Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Camisi’nde geleneksel toplu sünnet merasimi yapıldı

Kırcaali Camisi’nde geleneksel toplu sünnet merasimi yapıldı

08 Ağustos 2018

Bugün Kırcaali’de bölgeden yaklaşık 100 çocuk toplu sünnet edildi. Çocuklar, bu alanda uzun yıllık deneyime sahip olan Aytoslu Dr. Lütfi Mehmet tarafından sünnet edildi.

Geleneksel olarak yapılan sünnet organizasyonu Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın katkılarıyla gerçekleştirildi. Kırcaali Merkez Camii’nde düzenlenen sünnet töreninde Haskovo (Hasköy) Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve Müdür Yardımcısı Nurettin Çakır, Bursa Osmangazi Belediyesi’ni temsilen bir heyet, ev sahibi konumundaki Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, sünnet ekibi ve cami görevlileri hazır bulundular. Nurettin Çakır Hoca’nın sunumuyla gerçekleştirilen sünnet açılış töreni Merkez Cami İmam Hatibi Erdinç Hayrullah’ın okuduğu Asr-ı Şerif ile başladı.

Kırcaali Müftüsü selamlama konuşmasında Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın selamlarını ileterek tüm ailelere çocuklarının sünnetlerinin hayırlı olmasını diledi. Müftü, organizasyonu mümkün kılan Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a şükranlarını sundu. Sayın Mehmet, sünnet edilecek çocukların velilerine uygulanan ağrısız ve kanamasız sünnet yöntemi hakkında bilgi verdi, gerekli tavsiyelerde bulundu.

Ardından Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi de kısa bir konuşması yaptı. Dün Haskovo şehrinde de Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın katkılarıyla 120 civarında çocuğun sünnet ettirildiğini bildiren Müftü, kendilerine şükranlarını sundu.

Bursa Osmangazi Belediyesi adına Mehmet İyibilir, organizasyona katılan ailelere Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın selamlarını ileterek, onlar adına organizasyona maddi katkıda bulunan hemşerilere teşekkür etti.

Mehmet İyibilir, ailelerin çocuklarını Momçilgrad İlahiyat Lisesi’ne göndermeleri çağrısında bulundu.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Haber gazetesine şunları söyledi: „Mutluyuz, çünkü Müftülük olarak hamd olsun ki halkımızın ihtiyaç duyduğu bütün alanlarda çalışmaya gayret ediyoruz, faaliyet yürütmeye gayret ediyoruz. Cenab-I Allah iyilik ve güzellikte birlik olun, şer işlerde birbirinizi uyarın buyuruyor. Bu manada bugün Başmüftülüğümüzü çatısı altında bir taraftan toplu sünnetleri halk bizden bekler oldu. Bununla birlikte Ramazan’da iftar organizasyonları, ha keza yardım kumanyaların dağıtımı, sayılı günler sonrasında Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Halkımızın bayramlarını tebrik ederek, bir hisse et paylaşmak, yetim çocuklarımızı görmek gözetmek, onlara az da olsa ayda 50’şer leva katkı sağlamak ki, şu an itibariyle Bulgaristan genelinde 220’i aşkın yetim çocuğa halktan gelen yardımlar neticesinde 50’er leva veriliyor. En son projelerimizden biri de gençlerimizin, Allah için birbirlerini seven, bazen imkanı olmayan, bazen de neşe ve mutluluğu Müftülüğümüz sayesinde paylaşmak isteyen kardeşlerimize yönelik toplu düğün projemiz var. Bu sene içerisinde 25 gencimizin toplu düğününü yapmak suretiyle onlara çeyiz ve mobilya hediyesi Başmüftülük ve Konya’daki Mehir Vakfı olmak üzere bir işbirliği içerisinde böylesi anlamlı projeyi yerine getirme hedefindeyiz. Malumunuz Cuma günü hacılarımız da mübarek beldelere yola çıkacaklar. O manada ayrı bir mutluluğumuz var. Hamd olsun! Dolayısıyla sünnet, Peygamber Efendimizin (SAV) kavli, fiili, takriri yönlerini hayatımıza geçirmektir. Kavli-sözleri, tavsiyeleri, nasihatleri, filli-onun yapmış olduklarını bizim de yapmaya gayret etmemiz, takrirleri de dönemi itibariyle Sahabe-i Güzin Efendilerimizin Peygamberimize sordukları bazı soruları Efendimizin tebessüm ederek veya farklı şekilde onaylamasına taklit diyoruz. Sünnet bir manada Peygamber Efendimizin bize örnek hayatını yansıtmasıdır. Zira Yüce Allah öyle buyuruyor, “Allah’a inanan, Allah’ı çok anan ve ahrette mükâfat bekleyenler için Hz. Muhammed Mustafa üsve-i hasenedir, en güzel örnektir. Rabbim, onun örnek hayatını hayatımızda uygulamayı ki, böylelikle de ahrette ona komşu olmayı nasip eylesin”.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS