Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6999 Lv.
GBP GBP 2.2265 Lv.
TRL TRL 0.3046 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2018
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Türklerine azınlık statüsü verilmesini isteyen Mestan hakkında suç duyurusu

Bulgaristan Türklerine azınlık statüsü verilmesini isteyen Mestan hakkında suç duyurusu

08 Kasım 2017

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın Bulgaristan'daki Türklere azınlık statüsü verilmesini istemesinden dolayı ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, bugün DOST partisini Başsavcı Sotir Tsatsarov’a şikayet etti. Mecliste basına açıklamalarda bulunan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Milletvekili Yulian Angelov, Mestan ve DOST partisinin, Bulgaristan Anayasası ve ülkenin kanunlara aykırı olarak Bulgaristan devletinin Bulgaristan'daki Türklere azınlık statüsü verilmesini istemesinden dolayı Başsavcıya suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Angelov, “Mestan ve partisinde yer alan başka siyasetçiler hakkında cezai kovuşturma başlatılması için Ceza Kanunu’nda yeterli hükümler olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Birleşik Vatanseverler Koalisyonu’na göre bu tür talepler toplumun bölünmesine yol açıyor. Angelov, şu ifadeleri kullandı: “DOST partisi, ırk, dini veya başka bir etnisite mensubiyetine göre Bulgaristan vatandaşlarını bölüyor ve bu da kabul edilemez bir şey. Bulgaristan’da savcılık makamının gerçekten tedbir almasını ve Mestan ve DOST partisinin kimin yararına çalıştığını ispatlamasını ve bu partinin ülkede yasaklanmasını, yabancı devletlerin çıkarlarına hizmet eden kişilerin ise kanunlara göre yargılanmasını umuyoruz”.

Arnavutluk’ta ve başka ülkelerde yaşayan Bulgarlara azınlık haklarını arayan Bulgaristan kendi vatandaşı olan Türklere azınlık statüsü verilmesini istemiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2666


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Varnalı 2017-11-08 22:43:07
Haklar verilmez,alınır!.
Lütfi Başkan eğilme,dik dur!. Bir milyon Türk senin yanında. Demokratik yolardan hareket ederek,hakkımız olan azınlık statüsünü er ve geç alacağız.Bunu dünya alem böyle bile.
Burgazlı 2017-11-09 08:11:13
Lütfü başkana bu konuda herkes destek verdiğini açıkça belirtmelidir.
MESTAN OKAN 2017-11-09 11:29:26
Azınlıklar statüsü bir bireyin değil bir ırkın meselesidir.
Bu konuyu gündeme getiren,kamuoyunu bilgilendiren ve de kamuoyu oluşturma çabasında olan her kim olursa desteklenmelidir.
fes 2017-11-09 18:18:55
Mesta'n azınlık statüsü meselesini dile getirmesi çok doğrudur, desteklenmesi gerekir. Ne var ki, dile getirmeyle sorunun bu günden yarına çözüleceği beklentisi yanlıştır. Sorunun ne kadar çetrefil olduğunu bilmeyenler Mestan'n ardında duralım azınlık statüsünü alalım diyorlar. Ben de soruyorum Messtan'ın arkasında durmakla neyi kast ediyorsunuz? Mestan bırakın işi, çıkın sokağa dese kaç kişi sokağa çıkar? 50 bin kişilik bir protesto yürüyüşü yapabilir misiniz mesela? Yapın bunu hepinizin ellerinden öpeceğim ve canım size feda olsun diyeceğim. Sözüm söz.
muhammet kurtuluş 2017-11-09 22:02:19
1971 kadar var olan azınlıklar buharlaşmadığına göre azınlık hakları tanınmasını istemekten daha demokratik bir şey olamaz.
Burgazlı 2017-11-10 07:43:15
Fes sanırım ilk kez yazdığın bir yazının altına "imzamı atarım" derim.
Selim 2017-11-11 19:21:51
Azınlık statüsü istemek suç mu? Nasıl avrupalı olacak meclistekiler anlamadım. Varsa yoksa kafatasına göre kendilerini büyük görüyorlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS