Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde işsizlik kritik seviyelerde

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde işsizlik kritik seviyelerde

13 Ağustos 2018

Colliers International tarafından hazırlanan Merkez ve Doğu Avrupa’da Emek Piyasasının Gizemi Raporu’nda “İşsizliğin çok düşük seviyeleri, dinamik büyümenin, göçün ve hizmet sektörünün hızla gelişmesi, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan altı Orta ve Doğu Avrupa ülkesinde önemli ölçüde nitelikli eleman sıkıntısına yol açtı” denildi. Sonuç olarak bu ülkelerin ekonomik gelişiminde yavaşlama ve bölgedeki özel yatırımları azaltma tehlikesi ortaya çıkıyor.

Eğer bu gerçekleşirse bir sonraki ekonomik döngüde bölgede işletme kurmak için satın alınan arazi ve yapılara olan talebi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Analiz sonuçlarına göre ilk önce Batı Avrupa'daki işçilerin geri dönüşü olmak üzere altı olasılık var. Uluslararası şirketin verilerine göre 2016 yılı itibariyle Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'ın 500 000'den fazla vatandaşı Batı Avrupa'ya göç etti. İşçilerin geri dönüşü için ön koşul, kendi ülkelerindeki ücretleri yükseltmektir.

Analize göre başka bir emek kaynağı, eski Sovyet cumhuriyetleridir, çünkü yabancıların varlığı bölgede ilk defa bu kadar gözle görünür durumdadır. Raporda 2017'de Çek Cumhuriyeti nüfusunun yüzde 7,1'inin diğer ülkelerin vatandaşı olduğuna işaret eden Dünya Bankası'nın verilerine atıfta bulunuldu. Bu oran en düşük seviyede yüzde 1,8 ile Polonya’dadır. Aynı kaynağa göre 221 307 kişi Ukraynalıdır ve bu rakam gerçekte iki katına çıkabilir. Ukraynalılar Polonya ekonomisini destekliyor ve bu nedenle işgücü kıtlığı sorununun çözümüne yardımcı oluyor. Rusya, Beyaz Rusya ve Moldova gibi diğer ülkelerin vatandaşları da buna katkıda bulunabilirler.

Daha iyi eğitim ve öğretim ve 15-64 yaş arasındaki insanlar arasında iş aktivitesini artırmak yoluyla işgücü piyasasının kalitesini iyileştirmek de uzun vadeli başarılı politikalar olacaktır.

Analiz sonuçları, iş akışı otomasyonunun ve daha kısa bir çalışma haftasının da işgücü piyasasında olumlu bir etki yaratabileceğini göstermektedir. Örneğin, otomotiv endüstrisinin 28 saatlik bir haftalık çalışma rejimine geçtiği Almanya örnek gösterildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 15 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 243
-Aktif Vaka Sayısı:4 637
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:492
-Son 24 Saat Vefat Edenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS