Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Kamu Denetçisi Manolova: Engellilerle ilgili sosyal hizmet sisteminde reform gelecek yıl başlayacak

Kamu Denetçisi Manolova: Engellilerle ilgili sosyal hizmet sisteminde reform gelecek yıl başlayacak

15 Ağustos 2018

Varna’da dün facebook üzerinden "Sistem Bizi Öldürüyor” başlığı altında protesto amaçlı oluşturulan grubun bir parçası olan engelli çocukların anneleriyle görüşen Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova,” Engellilerle ilgili sosyal hizmet sisteminde reform, 1 Ocak 2019'da başlayacak” dedi. Değişikliklerin bazı gruplar için değil, herkes için yapıldığını belirten Manolova, gelecek yıl engellilere destek miktarında bir artış olacağını kaydetti.

Manolova’nın ifadelerine göre, her bir engellinin bireysel değerlendirmesi için prosedür başlatılacak. Manolova,”Bu faaliyetle ilgilenecek özel bir organ kuruluncaya kadar bu çalışma özel eğitim almış olan Sosyal Yardımlar İcra Ajansı’nda görevli eğiticiler tarafından yürütülecek” diye izah etti.

Kamu Denetçisi, ”İlgili mevzuatta yapılacak değişikliklerle engellilere sağlanan yardımcı araçlarla ilgili düzenleme yapılacak” dedi. Manolova’nın ifadelerine göre şimdi bu hizmet için milyonlarca leva para harcıyor, ama verimsiz bir şekilde, çünkü devlet ne yardımcı araçların kalitesini ne de şirketlerin uyguladığı fiyatları kontrol etmiyor. Manolova,” Bu sistemdeki büyük değişiklikler 2020'de gerçekleşecek ve o zamana kadar Sağlık Bakanı, yardımcı araçların karşılaması gereken standartlar geliştirmeli ve kamuoyunun dikkatine sunmalıdır” dedi.

Kişisel Yardım Kanunu olacağını söyleyen Manolova’nın ifadelerine göre bu kanun, kişisel asistan olarak görevde bulunanların sosyal güvenlik ve sağlık sigorta primlerinin ödenmesine izin verecektir. Kamu Denetçisi,” Buna ek olarak, şimdi birçok belediyenin kendi kurallarını belirlediği için kimin, ne şekilde bu hizmetten yararlanacağına dair kurallar konulacaktır” diye izah etti.

Manolova, 2019 yılından itibaren hem kamu kurumlarının hem de örneğin, engellilerin ikamet ettiği, ancak engelli rampası bulunmayan apartman blokları gibi özel kuruluşların başvurabileceği yeni bir Kişisel Hareketlilik ve Erişilebilir Çevre Fonu başlatılacağını ekledi.

Kamu Denetçisi, halihazırda Sosyal Hizmetler Kanunu üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Günlük merkezler, tıbbi, sosyal, mesleki rehabilitasyon gibi engelli insanlar için yeterli hizmet sunmada ısrar edeceğini belirten Manolova,”Bu hizmetlerin adil bir bölgesel dağılımını sağlamak ve sadece büyük ilçelerde sunulmaması da önemlidir” dedi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 27 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 997
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:169
-Aktif Vaka Sayısı:5 048
-Toplam Vefat Sayısı:789
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS