Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6999 Lv.
GBP GBP 2.2265 Lv.
TRL TRL 0.3046 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2018
HABERLER » Kırcaali
Vali Çanev: AB Konseyi Dönem Başkanlığı, birlik içinde olduğumuzu göstermemiz için bir şanstır

Vali Çanev: AB Konseyi Dönem Başkanlığı, birlik içinde olduğumuzu göstermemiz için bir şanstır

14 Kasım 2017

Kırcaali’ye bağlı ilçe merkezi Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin 10.yılı ve önümüzdeki yıl AB Konseyi Dönem Başkanlığı dolayısıyla forum düzenlendi. Forumda konuşan Kırcaali Valisi Nikola Çanev,” Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı, birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermemiz, muhalefetin üstesinden gelmemiz ve çatışmalarla çalkalanan Birleşmiş Avrupa’ya olumlu bir örnek vermemiz için bir şanstır” diye kaydetti.

Nov Jivot Halk Toplum Merkezi salonunda Bulgaristan Cumhuriyeti’nin AB’ye İlişkin 2017 İletişim Stratejisi çerçevesinde düzenlenen foruma yerel yönetim, devlet kurumları, denetleme makamları, iş dünyasının ve başka temsilcileri katıldı. Forumun konuğu Momçilgrad Belediye Meclis Başkanı Ömer Hüseyin oldu.

Görüşmede yurt dışında çalışan Bulgaristan vatandaşlarının haklarını ve yükümlülüklerini düzenleyen İşgücü Göçü ve İşgücü Hareketliliği Kanunu’na odaklanıldı. Etkinlik Emek Müfettişliği Kırcaali İl Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa olarak gerçekleştirildi. Bulgaristan Emek Müfettişliği Genel Müdürlüğü, kuruluşun 110.yılı dolayısıyla Açık Kapı Haftası gerçekleştiriyor.

Kırcaali Valisi, insanların ve sermayenin serbest dolaşımı ve Bulgaristan vatandaşlarının AB ülkelerinde emek piyasasına erişimine odaklanarak, AB’ne üyeliğin getirdiği avantajlar ve dezavantajlar hakkında sunum yaptı.

Çanev,”Son 10 yıl içinde bize verilen bir şey olarak kabul ettiğimiz birçok kazanımlarımız oldu, ancak Birliğe katılmamış olsaydık, onlar mümkün olmazdı. İşsizlik oranı ancak yüzde 6,9, son yılda ekonomik büyüme ise yüzde 4 olarak gerçekleşti. Momçilgrad Belediyesi işgücü göçünden doğrudan etkilenmiş bir ilçedir ve bu yüzden AB ülkelerinde çalışan sakinlerinin onların kötüye kullanılmasına izin vermemeleri için haklarından haberdar olmaları iyidir” diye belirtti.

Emek Müfettişliği Kırcaali İl Şube Müdürü Angelina Babunska, “Kırcaali ili nüfusunun bir bölümü AB ülkesinde çalışıyor, ancak çoğu durumlarda onların korunma hakları işverenler tarafından engelleniyor. İşgücü Göçü ve İşgücü Hareketliliği Kanunu’nun amacı ilgili düzenlemelerin getirilmesi ve işe alınma kurallarının uyumlaştırılmasıdır” diye belirtti.

Emek Müfettişliği Kırcaali İl Şube Müdürlüğünde görevli uzman Hristo Çirpanliev, çalışma izinleri, AB ülkelerinde ve bizde yabancı işçi çalıştırma mekanizmaları, ücret seviyeleri, kontrol mekanizmaları ve başka ilgili konularda bilgi verdi.

Forum kapsamında Nov Jivot Halk Toplum Merkezi fuayesinde buradaki uygarlıkların Avrupa uygarlığına katkısı olan Doğu Rodoplarda mevcut tarihi ve kültürel yerleri yansıtan fotoğraf sergisi düzenlendi. Bu tarihi ve kültürel yerlerin bir kısmında AB fonlarınca sağlanan hibe desteği sayesinde ıslah çalışmaları yapıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1176


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ayşe 2017-11-15 05:14:56
Yzzık çok yazzık DpS Bulgar devleti Türklere asimilasyon politikasından vaz geçmedigini söyleyemiyor.
Nasıl birli ve beraberlik toplantısı oluyor.
Hangi birlik Bulgar Türkleri eritiyor DuPiSe yönetimi susuyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS