Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
DANS, anonim ihbar kabul etmeyecek

DANS, anonim ihbar kabul etmeyecek

16 Ağustos 2018

Başbakanlığa ait resmi internet sitesinde yayınlanan Milli Güvenlik Devlet Ajansı’na (DANS) Öneriler ve İhbarların Ele Alınmasına Dair Yönetmelik Taslağı’na göre DANS Başkanı tarafından emir verilmedikçe veya ulusal güvenlikle ilgili suçlar hakkında bilgi içermedikçe kurum, anonim teklifler ve ihbarlarla ilgilenmeyecektir.

Taslağın Gerekçe bölümünde,” DANS, değişime ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkaran son yıllarda önemli ölçüde artan alınan teklifler ve ihbarlar üzerindeki çalışmalarını optimize etme niyeti ile değişikliğe adım atıyor” denildi.

Yönetmelik taslağına göre ajansa yapılan teklifler, yolsuzluk, otorite veya görevi kötüye kullanma, devlet mallarının yanlış yönetilmesi veya DANS görevlileri tarafından işlenen diğer yasa dışı eylemler için olabilir. İhbarlar ise ulusal güvenliği tehdit eden organlar veya yetkililer tarafından işlenen yasa dışı eylemler veya ihmaller için kabul edilecektir.

Doğrudan DANS’ın milli güvenliği koruma faaliyetiyle ilgili büyük önem arz eden teklifler ve ihbarlar söz konusu olduğunda onlar, kurumun özel servis numarası aranılarak sözlü olarak da yapılabilir.

Alınan teklifler ve ihbarlar ile ilgili değerlendirme ve kararlar, sürenin uzatılması olasılığıyla kayıttan sonra iki ay içinde gerçekleşmelidir. Ama bu süre toplamda yarım yıldan fazla değil. İhbarları kontrol etmek için DANS yetkilileri gönderenlerle konuşabilecek, yazılı bilgilerini, belgelerini vb. talep edebilecektir. Taslakta,” Kanun kapsamında uygun olan tüm araçlar, kontrollerin amacına ulaşmak için kullanılabilir” yazıyor.

E-posta ile alınanlar hariç imza taşımayanların yanı sıra kişiler için üç isim ve mevcut adres, devlet organları ve yerel yönetim organları için ad ve adres ve kuruluşlar için ad, merkez yeri ve güncel adres belirtilmemiş olan teklifler ve ihbarlar isimsiz olarak kabul edilecek.

Yapan olarak bildirilen şahısın yapmadığı tespit edilen teklifler ve ihbarlar da isimsiz olarak kabul edilecek.

Üst düzey devlet organları, parlamenter komiteler ve milletvekilleri, devlet organları, diğer devletlerin örgütleri veya ilgili kurumları veya ulusal güvenlik için birincil öneme sahip bilgilerin yanı sıra DANS görevlileri tarafından işlenen hukuka aykırı eylemler hakkında bilgi içeren teklifler ve ihbarları ajansın başkanına raporlama zorunluluğu olacak.
DANS görevlileri veya kuruma yönelik hakaretler veya tehditler içeren yazılı materyaller, DANS Güvenliği Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:11 955
-Aktif Vaka Sayısı:5 147
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:119
-Toplam Vefat Sayısı:388
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS