Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6999 Lv.
GBP GBP 2.2265 Lv.
TRL TRL 0.3046 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2018
HABERLER » Bulgaristan
Ülkede çalışacak 450 aile hekimi aranıyor

Ülkede çalışacak 450 aile hekimi aranıyor

06 Kasım 2017

Bulgar Hekimler Birliği Başkan Yardımcısı Galinka Pavlova, Varna şehrinde düzenlenen sağlık alanında sorunlara dair yuvarlak masa toplantısında, “Ülkede aile hekimlerinin sayısı yetersiz ve yaklaşık 450 aile hekimi aranıyor” diye bildirdi. Yuvarlak masa toplantısı Varna Belediyesi tarafından düzenlendi.

Pavlova’nın ifadelerine göre farklı uzman hekimler konusunda da benzeri bir tablo var. Pavlova, “Bazı yerleşim yerlerinde ve bölgelerde gerekli uzman hekim sayısı ancak yüzde 20 orandadır” diye belirtti. Tırgovişte (Eski Cuma), Smolyan (Paşmaklı) ve Razgrad (Hazargrat) bölgelerinde durumun son derece kritik olduğunu söyledi.

Pavlova, “Hastaneler dışındaki sağlık kuruluşlarında uzman yetersizliği de kritik seviyeye ulaşmaya başladı” dedi. Pavlova’nın ifadelerine göre bu tür sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin yaklaşık üçte birisi 50 yaş üstünde ve üstelik onların büyük bir bölümü birkaç saatliğine çalışıyor.

Pavlova, “Belediyelere bağlı Hastalık Tanı ve Danışma Merkezlerinde mali sorunlar da birikmeye başladı”dedi. Bulgar Hekimler Birliği, bu tür sağlık kuruluşlarının borcu olup olmadığını araştırıyor. Pavlova, bu krizin aşılması için belediyelere mülkiyetinde bu tür merkezlerin bakımını yapmasına imkan verecek ilgili mevzuatta değişiklik yapılması gerektiğini düşünüyor. Pavlova, Bulgar Hekimler Birliği yönetiminin Ulusal Çerçeve Sözleşmesinin kabulünden dolayı endişeli olduğunu söyledi. Birliğin, Meclis tarafından Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Bütçesi’ne ilişkin 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının kabul edilmemesi için mücadele edeceğini belirtti. Tasarıya göre meslek örgütleri bu sözleşmeyi imzalamayı reddettikleri halde NZOK Denetim Kurulu tarafından hazırlanan böyle bir sözleşme dayatılacak.

Bulgaristan Sağlık Profesyonelleri Derneği Varna Bölge Şubesi Başkanı Rayna Boyacieva, hemşerilerden başka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sayısında da büyük yetersizlik olduğunu söyledi. Boyacieva, Varna’da çalışan en yaşlı kadın hastalıkları ve doğum uzmanının 78 yaşında olduğuna dikkat çekti.

Boyacieva, “Kadro sıkıntısının temel nedenleri arasında başlangıçta ödenen maaşın 500-600 leva arasında düşük olması ve açık bir gelişme perspektifi olmaması bulunuyor” diye belirtti.

Boyacieva’nın ifadelerine göre NZOK tarafından sağlanan kaynakların sağlık kuruluşlarının yöneticileri tarafından sübjektif olarak dağılımı yapılmaması gerekiyor. Boyacieva, ulusal düzeyde sağlık hizmetlerine ilişkin standart kabul edilerek, NZOK’un uzman hekimlerin emeğine fiyat biçmesi gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1212


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


serkan yurtsever 2017-11-08 19:32:47
...HEKIM OLMAK ISTIYORUM...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS