Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Yabancı uyruklu öğrencilere verilen burs miktarı 135 levadan 250 levaya yükselecek

Yabancı uyruklu öğrencilere verilen burs miktarı 135 levadan 250 levaya yükselecek

22 Ocak 2018

Merkezi Avrupa Üniversite Öğrenci Değişim Programı kapsamında Bulgaristan’da üniversitelere kabul edilen yabancı uyruklu öğrencilere verilen burs miktarının 135 levadan 250 levaya yükselmesi öngörülüyor. Bu değişiklik, üniversite eğitimi ve yükseköğrenim burslarının finansmanı ile ilgili normatif düzenlemeleri tadil eden bir kararname taslağında öngörülüyor.

Yükseköğrenim bursuna yapılan 115 levalık zammın amacı, ülkemizde kaldıkları süre boyunca bu öğrencilerin masraflarını karşılamak için daha adil tazminat alabilmelerini sağlamaktır.

Bu değişim programı kapsamında yabancı yükseköğretim kurumlarında eğitim gören Bulgaristanlı öğrenciler yaklaşık 200 avro tutarında burs almaktadır. Yurt dışında ikamet eden Bulgarlara yönelik Bulgaristan’da üniversitelerde veya bilimsel kuruluşlarda öğrenci kontenjan sayısı ise 1000’den 2000’e artırılıyor.

Lisans ve yüksek lisans eğitim programları söz konusudur. Ulusal Bulgar Dili ve Edebiyatı Olimpiyatları’nda birincilik elde eden ve Ukrayna, Moldova, Sırbistan, Romanya ve Kazakistan'da Bulgarların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki lise ve üniversite mezunlarına yönelik kontenjan ise 15'den 30'a çıkıyor. Doktora eğitim programlarına öğrenci alımı kontenjanı 20’den 40’a yükselecek.

Yurtdışında giderek daha fazla okulda Bulgar Dili ve Edebiyatı, Bulgaristan tarihi ve coğrafyası okutuluyor. Bu nedenle belge, Eğitim Bakanlığı tarafından söz konusu okullara gönderilen öğretmen sayısının 30’dan 50’ye artırılmasını öngörüyor.

Önerilen değişikliklerin temel nedenleri arasında Ukrayna, Moldova, Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk gibi ülkelerde üniversite, doktora ve uzmanlık eğitimi programlarına katılan aday sayısını artırmaya yönelik istikrarlı bir eğilim ve Bulgaristan'daki yüksek okullar ile bilimsel kuruluşlardaki eğitime gösterilen ilginin artması eğilimi olduğu belirtiliyor.

Değişiklikler, Ekonomi, İdare Yönetimi ve Hukuk eğitimi programlarına aday sayısının azaltılmasını öngörüyor.

Aynı zamanda uzman sıkıntısı yaşanan matematik, fiziksel ve kimyasal bilimler, farklı branşlarda öğretmenlik ve başka öncelikli mesleki alanlara yönelik üniversiteler tarafından önerilen öğrenci kontenjan sayısı devlet tarafından azaltılmayacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS