane halklarının aylık gelirleri çalışmak istemeyen kişilerin büyük bir ölçüde ailelerin başka fertleri sayesinde geçindiklerini gösteriyor. Onların ancak yüzde 2’sinin ailelerinin herhangi bir geliri yoktur.

Çalışmak istemeyenlerin ailelerinin dörtte birinin 500 ile 501-1000 leva arasında geliri var.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1273


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


serkan yurtsever 2017-11-08 18:38:53
...geç oldu güç oldu lakın oldu...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS