Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Teklas Bulgaristan Şirketi, Kırcaali Sanayi Bölgesine altı yeni yatırımcı çekiyor

Teklas Bulgaristan Şirketi, Kırcaali Sanayi Bölgesine altı yeni yatırımcı çekiyor

16 Ocak 2018

Teklas Bulgaristan Şirketi, Kırcaali’nin Sanayi Bölgesine altı yeni yatırımcı çekiyor. Bu şirketler, Teklas'ın üretimi ile ilgili modern tesislere sahip kuruluşlardır. Altısı da Türk şirketidir. Onlar üretim tesislerini Momçilgrad (Mestanlı) yolunun yanında bulunan eski havalimanı yakınındaki devlete ait Sanayi Bölgesi’nde inşa edecek ve Teklas fabrikalarıyla daha kolay iletişim kuracak.

Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi’nden verilen bilgiye göre 2017 yılı sonu itibariyle ülkedeki tüm devlet sanayi bölgelerinde yapılması kararlaştırılmış yatırımların toplam miktarı 390 milyon levanın üzerindedir. Açılan yeni iş pozisyonlarının sayısı 200’ü aşıyor, 130'dan fazla Bulgar ve yabancı şirkete ise sanayi bölgelerindeki tesislerinin geliştirilmesine destek verildi.

Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi, geçen yıl Kırcaali Sanayi Bölgesi alanının yaklaşık 95 dekar, Sofya Bojurişte Ekonomik Bölgesi alanının ise 115 dekar genişletilmesine izin verdi. Burgaz Endüstriyel ve Lojistik Parkı’nın da genişletilmesi bekleniyor.

Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi İcra Müdürü Antoaneta Bares, “Burgaz Belediye Başkanı ile birlikte Burgas'ın yakınındaki eski Ravnets havalimanı alanının özel amaçlı projeler için endüstriyel bölge olarak kullanılması yönünde fikrimiz var” diye izah etti. Bu bölge ile ilgili ciddi bir büyük yatırımcı ile görüşmeler yapıldı.

Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi, bu yıl Varna, Burgaz, Sandanski, Vidin, Lofça, Dupnitsa gibi bir dizi belediye ile işbirliği temelinde sanayi bölgeleri ve alanlarını daha da genişletmeyi planlıyor. Gorna Oryahovitsa, Köstendil ve başka belediyelerle de bu yönde görüşmeler yapılıyor. Sofya, Pernik ve Tırgovişte’de yeni alanlar tespit edildi.

Şirket ayrıca, yatırımcıları kolaylaştıracak birçok bölgenin altyapısının omurgasını oluşturmayı amaçlıyor.

Standart gazetesine konuşan Bares, “Yatırımcılar stratejik bir yer, altyapı ve işgücü bulunabilirliği arıyor. Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi, tüm bu avantajları şirketlere sunuyor, ayrıca Bulgaristan yatırım yapmak için çok iyi bir yer. Ekonomik açıdan istikrarlıyız, siyasi açıdan istikrarlıyız, arazilerimiz var, işgücüne sahibiz, hem Bulgaristan'da, hem de yurtdışında çok akıllı genç insanlara sahibiz” dedi.

Bares, sanayi bölgelerindeki yatırımlara ilişkin kamu ihalelerine yapılan mantıksız itirazların yanı sıra Bulgaristan'da bir yatırım projesi başlatmak için gereken idari işlemlere yönelik ağır işleyen bürokrasi ve uzun süreden dolayı zarar görmeye devam ettiğini anımsattı.

Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi İcra Müdürü, “Her iki yönde de oldukça aktifiz. İdari yüklerin azaltılması konusunda aktif olarak çalışmasından dolayı Ekonomi Bakanlığı'na minnettarız. Amaç, bir projenin gerçekleştirilmesi için gereken belgelerin sayısını en aza indirgemek, özellikle de devlet tarafından verilen belgeler söz konusudur. Yani bu belgelerin şirketlerden istenmeyip, gereken bilgilerin idari yollarla elde edilmesi amaçlanmaktadır” diye yorum yaptı.

Bares, üniversiteleri iş dünyasına bağlayan ve öğrencilerin sanayi bölgelerindeki yabancı şirketlerde çalışmaya başlamasına yardımcı olan Fast Tracking Success projesine de değindi.

Bares,” Yatırımcılara, özellikle de yabancı olanlara işgücünün bulunabilirliği konusunda bilgi vermeye çalışıyoruz. Yabancı bir şirket bize geldiğinde nereden işçi bulabileceklerini soruyor - bilgi ile yararlı olmak isteriz” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 717
-Aktif Vaka Sayısı:5 139
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:303
-Toplam Vefat Sayısı:424
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS