Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Emeklilik şirketleri, asgari tutarda ikinci bir emekli maaşı garantisi verecek

Emeklilik şirketleri, asgari tutarda ikinci bir emekli maaşı garantisi verecek

10 Ağustos 2018

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığında oluşturulan bir çalışma grubu tarafından hazırlanan genel emeklilik sigortasının ödeme aşamasının düzenlenmesi ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısına göre, 1959'dan sonra doğan Bulgaristan vatandaşlarının kendi hesabında birikmiş olan miktarın, asgari emeklilik maaşının aylık en az yüzde 20'si kadar olması halinde, ömür boyu ek bir emekli maaşı alacaklardır.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov,”Emeklilik şirketleri, vatandaşların hesaplarında birikmiş olan miktar temelinde hesaplanacak asgari emeklilik maaşı miktarını garanti etmekle yükümlü olacaklardır. Biriken miktar yüksekse ek maaş da daha yüksek olacak” diye izah etti.

Hesaplarda birikmiş olan miktar, asgari emeklilik maaşının aylık en az yüzde 20'si kadar miktarda ek bir maaş ödenmesine imkan vermediği halde emeklinin uzatmalı olarak maaş alma hakkı olacak ve hesabında çok düşük bir miktar biriktiği halde bir kerede parasını çekebilecek.

Bakanı'nın tahminlerine göre 2021'de ikinci bir emekli maaşına hak kazanan ilk kadınlar emekliye ayrılacakken birçoğu asgari aylık tutarı garanti etmek için yetersiz fonlar nedeniyle ömür boyu ek bir emekli maaşı alamayacak.

Her ay 1959'dan sonra doğanların sigortalı maaşının yüzde 5'i miktarında katkı payı ödedikleri bireysel emeklilik sisteminden ömür boyu ek bir maaş almaları için bu hesapta biriken miktarın, asgari emeklilik maaşının en az yüzde 20'sini mümkün kılmalı ya da 2018'e kıyasla yaklaşık 40 leva olmalıdır.

Petkov,” Emekli maaşı miktarı, sigortalı kişi ile şirket arasında imzalanacak bir sözleşmede belirtilecek ve Ulusal Gelirler Ajansı (NAP) tarafından ödenen tüm katkılar temelinde hesaplanan garantili bir minimum olacaktır” diye belirtti.

Hesapta biriken tutar, ücretler ve kesintiler için şirketin masraflarını telafi edecek kadar yüksekse, ömür boyu emeklilik maaşı miktarı, hesapta biriken daha yüksek tutar üzerinden hesaplanacaktır.

Yapılan hesaplamalara göre bir kadın, 20 yıl ortalama primine esas kazanç alt sınırının ortalama tutarı üzerinden prim ödemişse ve 2021 yılında emekli olursa hesabında biriken tutarı ömür boyu ek bir emekli maaş ödenmesine imkan vermeyecek ve ona 10 yıllık bir dönem içerisinde yaklaşık 77 leva ek bir ödenek verilecek. Ancak bu kadın daha 3 yıl çalışmaya devam ederse hesabındaki tutar artacak ve 60 leva miktarında ömür boyu ek bir emekli maaşı bağlanacak.

Hesapta biriken tutar ömür boyu ek bir maaş ödenmesine imkan vermediği, fakat biriken tutar, emekli maaş tutarını üç kat aştığı takdirde kişi uzatmalı olarak kendisine ödenmesini isteyebilir. Biriken tutar, emekli maaş tutarından üç kat fazla civarındaysa kişi, bu paranın bir kerede veya bir yıl içinde ödenmesini isteyebilir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS