Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Demokratik Bulgaristan Birliği: Karakaçanov’un etnik nefreti körüklemesi kabul edilemez

Demokratik Bulgaristan Birliği: Karakaçanov’un etnik nefreti körüklemesi kabul edilemez

10 Ocak 2019

Sağ görüşlü Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB), Evet, Bulgaristan ve Yeşiller Partisi'nin yer aldığı Demokratik Bulgaristan Birliği’nin Filibe iline bağlı Maritsa ilçesindeki Voyvodinovo köyünde Roman asıllı iki gencin komando onbaşı Valentin Dimov’u dövdüğü olay nedeniyle Bulgarlar ve Romanlar arasında çıkan etnik gerginlikle ilgili yaptığı açıklamada “Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov’un etnik nefreti körüklemesi kesinlikle kabul edilemez birşey” denildi.

Koalisyon, Bakan’ın kullandığı “Çingeneler son derece küstahlaşmış” ifadeleriyle iktidardakilerin Çingene gettolarında yaşanan sorunlara karşı sorumsuzluğunu gizlediğini düşünüyor.

Bu söylemlerin gettorlarda işlenen suçlar ve yoksulluktan kaynaklanan sorunun bir parçası olup, çözümünü bir parçası olmadığını kaydeden Demokratik Bulgaristan Birliği, İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) Genel Başkanı’nın çıkan her bir etnik gerginliği seçim öncesi oy toplama taktiği olarak kullandığını zaman içerisinde kanıtladığını belirtti.

Demokratik Bulgaristan Birliği, şu ifadeleri kullandı: “Mahkumlar da dahil olmak üzere yabancı uyruklu vatandaşlara 5000 dolar karşılığında Bulgaristan pasaportu satan bir partinin, Bulgaristan’daki suç olaylarının düzeyi konusunda endişeli bir tavır takınması ironidir”.

Koalisyon, Karakaçanov gibi siyasetçilerin asıl amacının siyasetten emekli olması olduğunu söyledi.

Demokratik Bulgaristan Birliği, her bir şiddetin kesinle kabul edilemez birşey olduğunu ve suçlular hakkında cezai kovuşturma yapılması gerektiğini belirterek, Voyvodinovo köyünden saldırganların cezasını bulacağına dair umudunu dile getirdi.

Ancak koalisyon, bir kişinin yaptığı kötülüğün tüm etnik azınlığa mal edilememesi gerektiğinin bir Başbakan Yardımcısı’na izah edilmesine ihtiyaç duyulmasından dolayı şaşkınlık içinde olduklarını vurguladı.
Açıklamada,”Sorumluluk, eylemin failleri olmak üzere her zaman şahsidir. Diğeri Hitler önderliğindeki Nazi Almanyası ya da Bosna Savaşı gibi her şeyin, Savunma Bakanı’nın yaptığına benzer bir propagandayla başladığı ateşle oynamadır” diye belirtildi.

Demokratik Bulgaristan Birliği, sorunların patça parça çözümünden ziyade uzun vadeli başarıyı garantileyen bir şekilde çözülmesinde ısrar ederek, Romanların işgücü piyasasına çok daha yeterli bir şekilde katılabileceğini belirtti.

Koalisyon, bununla birlikte şimdiye kadar hükümetlerin onların entegrasyonu konusunda tamamen başarısız olduklarını kaydetti.

Bu nedenle koalisyon risk alanlarında görevli güvenlik ekiplerinin artırılması da dahil olmak üzere hükümete birkaç teklifte bulundu.

Açıklamada, “Kişi başına düşen polis sayısına göre ülkeler sıralamasında ön sıralarda yer alıyoruz, ama bazı bölgelerde polislerin varlığı hissedilmiyor” denildi. Koalisyon, küçük suçlar için verilen cezaların asgari ücret tutarında olmasında ısrar ediyor.

Demokratik Bulgaristan Birliği, işverenlerin ihtiyaçları ile bağlantılı olarak mesleki yeterlilik eğitimi verilmesine yönelik Avrupa Birliği fonları oluşturulmasını talep etti.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Şimdi verilen hibe desteği büyük ölçüde anlamsız ve gereksiz, sadece biraz para çalmak için kaynaklar ısraf ediliyor. Fonların daha az olması, ancak pazarın ihtiyaçlarına göre daha verimli kullanılması ekonomiye daha faydalı olacaktır”.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 607


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Seyfullah 2019-01-11 13:12:02
Bunun gibi Pomak pire torbalarına birileri bazı gerçekleri anlatmadı gerekiyor.
DpS bu konularda uzak onlar ancak para karşılığı Çingeneletin oylarını alırlar.
Çingeneler Gavurun bekası olmaya devam edecekker.
En kafası kırık kendilerini Bulgar “milliyetçiler” sananlar bu ülkede yalayan Türklerin gün gelecek ellerini öpecekler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS