Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Belediyeler, E-TOLL otoyol ücret gelirlerinin, ilçe yollarının bakımı için harcanmasını istiyor

Belediyeler, E-TOLL otoyol ücret gelirlerinin, ilçe yollarının bakımı için harcanmasını istiyor

07 Ocak 2019

Dimitrovgrad (Kayacak) Belediye Başkanı olan Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Başkan Yardımcısı İvo Dimov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Belediyelerin karayolu ağının bakım onarımlarını yapmak için çok sınırlı mali olanakları var” dedi.

Dimov, şunları belirtti:” Ulusal karayolu ağının ve ilçe karayolu ağının toplam uzunluğu aynıdır-yaklaşık 20 000 kilometre. Aynı zamanda maliyetler 1’e karşı 9’dur. Ulusal karayolu ağı için 9 kat daha fazla fon biriktiriliyor ve harcanıyor, bu da dengesizliğe neden oluyor. Başbakan ile toplantıda dile getirdiğimiz konulardan bazıları da bu bağlamdaydı”.

Dimov,” Belediyeler, yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin E-TOLL sisteminin uygulanmaya başlanmasından sonra elde edilecek gelirlerin bir kısmının, dördüncü sınıf yol bakım ve onarım işleri için belediyelere tahsis edilmesinde ısrar etmektedir” diye hatırlattı. NSORB Başkan Yardımcısı, bu yönde diyalogun yenileneceğini umduğunu ifade etti. Dimov’un ifadesine göre, eğer bu kabul edilmezse, başka bir seçenek daha var. Dimov, yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin E-TOLL sisteminin uygulanmaya başlanmasından sonra elde edilecek gelirlerin tümünün, ulusal karayolu ağının bakım onarımlarını yapmak için harcanmasını, şimdiye kadar ulusal karayolu ağının bakım onarımlarını yapmak için ayrılan miktarın ise belediyelere yönlendirilmesini önerdi.

Dimov, dördüncü sınıf yollardan başka belediyelerin şehir ve köylerde toplam 57 000’in üzerinde sokak ağının bakım onarımlarını yaptıklarını vurguladı.

NSORB Başkan Yardımcısı,” 2019 yılı için sermaye harcamaları için devlet yardımı 15 milyon arttı ve şu anda tüm belediyeler için 179 milyon leva miktarındadır” diye kaydetti. Ancak Dimov, bu kaynakların yeterli olmadığını belirtti.

Dimov,” Son yıllarda belediye başkanlarının ve belediyelerin sorumluluğu, mali karşılığı olmayan birtakım yükümlülüklerle büyüdü” dedi. NSORB Başkan Yardımcısı’nın ifadelerine göre her belediyenin hesabını yapması ve belirli bir yol bölümü için yol ücreti ödenmemesini isterse bakım ve onarımlarını ve yapılan giderleri üstlenmesi gerekir. Ancak Dimov, bu maliyetleri ancak 4-5 belediyenin karşılayabileceğini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS