Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Hükümet, Aile İçi Şiddetten Korunma ve Koruma Ulusal Programı kabul etti

Hükümet, Aile İçi Şiddetten Korunma ve Koruma Ulusal Programı kabul etti

03 Ocak 2018

Hükümet bugünkü oturumunda Aile İçi Şiddetten Korunma ve Koruma Ulusal Programı kabul etti. Programın amacı, aile içi şiddete karşı korunma ve korumaya yönelik faaliyetlerin koordinasyonu ve izlenmesine ilişkin kurumsal mekanizmalar kurulması, bu konuyla ilgili halkın duyarlılığının arttırılmasının yanı sıra önleme ve koruma önlemlerinin uygulanmasından sorumlu profesyonellerin ve kurumların kapasitesinin artırılmasıdır.

Programın uygulanmasıyla aile içi şiddet olaylarında sorumlu kurumlar ve ortakları arasında etkileşim için bir eşgüdüm mekanizmasının kabul edilmesi, iyi uygulamaların ve girişimlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, mağdurlarla ilgili bilgi erişiminin kolaylaştırılması, aile içi şiddet vakalarına yönelik çalışma konusunda sosyal hizmet uzmanlarının, İçişleri Bakanlığı (MVR) çalışanlarının ve yargıçların becerilerinin ve niteliklerinin arttırılması ve sosyal hizmetler sağlanması yoluyla mağdurlara destek sağlanması öngörülüyor.

Program doğrultusunda uygulanan önlemler arasında aile içi şiddet mağdurlarına 24 saat danışmanlık hizmetleri verilmesi ve yönlendirmeleri, küçük ve uzak yerleşim yerlerinde mağdurlara yönelik sosyal hizmetlerin sağlanması için projelerin finanse edilmesi, kriz merkezlerinin bakımı ve yönetimi ve başka önlemler bulunuyor. Programda öngörülen faaliyetlerin finansmanı ilgili bakanlıkların bütçeleri ve projelerle sağlanacak.

Hükümet, Meclise ulusal planda önlemlerden biri olan İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni onaylamasını teklif ediyor. Bulgaristan bu sözleşmeyi 2016 yılının Nisan ayında imzaladı.

Bu sözleşme kadınları ve kızları her türlü şiddetten korumak ve aile içi şiddet de dahil olmak üzere onlara karşı yapılan şiddeti önleme, kovuşturma ve ortadan kaldırmaya yönelik kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturmak için Avrupa'daki ilk araçtır. Sözleşmenin Bulgaristan tarafından onaylanması, yalnızca aile içi şiddet mağdurlarının korunmasıyla ilgili mevzuatta değil, aynı zamanda Ceza Kanunu’ndaki cinsiyete dayalı şiddetle ilgili ayrı suç oluşturan eylemlerle ilgili de yasal düzenlemeler yapılmasını gerektirir. Buna yönelik yasal düzenlemeler yapılmasına ilişkin çalışmalara başlandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS