Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Eski Maliye Bakan Yardımcısı Datsov: Avronun kullanılması, fiyatları artırmayacak

Eski Maliye Bakan Yardımcısı Datsov: Avronun kullanılması, fiyatları artırmayacak

17 Ocak 2018

Avronun kullanılması Bulgaristan’da fiyatları hissedilir şekilde artırmayacak, hayatımızı iyileştirecek ve bizi daha zengin kılacak.

NOVA TV’ye konuşan eski Maliye Bakan Yardımcısı ve Mali Konsey Üyesi Lübomir Datsov, “Fiyatlar, insanların hayatının iyileştirilmesi sonucu artırılıyor. Bu doğal bir süreçtir, Bulgaristan bunu arzu ediyor” diye belirtti.

Uzman, “Avronun kullanılması Bulgaristan’ı daha da prestij sahibi kılacak, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle daha da eşit kılacak ve yıllarca ertelediğimiz reformları tetikleyecek” diye belirtti.

Datsov’un ifadelerine göre Avro Bölgesinin “bekleme odası” olarak bilinen ERM-2 mekanizmasına katılmak her yerde ekonomik büyümeyi ve ekonominin iyileşmesini tetikliyor.

Fiyatların iki kat artacağına dair söylentileri yalanlayan Datsov, “Avroyu kullanmaya başladığı sırada çeşitli ülkelerde enflasyon oranı yüzde 0,3 ile yüzde 1,4 arasında değişiyor ve hiç kimse bunun AB para biriminin kullanımından mı, yoksa başka faktörlerden mi kaynaklandığını söyleyemiyor. Genelde fiyatlar bir yıl içinde maksimum yüzde 1 oranında artıyor, ondan sonra ise onların bazılarında düşüş bile görülüyor” diye izah etti.
Datsov, oldukça kısa süre önce avroyu kullanmaya başlayan Baltik devletlerini örnek verdi. Orada fiyatların çok düşük oranda yüzde 0,5 ile yüzde 0,6 arasında değiştiğini söyledi. Datsov, “Hizmetler pahalılaşacak, çünkü genel olarak toplumun zenginleşmesi, hizmet sektöründe çalışanlar daha yüksek maaş alıyor” diye belirtti.

Avro karşıtları

Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banço Banov, “Fiyatların artmayacağını kabul etmiyorum. Şimdi fiyatı 99 stotinka olan birşeyin fiyatı artık 99 cent olacak, yani iki misli artacak” diye kaydetti.

Doç. Dr. Banov’un ifadelerine göre Almanya’da avro kullanılmaya başladıktan sonra enflasyon büyük oranda arttı. Doç. Dr. Banov, “Ben oradaydım ve fiyatların nasıl iki kat arttığını ispatlayabilirim” diye anlattı ve meslektaşının iddialarını kesinlikle reddetti. Almanya istatistik kurumu verileri enflasyon oranının yaklaşık yüzde 1 olduğunu gösterdi” dedi.

Doç. Dr. Banov, “Bulgaristan vatandaşlarının maaşları, yeni fiyatlara uygun oluncaya kadar avro kullanılmaya başladıktan sonra yaşanacak enflasyon şoku 5-6 yıl sürecek” diye tahminde bulundu. Doç. Dr. Banov, “Bulgaristan, iki talihsizlik yaşadı. Birincisi para kurulu uygulamasıydı, ikincisi de avroyu kabul etmesi olacak” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 717
-Aktif Vaka Sayısı:5 139
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:303
-Toplam Vefat Sayısı:424
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS