Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
2019’da Bulgaristan’da açılması beklenen fabrikalar

2019’da Bulgaristan’da açılması beklenen fabrikalar

02 Ocak 2019

Geçen yıl bir dizi önemli yatırımlar yapıldı, 2019'da birkaç büyük üretim tesisin de faaliyete başlaması bekleniyor. Beklendiği gibi yatırımların büyük bir bölümü otomotiv endüstrisine yöneliktir. Yalnızca bu sektörde yeni tesislere yapılan yatırımlar 170 milyon levanın üzerine çıkıyor. Onlardan başka endüstrilerde de birkaç kapsamlı üretim tesisi projesi uygulandı ve yeni tesislerin toplam maliyeti 300 milyon levayı aşıyor.

Üretim tesislerin genişletilmesi

Volkswagen ve BMW Witte gibi otomotiv devler için yedek parça tedarik eden WİTTE Automotiv, Rusçuk’ta bulunan üretim tesisini genişleteceğini açıkladı. WİTTE Automotiv Bulgaria, Ağustos ayında proje sonucunda gelecek 5 yıl içinde mevcut 700 iş pozisyonun 500 pozisyon artırılacağını duyurdu.

Bulgar üretim şirketi Lavena, Şumnu’da bulunan depolama ve üretim tesislerinin genişletilmesine yönelik projeye 5 milyon leva yatırım yapacağını açıkladı. Projenin 2019 yılının ilk yarısına kadar bitmesi bekleniyor.

2019’da ne tür fabrikalar kurulacak?

2018 yılında açıklanan en önemli yatırımlardan biri yedek parka tedarik şirketi olan Alman VOSS Automotive tarafından gerçekleştirilecek. Mayıs 2019’da Loveç (Lofça) şehrinde bulunan Litex Motors Şirketi’nin eski fabrikasının yeniden faaliyete açılması bekleniyor. Bu fabrika, ilk başta 15 milyon leva yatırımla VOSS Automotive tarafından yeniden faaliyete açılacak. Bu miktarın büyük bir kısmı yeni makineler ve teknik donanım satın alınması için harcanacak. Şirket, fabrikada çalışacak 400 ile 500 arasında kişi işe alacak, uzun vadede çalışan sayısının 1000’e ulaşması planlanıyor.

Diğer büyük yatırımı, Türk şirketler grubu olan Bayraktarlar Grubu’na ait Odelo Şirketi yapacak. Şirket, merkezi Filibe kentinde bulunan Trakya Ekonomik Bölgesi’nde Mercedes marka araçlar için farlar üretimi yapacak bir fabrika inşa edecek. Projenin toplam yatırım maliyeti, 40,6 milyon avroya veya yaklaşık 80 milyon levaya ulaşacak. Şirket, daha geçen yıl fabrikada çalışacak ilk 40 eleman alımı için duyuru yaptı.

Yine bu bölgede oto yedek parça üretimi yapacak bir fabrika inşa edilecek. Çin şirketi Cenntro Automotive Corporation, birkaç ay önce 10 milyon avro veya 19,5 milyon leva yatırım yapacağını ve 250 ile 300 arasında kişiye iş sağlayacağını açıkladı. Yatırım projesinin gelecek 3 yıl içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Otomotiv endüstrisine başka önemli yatırım Rusçuk şehrinde yapılacak. Orada otomobil bileşenleri üreten Alman şirketi BADER’in 2019 yılının ikinci yarısında üretime başlaması bekleniyor. Şirket, 700 kişiye istihdam sağlayacak. Tesiste otomobil koltukları ve ıstampa ürünler üretilecek. Şimdiye kadar şirket, Tuna Nehri kıyısındaki şehirde gerçekleştireceği projeye ne kadar yatırım yapacağını açıklamadı.

Yılın ikinci yarısında Plevne şehrinde Alman Leoni Şirketi de üretim tesisi açacak. Bu tesise 32 milyon avro veya 60 milyon levanın üzerinde yatırım yapılacak. Fabrika 30 000 metrekare alan üzerine kurulacak ve orada önümüzdeki 2 yıl içinde 2000 iş pozisyonu açılacak. Fabrikada Alman Daimler Holding için oto yedek parça üretilecek.

Bulgaristan’da 1996 yılından beri faaliyet sürdüren İsveç ve İsviçre’de elektrik iletimi alanında lider konumundaki ABB, ülkede beşinci tesisini açacağını duyurdu. Şirket, bu tesisini de Petriç kasabasında kuracak. Şirket, Petriç’te bir tesis sahibidir. Bu tesise 7 milyon leva yatırım yapılacak ve 420 kişinin işe alınması planlanıyor. ABB’nin daha Rakovski, Sevlievo, Varna’da üretim tesisleri ve başkent Sofya’da İş Geliştirme Merkezi var.

Geçen yaz mikroçip üretimi yapan Belçika Melex Şirketi, Sofya’nın Gorublyane semtinde yeni bir tesisin inşasına başladı. Üretim tesisi genişletme projesine 17 milyon leva civarında yatırım yapan şirket, uzun vadede yatırımın 75 milyon avroya çıkmasını planlıyor. 2000 yılından beri Bulgaristan’da faaliyet yürüten şirketin ülkemizdeki çalışan sayısı 470’in üzerindedir.

Sonbaharda Burgaz şehrinde uçak motorları üretimi, tamiri ve geri dönüşümü için bileşen üretimi yapacak bir fabrikanın temel atma töreni yapıldı. Sigmatex Şirketi’ne ait projeye yapılan yatırım 30 milyon dolar veya 51,7 milyon levadan fazladır. Fabrikada üretimin 2019 yılının sonuna kadar başlaması bekleniyor.

Endüstriyel mineraller üretiminde ülkede lider konumundaki Kaolin Şirketi, Dulovo (Akkadınlar) kasabasında yeni bir işletme kuracak. Orada kaolin ve kuvars taşları işlenecek. Projenin maliyeti 25 ile 30 milyon avro arasında veya yaklaşık 58 milyon levadır. Fabrikada 120 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

Birkaç ay önce ev ve bina sektöründe kapı ve pencere otomasyonunda dünya lideri olan Somfy’nin, bizde ilk fabrikasını açmaya hazırlandığı açıklandı. Bu fabrikanın Varna ilinde kurulması bekleniyor. Orada 1200 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Ne kadar yatırım yapılacağı henüz belli değil.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 3226


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Mustafa umit 2019-01-04 15:28:39
Kircaali bölgesine de yapılsın bu fabrikalardan birileri

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS