Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Kurban Bayramınız Hayırlı Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Hayırlı Mübarek Olsun

20 Ağustos 2018

Muhterem Din kardeşlerim

Bayramları, sevinç ve saadet iklimi kılan, sıla-i rahmi (akraba ziyaretini) teşvik eden, yeniden arınma (günahlardan tevbe etme- kurtulma) ve mükâfatlara nail olma bilincini kazandıran, kendisine yakınlık bahşeden Yüce Allah’a Hamd olsun, şükürler olsun. Zilhicce ayının 10. günü, miladi takvim ile 21.08.18 salı günü Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bu vesile ile Bayramlarınızı en kalbi duygularım ile tebrik ederim. Kurban Bayramınız Hayırlı Mübarek Olsun.

Değerli Müminler.

Kurban Bayramından bir gün önceki gün Arefe günüdür. Peygamber efendimiz (s.a.s) “Elhaccu arefe” Hac arefe günü Arafatta vakfeden ibarettir buyurmuş, “Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonraki birer yıllık küçük günahları örteceğini Allah’tan umuyorum” hadisleri ile de oruç tutmayı teşvik etmişlerdir. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca gönlü yanık müslüman, Adeta, insanlığın ataları Adem (a.s.) ve Havva annemiz gibi, tek bir gaye ile: Günahlardan arınmak, Allah’ın rıza ve muhabbetine nail olmak için arefe vakfesine çıkarlar.

Bizler de gönlü yanıklardanız, bu sene gidemedik inşallah seneye gideriz diye özlem ve hasretle dua ederiz.

Arefe’nin Arapçada karşılığı “Bilmektir. Neyi bilecek Müslüman? Asıl bayramın “Allah’ın rızası olduğunu, cennette peygamberimiz Hz. Muhammed’e komşu olmak olduğunu”. Geçici dünya hayatında bayramların da geçici olduğunu. Ancak helale- harama dikkat ederek, duyarlı davranarak, ibadet ve taati ihlas ile eda ederek... ebedi bayramlara ve cennetlere nail olacağını bilecek.

Arefe günü Sabah namazından başlayarak, kurban bayramının dördüncü günü ikindi vaktine kadar, farz namazlarından sonra teşrik tekbirleri okuyacağız, “Allahü Ekber, Allâhü Ekber, Lâilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhil Hamd” .

Kurban Bayramı dört gün sürer. “Kurban” – kelime olarak Allah’a yaklaşmak, O’nun rızasına nail olmak anlamındadır. Dini bir terim olarak “Kurban”, Kurban Bayramı günlerinde Allah rızası için, kurbanlık özelliklerini taşıyan hayvanların, imkânı olan Müslümanlar tarafından kurban edilmesidir. Eti,meyve ve sebzeden çok tüketen bazı vatandaşlar “ Hayvan keserek bayram kutlayan insanları” ayıplıyoruz diyorlar. Kendilerine, yedikleri etlerin bahçelerde ve ağaçlar üzerinde yetişmediklerini hatırlatmak isteriz.

Kurbanımızı kestikten sonra 2 rekât şükür namazı kılalım- Yüce Allah’tan kurbanımızı kabul etmesini niyaz edelim. Mevlam Kurbanlarımızı Hz. Muhammed’in ve Hz. İbrahim’in samimiyetleri niteliğinde eylesin.

Fakirleri gözeterek onlara hisseler verelim, böylelikle sevabımızı katlayalım ve onların dualarına nail olalım. Kurban Bayramı günlerinde, akrabalarımızı, kardeş ve ahbaplarımızı, mahallemizin veya köyümüzün en yaşlı olanlarını, kimsesizleri ve hastaları, ziyaret edelim- çam sakızı çoban armağanı hediyeler takdim edelim-hasbihalde bulunalım, gönül alalım. Dargın olanlara karşı ilk adımı biz atalım, helallik isteyelim. Bayram namazına gitmeden önce boy abdesti alalım, tövbe edelim, en güzel elbiselerimizi giyelim, camide vazu nasihati dinleyelim. Bayramlaşma sonrasında, Kabristanı’m ziyaret edelim, dua bekleyenlerimize Kur’an okuyalım, bir gün bizlerinde dünyalarını değiştireceğini tefekkür edelim (düşünelim) ve ibret alalım. Güler yüzlü, tatlı dilli olma vasıflarımızı koruyalım! Büyüklere saygı, küçüklere sevgi ilkesiyle hareket edenlerden olalım...

Unutmayalım, “Kurban ibadetinin ne eti ne de kanı Allah’a ulaşmaz, ulaşan bizlerin Takvalarıdır, samimiyetleridir”. Yardımlaşma ve dayanışmaya büyük önem veren dinimiz, ramazanda ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi zekat ve sadaka-i fıtırlar ile gözetmemizi emrederken, kurbanda da bir pay ikram ederek bayramlarını tebrik ederek hayır dualarına nail olmamızı emreder.

Mevlam, yüreğinize esenlik, evinize sekine ve bereket, bedeninize sıhhat ve afiyet ihsan etsin. Hastalara şifalar, dertlilere devalar, borçlulara edalar lütfetsin. Bu temenni ve dualarla Kurban Bayramınızı kutlar, dareyn saadeti dilerim. (dünyada sağlık afiyet, ahirette cennet)

Beyhan Mehmet
Kırcaali Bölge Müftüsü

Not: Sabah Namazı 5.40’da; Bayram Namazı 7:06 da kılınacaktır.

Kurbanlık Özelliklerini Taşıyan Hayvanlar: Koyun-keçi – 1yıllık -gösterişliyse 6 aylık olabilir, inek -2 yaşını doldurmuş ve deve 5 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS