Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Ömer Lütfi Kültür Derneği 25 yaşında

Ömer Lütfi Kültür Derneği 25 yaşında

01 Ağustos 2018

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği, bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Şimdiye kadar derneğin çatısı altında faaliyet gösteren folklor ve amatör sanatçı gruplarında 2150 çocuk ve genç yer aldı. Folklor ekipleri ve amatör sanatçılar tarafından 300’ü aşkın büyük konserler sunuldu, 70’den fazla uluslararası festivalde ödüller kazanıldı, Bulgaristan Ulusal Televizyon’da (BNT) yayınlanan programlara katılımlar oldu. Ayrıca dernek kütüphanesinde 10 bin adetten fazla kitap bulunuyor. Bu yıl Ekim ayında dernek yönetimi, bir haftalık etkinlikler yapmayı planlıyor. O zaman dernek faaliyetçileri ve kültür ocağının dostları ödüllendirilecek.

Ömer Lütfi Kültür Derneği, Kırcaali ilinde ilk kurulan kültür derneklerdendir. Dernek, 25 Haziran 1993 tarihinde tescillendi. Kültür meraklıları tarafından kurulan derneğin kurumsallaştırılmasında ilk başkanı Mümün Tahir büyük rol oynadı.

Dernek Müdürü Müzekki Ahmet, “Ana faaliyetimiz yerel Türk folklorunu canlandırmak ve geliştirmektir. Türk folklorunu, Bulgaristan’da ulusal kültürün bir parçası olarak yurt içi ve yurt dışında popülarize ettik. Her zaman Bulgaristan Bayrağı’nı taşıyoruz” diye vurguladı.

Müzekki Ahmet, şunları anlattı: ”Ne binamız vardı, ne de paramız. Kırcaali Türk Folklor Ekibi, ilk önce provalarını evlerde ve dairelerde yapıyordu. 1994 yılı Mayıs ayında çok kötü durumda olan pazar bölgesindeki eski fabrika binasının son katı tahsis edildi. Bu katta sadece bir prova salonu ve kütüphane odası bulunuyordu. Belediye iki kadro maliyetini karşılıyordu, ancak daha fazla kaynak sağlamıyordu. Dernek faaliyetleri, Kırcaali Türk Folklor Ekibinin sunduğu gösteri biletlerinin satışından elde edilen gelirlerle finanse edilmekteydi. Fakat heves büyüktü. Kütüphane oluşturuldu.

Uzun yıllar derneğin Başkan Yardımcılığını yapan yazar İvanko Marinov bize çok yardımcı oldu. Marinov, Bulgarlaştırma süreci sırasında sakladığı 200’ü aşkın Türkçe kitabı bize verdi. Daha ilk yıl 1500 adetten fazla kitabımız oldu. Türkiye’den gelen konuklar, Nazım Hikmet’in şiirlerini içeren 8.ciltlik kitap gibi son derece değerli kitaplarımızın olmasına hayran oluyor”.

Dernek için 1999 yılı en zor yıl idi. O zaman Kırcaali Belediye Başkanı Rasim Musa, mali zorluk nedeniyle derneği finanse etmeyi durdurdu. Kadro sayısı azaltıldı. Müzekki Ahmet, bir yıl boyunca gönüllü olarak çalışmaya devam etti. O zor zamanda Bulgaristan İçin Gelecek Vakfı Başkanı Elena Kostova, derneğe yardım elini uzattı. Kırcaali’de düzenlenen bir seminerde kendisiyle tanışan Müzekki Ahmet, ondan yardım istedi. Böylece derneğe bir yıllık finansman sağlanarak kapatılmaktan kurtarıldı. 2001 yılında devlet dernek faaliyetlerini finanse etmeyi üstlendi ve kültür ocağının geleceği garanti altına alındı.

Ömer Lütfi Derneği’ne aynı binadan bir kat daha tesis edildi. Dernek, kısmen onarımlar için Kültür Bakanlığı tarafından finanse edilen onlarca proje kazandı. 2008 yılında derneğin bulunduğu kat komple onarıldı. Devlet kütüphaneye yönelik hizmet sağladı. Kültür Bakanlığı, kültür kurumunun yönetimi tarafından savunan bir proje kapsamında kitap alımı için 10 000 leva sağladı. Bu kaynakla 1000 adetten fazla kitap satın alındı.
2016 yılında Derneğin bulunduğu binanın 4. Katı TİKA tarafından sağlanan destek ile tamamen yenilendi.

Ömer Lütfi Derneği, Türkçe eserler sunan Güney Bulgaristan’daki şair ve yazarların hayatında önemli rol oynuyor. Derneğin kuruluşundan hemen sonra Recep Küpçü Edebiyat Kulübü da kuruldu. Bu kulüp, yaratıcıların ilçelere konuk olarak şiir dinletileri ve eserleri üzerine söyleşiler yapılmasını sağlamaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


M.S. 2018-08-03 08:19:45
Ömer lütvi derneğimizin 25.kuruluş yıl dönümünü kutluyor ve başta Müzekki AHMET by ve babasına büyük destek veren değerli kızları ve değrli eşine sonsuz teşekkür ediyor.Kırcaali Ömer lütvi derneğimiz bizim velecek nesillerimizin karakterini pekiltiren evimizdir Ömer Lütvi derneğimiz velenek görenek örf ve adetlerimizi yaşatan hazinemizdir Bir ırkı yok etmek isterseniz onun elinden kültürünü aldığınızda o ırk yok olmaya mahkumdur bu nedenle Ömer Lütvi Derneği bizim kültür elçimiz,kültür hazinemiz ,gelecek nesillerimizin karakterini pekiltirem Mimarımızdır
Üyesi olduğum ve zaman zaman ortaklaşa kültürel çalışma yaptığımız O kültür evimizi ayakta tutan emeği geçen herkese teşekkürü bir bor biliriz.Hayrlı olsun nice 25.yıllara
İzmirden sevgi ve saygılar
M.SERBEST 2018-08-04 06:14:13
Ömer lütvi derneğinin kuruluşunun 25.yıl dönümü hayrlı olsun.Çocukların karakteri kültür ile pekişir .Dinimiz ,dilimiz,türkülerimiz ,öykülerimiz ,örf ve adetlerimiz geleneklerimiz işte bunlardır çocuklarımızın geleceğinin inşaat harcı,bir toplumu yok etmek istediğinde elinden kültürünü al o toplum bitmiş demektir.İşte bu üyesi olduğum derneğin yöneticileri başta Müzekki AHMET ve ailesi, sn.Seyhan MEHMET ve emeği geçen herkese ne kadar teşekkür etsek azdır.

Sevgi ve saygılarımla
İzmir.y
Harun Kahveci 2019-08-01 21:24:01
Faaliyetlerinizin gelecek nesillerin dinamiklerine sahip çıkmaları için son derece önemli olduğuna inanıyorum. Türk kültür ve medeniyetinin yaşatılması ancak bu irfanla mümkün olacaktır. geçmişten geleceğe her sorumluluk sahibi köprü vazifesini icra etmek durumundadır. gönül dünyalarına gönül bağları kurmak hiç şüphesiz kolay değildir. Surların dinamikliği onların güçlü ve zamanında uygun malzemeyle inşasına bağlıdır. Sizlerin bu coğrafyalarda yaptığınız bu çelik yapıdaki surlar yerine geçen gençler olacaktır. Selam ve dua ile. Not: Ömer Lütfi Derneğin ismi nereden gelmektedir?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS