Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Akılcı İlaç Politikası Önerisi Raporu tanıtıldı

Akılcı İlaç Politikası Önerisi Raporu tanıtıldı

09 Ocak 2019

Bulgaristan Telegraf Ajansı (BTA) Ulusal Basın Kulübünde düzenlenen basın toplantısı ile "Akılcı İlaç Politikası Önerisi” başlıklı raporunu kamuoyuna tanıtan sağlık ekonomisi uzmanı Arkadi Şarkov, “Sağlık sisteminde kilit değişiklik hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır ”diye kaydetti.
Şarkov’un ifadelerine göre şu ana kadar sağlık bilgi sisteminin uygulmaya girmemesinden dolayı 20 milyon leva kaybedilmiştir.
Sağlık ekonomisi uzmanı, Bakanlığa göre elektronik reçete sisteminin 2019 yılına kadar uygulamaya girmesi gerektiğini belirtti.
Ulusal Sağlık Sigorta Kasası’nın (NZOK) ilaç maliyetlerindeki artış ile ilgili olarak Şarkov, her bir rekabetin tedavi maliyetinde bir düşüşe yol açtığını vurguladı.

Şarkov,” "Rekabet, tedavi maliyetini düşürmek için bir teşvik olarak indirimden çok daha iyidir” dedi.

Şarkov’un ifadelerine göre son 3 yılda sağlık sigortalılarının sayısı azalmakta ve ilaçların maliyeti artmaktadır.

Uzman, Bulgaristan pazarına giren ilaçlara ilişkin kötü fiyat politikasının, ilacın maliyetinin altında bir fiyatla satılmasından kaynaklandığını izah etti.

Uzmanın ifadelerine göre uzun vadeli politika ve sağlık hizmetleri alanında reform gereklidir.

Şarkov, diyabetik hastalıklarda tedavi maliyetinin yaklaşık % 15 arttığını açıkladı.

Uzman, "Bir hasta önleyici tedavi edilmediğinde hastaneye yatar ve bu durum devletin giderlerini daha da arttırır” diye dikkat çekti.

Uzman, rapor sonuçlarına göre ilaç tedavisine yönelik kamu harcamalarının, dengesiz düzenleyici çerçevenin ve fiyatları ek olarak düşüren benzeri ürünlerin pazara girmesinin optimize edilmesi gerektiğini belirtti.

Raporda sunulan tavsiyeler, hastane tedavisi için sağlanan mali kaynakların tıbbi ürünlere transferinin yasaklanmasını ve ayrıca referans fiyatlandırma mekanizmasının reformunu amaçlamaktadır.

Şarkov, NZOK’un kitle hastalıkları için kullanılan ilaçların sadece% 20-30'unu finanse ettiğini ve temel sorunun ilaçların finanse edilmesindeki orantısızlıklardan kaynaklandığını belirtti.
Uzman, NZOK tarafından bir hareketlilik başladığını ve kurumlarla belirli politikaların uygulanması konusunda daha ciddi görüşmeler yapılmasını umduğunu ifade etti.

Kaynak: Kircaali Haber

Ziyaretci sayısı: 352


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS