Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6999 Lv.
GBP GBP 2.2265 Lv.
TRL TRL 0.3046 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2018
HABERLER » Bulgaristan
Tüketiciyi Koruma Komisyonu Başkanı: Akıllı telefonları sadece yetkili tüccarlardan satın alın

Tüketiciyi Koruma Komisyonu Başkanı: Akıllı telefonları sadece yetkili tüccarlardan satın alın

14 Kasım 2017

Araştırma şirketi olan Counterpoint Research'in küresel bir araştırmasından elde edilen verilere göre insanlar akıllı telefonlarını ortalama 21 ayda değiştiriyor. Meclis Tüketici Koruma Komisyonu (KZP) Başkanı Dimitar Margaritov, bununla ilgili yorumda bulundu. Bloomberg TV Bulgaria’da yayınlanan “Biznes Start” programına konuk olan Margaritov, “Akıllı telefon alırken tüketiciler siteleri dikkatlice incelesinler ve yetkili tüccarları seçsinler. Paylaşılan bir ekonomi ilkesiyle sosyal ağlar ve elektronik platformlar üzerinden yapılan satış teklifleri önerilen cihazların menşei ve kalitesini daima garanti etmeyebilir” diye belirtti.

Margaritov, “Telefon, online dahi üreticilerin resmi temsilcilerinden alındığı takdirde o zaman yasal, çoğu zaman da ürün garantisi var. Cihaz arızalı olduğu halde garanti belgesi tüketicinin tüccardan bir aylık süre içinde onu kendi hesabına onarma talebinde bulunma hakkı tanıyor. Ürünün alımından sonra 6 ay içinde arıza oluşması halinde tüketicinin arızanın nedenini açıklamasına hiç gerek yoktur” diye izah etti.

Margatirov, giderlere gelince insanların ihtiyaç duymadıkları bir şeyi almamasını önerdi. Tüketiciyi Koruma Komisyonu Başkanı, “Eğer bir telefon ihtiyacımız olmayan çok fazla seçeneğe sahipse bu sadece istenmeyen ekstra maliyetlere yol açabilir "diye belirtti ve teklifin gerçekten ne kadar faydalı olduğunun değerlendirilmesi gereğine dikkat çekti.

Margaritov, “Bazen cihazın fiyatı çok düşüktür, ancak bu daha yüksek ücretli abonelik planları seçmeyi gerektirir” dedi. Margaritov, komisyonun müşterilerin sözleşmeyi erken sona erdirdikleri halde kesilen cezaların hafifletilmesi konusunda üç mobil operatörle de anlaşmaya vardığını duyurdu.

Margaritov, “Süreli sözleşme olduğu zaman müşteri hiçbir neden göstermeksizin sözleşmeyi erken sonlandırmak isterse, sürenin sonuna kadar ödemesi gereken tüm ücretleri değil, maksimum üç aylık ücret ödeyecektir. Ancak sözleşme imzalanırken bir mobil cihaz da satın almışsa, fiyatının ödenmeyen kısmını da ödemek zorunda kalacaktır” diye sözlerine ekledi.

İstatistik verilere göre her yıl Tüketiciyi Koruma Komisyonu’na verilen 20 000’den fazla ihbarın yaklaşık yüzde 30’u telekomünikasyon hizmetleriyle ilgilidir. Önceki dönemlerde bu oran daha yüksekti, ancak diğer tüketim alanlarıyla ilgili de daha fazla ihbarlar alınıyor. Margaritov, “Her birimizin böyle bir cihaza sahip olduğumuz gerçeğinden kaynaklanıyor, bu nedenle, diğer tüketim alanlarına göre istatistiksel olarak bir sorunun oluşması ihtimali daha yüksektir” diye izah etti.

Margaritov’un ifadelerine göre şikayetlerin çoğu arızalarla ve hala garanti süresinin bitmemesine rağmen tüccarın cihazı ücretsiz olarak onarmayı reddetmesiyle ilgilidir. Tüketiciyi Koruma Komisyonu Başkanı, “Tüccarlar çoğu defa onarım yapmayı reddediyorlar, çünkü cihaza arızaya neden olan yetkisiz bir yazılım yüklendiğini iddia ediyorlar. Bu nedenle, oyun, testler ve başka farklı yazılım yüklemek için teklif sunulduğunda temkinli olmalıyız, çünkü onlar bir virüs içerebilir” diye kaydetti.

Margaritov, “Ancak bazen tüccarlar bunu kötüye kullanıyorlar ve haksız olarak telefonu geri kabul etmeyi reddediyorlar veya onarım bedelinin ödenmesini istiyorlar. Çoğu durumlarda müşteriye arızalı telefonunun onarılması veya bu mümkün olmadığı zaman başka bir telefonla değiştirilmesi veya ücretinin geri iade edilmesi için yardımcı olmayı başarıyoruz” diye altını çizdi.

Margaritov, tüccarların tüketicilerin geri döndürdüğü ürünleri kabul etmeleri, her vakayı dikkatli bir şekilde değerlendirmeleri ve herhangi bir ürün önerdikleri zaman tüketicinin doğru bir seçim yapabilmesi için önemli bilgileri gizlememeleri çağrısını yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 638


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS