Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev: Japonya, geleneksel dostumuz ve öncelikli ortağımız

Cumhurbaşkanı Radev: Japonya, geleneksel dostumuz ve öncelikli ortağımız

15 Ocak 2018

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, makamında Bulgaristan’a resmi ziyaret gerçekleştiren Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüştü. Radev, “Size hoş geldiniz demekten çok mutluyuz. İlk defa Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürütmemizden dolayı özellikle ülkemiz için bu önemli yılda ikili ilişkilerimizin tarihinde ilk defa bir Japon Başbakanı’nın ziyaretine yüksek seviyede değer vermekteyiz” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Radev, Japonya’nın önemli uluslararası konularda aynı değerleri ve benzeri görüşleri paylaştığımız geleneksel dostumuz ve öncelikli ortağımız olduğunu kaydetti. Görüşme sırasında ikisi Başbakan Abe'nin Bulgaristan ziyaretinin ikili ilişkilerin seviyesini artıracağı, iş bağlantılarının genişletilmesini teşvik edeceği ve karşılıklı menfaatlerin tüm alanlarında, özellikle de ekonomi ve yatırım alanında işbirliğini yoğunlaştırmak için güçlü bir ivme kazandıracağı görüşünde birleştiler.

Radev, “İkili ilişkilerde önceliğimiz yatırımın, ticaretin, yeniliklerin, bilim ve teknolojilerin önemli potansiyelini kullanmaktır, çünkü Bulgaristan iş geliştirmek için gittikçe cazip bir destinasyon haline geliyor” diye belirtti.

Radev, katma değeri yüksek olan projeler gerçekleştiren Japon şirketlerin sayısının giderecek artacağına dair umudunu dile getirdi.

Görüşme sırasında Japon Başbakanı, “Japonya, birleşik Avrupa fikrini destekliyor ve Bulgaristan’ın AB Konseyi Başkanlığının önceliklerinden birinin Batı Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonunu teşvik etmesi ve ulaştırma ve telekomünikasyon sektöründe ara bağlantı kurulması olduğuna seviniyoruz” diye kaydetti.

Radev, Japonya’nın bölge ülkelerine yönelik ilgisini memnuniyetle karşıladığını ve bilim projeleri alanında ara bağlantı kurulmasının büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi. Bulgaristan Devlet Başkanı ve Japonya Başbakanı, demokrasiye, özgürlüğe ve hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası düzenin sürdürülmesinin kilit önem arz ettiğini belirttiler. Radev,”Dikkatle ve endişeyle Kuzey Kore etrafındaki durumu yakından takip ediyoruz. Bulgaristan, Kuzey Kore'nin nükleer programını şiddetle kınıyor ve bu girişimlerin durdurulmasını istiyor” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, bu meselenin, ancak müzakere ve diyalog yoluyla çözülebileceğini düşünüyor.

İkisi, her iki ülkedeki bilimsel kurumlar ve üniversiteler arasındaki işbirliğine dayanan zengin eğitim değişimlerini daha da ilerletmekten yana olduklarını açıkladılar. Radev, “Öğrenci değişimi ve yüksek teknoloji değişimi bizim için büyük önem taşıyor ve öğrencilerimizi ve mezunlarımızı eğitmek için her yıl verilen Japon devlet burslarına minnettarız” diye belirtti.
Japonya, bilimsel değişimlere tahsis edilecek burs sayısını artırmak niyetindedir. Bunun planları, yaklaşmakta olan 2019 yılında ilk resmi ikili temasların 110'uncu yıldönümü kutlamaları, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 80. yıldönümü ve canlandırılmasının 60. yıldönümü kutlamalarıyla ilgilidir.

Genel olarak bu önemli yıldönümlerinin kültürel bir program ve üst düzey ziyaret değişimi de dahil olmak üzere uygun şekilde kutlanması gerektiği görüşü paylaşıldı. Toplantıda AB-Japonya stratejik ortaklığının olumlu gelişimi de ele alındı.

Radev, “2018 yılının ilk yarısında AB Konseyi Dönem Başkanı olarak Bulgaristan, AB-Japonya diyalogunda yapıcı rolünü sürdürmeye ve önemli uluslararası ve bölgesel meselelerde yakın işbirliği ve koordinasyonu teşvik etmeye hazır” dedi. Rumen Radev, Shinzo Abe'ye ülkemizin demokrasi ve pazar ekonomisine geçiş yıllarında Japonya'nın bize verdiği büyük destek için teşekkür etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 414
-Aktif Vaka Sayısı:5 035
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:255
-Toplam Vefat Sayısı:415
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS