Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Yardımcısı Karakaçanov Roman karşıtı söylemlerinden dolayı ihbar edildi

Başbakan Yardımcısı Karakaçanov Roman karşıtı söylemlerinden dolayı ihbar edildi

09 Ocak 2019

Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov hakkında şikayette bulunulduğu bildirildi. Şikayetin gerekçesi Karakaçanov’un Filibe iline bağlı Maritsa ilçesi Voyvodinovo köyünü dün ziyaret ettiği sırada gazetecilere yaptığı açıklamada ülkemizdeki Roman topluluğu hakkında kullandığı ifadelerdir. İhbar, Haskovo (Hasköy) merkezli Birliği Derneği tarafından gönderilmiştir.

Voyvodinovo köyünde Roman asıllı iki vatandaşın komando onbaşı Valentin Dimov’u dövdüğü olayla ilgili Karakaçanov, “Bulgaristan'daki Çingeneler son derece küstah birileri ve Bulgar toplumunun tahammülü bitti” demişti.

Ülkedeki azınlıklara karşı tavırlarıyla bilinen Karakaçanov, bugün dünkü söylemlerinin arkasında durduğunu ifade etti.

Karakaçanov, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada,”Sizler onları nasıl adlandırıyorsunuz? Sizler de onları böyle adlandırıyorsunuz! Neden onları yalnış şekilde adlandırdığımı düşünüyorsunuz- Kutsal Sinod kararı, Birleşmiş Milletler kararı üzerine mi böyle düşünüyorsunuz? Size çok yumuşak tepki verdiğimi bile söyleyeceğim. Çok diplomatik davranmaya ve hükümette Başbakan Yardımcısı görevinde bulunduğumu dikkate almaya çalıştım, aksi halde başka pek çok şey söylerdim, çünkü ister siyah ister beyaz olsun, dini veya etnik kökeni ne olursa olsun, hiç kimse polis ve ordu mensuplarnı dövebileceğini düşünemez. Bu olamaz ve olmayacak! Bu ülkede Savunma Bakanı olduğum sürece sessiz kalmayacağım. Gidin görün delikanlıyı ne hale getirmişler. O suçlu mu, yoksa kurban mı, ben kimi savunayım-suçluları mı?” dedi.

Yarın Voyvodinovo köyünde Romanlara ait yasa dışı olarak inşa edilen 15 yapı yıkılacak.

Karakaçanov, itfaiye makamları ve elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılan denetimlerde bu kaçak yapıların tehlikeli olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 701


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hatice 2019-01-10 07:38:31
Bir polis dövülmesi kesinlikle hoş karşılanmaz ama bazı polisler o ülkede yaşayan Romanlari/Çingeneleri insan yerine koymayarak hakaretlerden öteye şiddet de uyguladıkları biliniyor.
Çingeneler bıkmışlar o polislerden şikayetlerden netice alamadıklarında onlar da şiddete baş vuruyorlar.
Avrupa’da en kanunsuz ülke Bulgaristan’dır.
Önlarca önde giden iş adamları öldürülüyor ne hikmetse failler bulunamıyor.
nova 2019-01-10 17:55:25
Bundan 120 veya 130 sene evvel etnik temizliğe başladınız.Tatar pazarcık,Filibe,Eski zara,Yanbolu ve birçok verimli bölgelerden toprak sahiplerini ve ticaret erbabını göçe zorlayıp malına mülküne el koydunuz.
Zaman geçti dinsizler idareye geldi,her şeye el koydular,ayrı gayrı kalmadı dendi,hepimiz biriz dendi.1989 da son kalan türkleride memleketten kovunca,kala kala buıgar ve çingenelere kaldı memleket.
Çingeneler gidecek bir memleketi olmadığını bildiklerinden,onları kazanmanızdan başka çıkar yolunuz yok.
Veli Mutlu 2019-01-10 20:45:24
Karakaçanov bulgar değil bir makeondur. Feleğini şaşırmış kendini bulgar zannediyor. Ama soy adına ve sarı saçlı şımasına baktığımızda kuman türkü olma ihtimali de var. Kuman türkleri eski yunanca sarı saçlı türkler demektir, Bizans kroniklerine böyle yazılmıştır. Makedonya coğrafyasına yerleşmiş bir türk boyudur. Manastır adında bir kuman beyi Manastır ( Bitoliya) şehrini kurmuştur. Ayrıca Kumanovo diye başka bir yerin olduğunu hepimiz biliyoruz bu da kuman türklerinin varlığını kanıtlayan tarihi delillerden sadece biridir.
fes 2019-01-16 08:35:14
Adamın soy adından gidersek Karakaçan ne demektir. Eşek demektir bu adı Türkler vermiştir. Biz Türkler başka milletlere aşağılayıcı ad vermekte çok mahirizdir. Örnek verelim İranlıya acemi, aptal adama abaza, köpeğe arap ismi verme, ulan salak yerine dürzi, uzun boylu lönür insanlara urus, boş adam manasında boşnak, her sözü po diye başlayanlara pomak , çobanlık yapan gezginci bir millete karakaçan. Buna göre Karakaçanov Makedon değil karakaçandır.
niyazi 2019-01-16 09:35:27
Karakçanova sen çingene mi diyorsun fes?
feyz 2019-01-16 13:02:40
Kara - kaçan
1. Ticasht kim snega.
2.Viv cerno ticasht.
Ben eşek manası görmüyorum.
fes 2019-01-16 13:06:16
Çingene değil de çingenenin bir üstü. Karakaçanov budur. Yalnız bulgarlarda ilginç türk kökenli soy atları var; Yörükov, Kasabov, Keresteliyev gibi. Hatta ben bir defasında Kırcaali'de duvara yapıştırılmış bir nekrolog okudum, ölmüş kadının soy ada Sikliyeva idi. Bu soy adları nereden gelir Allah bilir. Araştırmak lazım, ama bulgarlar türk kökenleriyle ilgili hiç bir varsayımı araştırmak istemiyorlar; onlar için türk olmak ayıp ve aşağılanacak bir şey, dolayısıyla kulağının üstüne yatmak onlar için tercih edilen bir davranıştır.
Hasan Gümüşdiş 2019-01-16 20:33:42
Çingenenin bir üstü diyor yav, çingene dediğin insan değil midir efendi? Çingenenin de iki bacağı, iki kolu bir canı vardır, ne diye böyle ırkçılık yapıyorsunuz. Çingene bir türk dostunu misafirliğe davet etmiş, dostunun yüzünde tereddüt ifadesi görünce "Korkma, sana osuruk değmemiş yorgan sererim." diye dalgasını geçmiş.
fes 2019-01-16 21:59:10
İyi de Gümüş, çingeneler eğitim düşük, suç oranı çok yüksek, sosyal sorunlar yaratan bir topluluk değil midir be yahu? Çingeneler Kliment Ohritski üniversitesini bitirdiler, hırsızlık yapmaktan vazgeçtiler ve bundan sonra dürüst, namuslu insanlar oldular da biz mi saygı göstermedik.
Hasan Gümüşdiş 2019-01-17 12:04:11
Eğitimleri ve sosyal statüleri düşük, hırsızlık yapıyorlar diye Hitlerin yaptığı gibi, oldu olacak hepsini toplayıp gaz odalarına gönderelim bari. Oraya kalırsa avrupalılara göre bizler de eğitimleri düşük sorunlu insanlarız, hepimizi toplayıp gaz odalarına tıksalar hoşumuza gider miydi?
Üzeyir Semerci 2019-01-17 12:45:37
Bizim köyde çalgı çalan insanlara ananı çingene mi koşaladı diyorlardı, Hasan sende de bir durum var galiba, nedir bu çingene sevgisi arkadaş. İşi gücü onu bunu kışkırtmak olan fes'i sevmem, ama bu çingene konusunda bana haklı gibi görünüyor. Bazıları fes'in Doğan sever olduğunu zannediyor, bence alakası yok, bence o sadece bir kışkırtıcıdır. Buraya girenlerin tamamı Doğan'ı veya DPS'yi savunmaya başlasın fes o dakikada tutum değiştirip Doğan karşıtı oluverir. Adamın karakteri böyle, herkesin yaptığının tersini yapıyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS