Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Nisan 2019
HABERLER » Bulgaristan
Özelleştirme ihalelerinin soruşturulabilmesi için Anayasa’da değişiklik yapılacak

Özelleştirme ihalelerinin soruşturulabilmesi için Anayasa’da değişiklik yapılacak

13 Kasım 2017

Meclis Hukuk Komisyonu Başkanı Danail Kirilov, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin özelleştirme ihaleleri ile ilgili soruşturma açılabilmesi için zaman aşımının kaldırılması üzere Meclise Anayasa değişikliği teklifi sunacağını bildirdi. Konuyla ilgili GERB Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında iktidardaki parti, çalışma grubunun özelleştirme anlaşmalarına ilişkin soruşturma açılabilmesi için Anayasa değişikliği teklifine yönelik çalışmalardan elde edilen sonuçları duyurdu.

GERB, Meclisteki tüm grup başkanlarına onların gerçekten yolsuzlukla mücadele edip etmediklerinin ortaya çıkması için Anayasa’da değişiklik yapılması için imza dilekçesine katılma teklifinde bulunacak.

Danail Kirilov, “Ceza Kanunu ve Anayasa’da değişiklikler yapılması dahi 5’ten fazla seçenek sunan tüm yasal imkanları yoğun bir şekilde tartıştık. Anayasa değişikliği ihtimaliyle bağlantılı olarak hukukla ilişkili tüm gerçekleri ve koşulları iyice analiz ettik. Bunun en iyi yasal çözüm olduğunu düşünüyoruz” diye belirtti. Kirilov’un ifadelerine göre özelleştirme ile ilgili suçlar Bulgaristan’ın demokratik gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Kirilov, Anayasa’da değişiklik yapılmasına ilişkin teklifin devasa boyutlardaki devlet ve belediye mülkiyetinin dağılımı konusunda açıklık getireceğini düşünüyor.

Milletvekili, “Devlet mülkiyetinin dağılımında birçok suç işlendi ve bu da dolayısıyla tepkilere yol açtı” diye kaydederek, özelleştirme ile ilgili konunun doğrudan yolsuzlukla ilgili olduğunu belirtti. Kirilov, “Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik geçici yasal düzenleme girişimiyle ilgili Anayasa Mahkemesi’nin 2016 yılında çıkarttığı en kesin kararını inceledik” diye belirtti.

Hukuk Komisyonu Başkanı, “Toplantı yeter sayısının en yüksek olmasını gerektirmesine rağmen Anayasa değişikliği teklifimizle en istikrarlı sonucu alacağız” diye belirtti. Milletvekili, “Bulgaristan’ın taraf olduğu ceza uygulaması ile ilgili tüm uluslararası anlaşmalara uygun olmasına dikkat ettik” dedi.

Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı Desislava Atanasova, “Tüm Meclis gruplarına bu değişiklik tekliflerini desteklemelerini önereceğiz. Burada paradoksal olan şu ki, bu tür özelleştirme ihalelerinde yer alan Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sayın Korneliya Ninova’ya da bu dilekçeyi imzalamayı önereceğiz” diye kaydetti.
Milletvekili Toma Bikov, bu değişikliklerle devleti soyanların evlerinde rahat uyuyamamaları ve yetkili makamların onlar hakkında soruşturma açmasına imkan verilmesi hedeflendiğini kaydetti. Milletvekili, “Bununla hepimiz Bulgaristan toplumuna demokrasiye geçiş döneminde bu tür kötü uygulamalarla mücadele etmek için gereken iradeye sahip olduğumuzun işaretini vereceğimizi umuyorum. GERB partisi olarak özelleştirme anlaşmalarının dağılımına iştirak etmediğimizden dolayı bizde aşağılık kompleksi yok” diye sözlerine ekledi

Dün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, GERB’in özelleştirme ihaleleriyle ilgili soruşturma yapılması arzusunun yerine getirilebilmesi için Anayasa değişikliği teklifi sunulmasına ilişkin HÖH’ün imza kampanyası başlatacağını duyurdu.

Anayasa değişikliği teklifi sunulması için en az 60 milletvekilinin buna ilişkin dilekçeyi imzalaması gerekir. Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi için 180 milletvekili tarafından desteklenmesi veya yeniden Meclis Genel Kurulunda tartışılması için en az 160 milletvekili tarafından desteklenmesi gerekir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 899


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS