Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyasının Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı Rahmetle, Şükranla ve Dualarla Anıldı

Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyasının Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı Rahmetle, Şükranla ve Dualarla Anıldı

06 Ağustos 2018

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç) Nuri Turgut Adalı'yı vefatının 14. yıl dönümünde onun temsil ettiği değerleri anmak, bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduklarını belirtmek için adını taşıyan Gaziemir Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066. Sokaktaki parkta bir tören düzenledi.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.
Törene Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim ŞENOL, Bal-Göç eski Başkanları Fahriye Ersoy, Hamdi Kanlıoğlu, Gaziemir Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman BEYEN ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziemir AKP, CHP ve MHP yönetici ve temsilcileri, İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri Av. Eray Mutlu, Hüseyin Paşaoğlu, Sabri Atasoy, Bornova Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Görece Şube Başkanı Kasım Alenbey, Sarnıç Şube yönetim kurulu üyeleri, Buca Şube yönetim kurulu üyeleri, Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı Emin Gözeci, Belene gazileri ve dernek üyeleri katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı açılış konuşmasında:

’’Bugün burada Büyük bir Türk Kahramanı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bulgaristan’da Müslüman Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış Nuri Turgut Adalı’yı ve mücadelesini unutmadık. Şiirleri ile de Bulgaristan Türklerinin sesi olan Nuri Turgut Adalı, 11 Eylül 1922 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kızılağaç ilçesinin Adaköy’ünde doğdu. İlkokulu Kaşıkçılar köyünde, rüştiyeyi Çakırlı nahiyesinde okudu. Nuri Turgut Adalı Şumnu’da “Nüvvab”ın lise kısmından mezun olduktan sonra, bir süre de yüksek kısmında öğrenimini sürdürdü. Öğretmenlik yaptı. Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin söndüremediği bir meşale olarak görülen Nuri Turgut Ardalı’nın hayatını şair Ömer Osman Erendoruk bir şiirinin aşağıdaki dörtlüğünde şöyle tasvir etmişti:


Mısralara sığar mı bir ömür boyu zulüm,
Bu nasıl ölçülürdü neyle kıyaslanırdı?
Anahtar deliğinden kaç kez sırıttı ölüm,
Elinde demir âsâ olsaydı paslanırdı.

Nuri Turgut Adalı komünist sistemde insanî haklarını arayan, insanca yaşamak isteyen bir kader kurbanıydı. Belene Adası’nda ölen on binlerce tutuklunun cesetlerini yakınlarına verilmeyip, domuzlara yedirildiğine şahit olanlardan biriydi. Hayatta mutluluğu cezaevi kapısından babasının evine gidene kadar yaşayan Nuri Adalı, kendi eliyle yazdığı ölüm fermanını defalarca rüyalarında gördükten sonra yırtarak, ölüm sehpasına gitmekten kurtulmuştu.

Haklarını koruma mücadelesindeki kararlılığı ve verdiği eserlerle daha sonra Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela’sı olarak adlandırılan Nuri Turgut Adalı ömrünün 23 yılını içinde Belene’nin de yer aldığı çeşitli Bulgar hapishanelerinde geçirdi. Bu zor şartlarda bile davasından vazgeçmedi.

Nuri Turgut Adalı, Eski Zağra Cezaevi’nde kaleme aldığı “Gönül İster Ki…” şiirinin bir dörtlüğünde yakınlarına şöyle vasiyette bulundu:

Ben göçerken bu felekten siz dökmeyin gözyaşı
Seve seve koyun kabre gün görmeyen bu nâşı…
Belki kabrim de bulunmaz bu vahşet ülkesinde!
Gönül ister kabrim olsun bir ağaç gölgesinde!…

Nuri Turgut Adalı, 05 Ağustos 2004 tarihinde 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yanan bir ışıktı, söndü
Tükenen bir mum misali
Vatan ve milleti uğruna savaşta
Yoktu memlekette emsali.
Acı ve boralı yıllarda savaştı,
En sonunda emeline ulaştı.
Bilmeyiz şimdi rahat mıdır uykusunda,
Dileriz, güller açsın ebedi yuvasında...

Bulgaristan Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış Nuri Turgut Adalı’yı aramızda ayrılışının 14. yıldönümünde anarken Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene gazilerine şükranlarımızı sunuyorum Türklük mücadelesi veren herkese teşekkür ediyorum, ayrıca bugün Sarnıç’ta Türkiye’nin en büyük Göç Anıtını ve Milli Kahramanlarımızın Değerlerimizin isimlerini parklarda yaşatan, katılımlarıyla bizleri onurlandıran Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol teşekkür ediyorum’’ dedi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol yaptığı konuşmasında, "Hayatını Türklük uğruna adayan Nuri Turgut Adalıyı saygı ve rahmetle anıyorum. Tarihimize damga vuran, milletimize liderlik eden kişileri geleceğe taşımak adına onların isimlerini parklarda yaşatıyoruz. Ama sadece parklara isim vermekle, onları anmakla olmuyor. Onları anlamak, gençlere anlatmamız gerekiyor. Bu yüzden asla ve asla geçmişimizi unutmamalıyız. Çünkü geçmişini unutanlar geleceğe güvenle yürüyemez. Bu ülke kolay kurulmadı. O yüzden tarihimiz önderlerimizi asla ve asla unutmamalıyız. Ülkesi için Türklük için mücadele veren tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum" dedi.

Anma töreni Ferhat Öğük hocanın Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı ve tüm şehitlerin ruhu için duaları ve lokma dökümü ile sona erdi.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği adına Başkan Abdurrahim Nursoy, anma etkinliğinde emeği geçen herkese özellikle anma programını sunan İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Başkan Yardımcısı Gülseren Bilgiç’e, Gaziemir Belediyesi çalışanlarına, Gaziemir –Sarnıç Bal-Göç Yönetim Kuruluna, Allah kabul etsin duaları için hocamıza, katılımcılara başta Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a, Gaziemir MHP ve CHP temsilcilerine, göndermiş oldukları çelenkler ile Gaziemir AKP İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz’a, CHP İlçe Başkanı Kasım Özkan’a ve MHP İlçe Başkanı Murat Koç’a tüm katılımcılara herkese teşekkür etti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 055
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:58
-Aktif Vaka Sayısı:5 083
-Toplam Vefat Sayısı:796
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS