Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Alpha Research Ajansı: GERB ile BSP arasındaki oy farkı azalmakta

Alpha Research Ajansı: GERB ile BSP arasındaki oy farkı azalmakta

10 Ocak 2019

Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı’nın 14 ile 19 Àralık 2018 tarihleri arasında yaptığı anket sonuçlarına göre bu yıl mayıs ayında yapılacak Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerinde seçmenlerin % 48,2'si oy kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Her ikinci seçmen ya oy kullanmayacağını ya da kullanıp kullanmama arasında tereddüt içinde olduğunu söyledi. Seçimlere düşük katılım, birinci parti konumdaki Avrupa’nın Geleceği İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) ve ikinci parti konumdaki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) arasındaki oy farkının büyük oranda azalmasına yol açıyor. Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsaydı ilk iki partiden GERB yüzde 32-34 arasında, BSP ise yüzde 30-32 arasında değişen oranlarda oy alırdı.

Analistler, verilerin önceki ajansın yaptığı Parlamento seçimlerine ilişkin anketleriyle karşılaştırılamaz olduğunu kaydetti. Bunun üç ana nedeni AB Parlamentosu seçimlerine daha düşük katılım, Bulgaristan için 17 olmak üzere az sayıda milletvekilliği koltuğu ayrılması ve dolayısıyla Ulusal Paralmento seçimlerinde % 4'lük barajla karşılaştırıldığında milletvekilliği kazanmada daha yüksek bir baraj (% 5.88) oluşturmasının yanı sıra AB Parlamentosu seçimlerine hangi partilerin ne şekilde katılacağının bilinmemesidir.

Sosyologlar,”Bunlar göz önünde bulundurulduğunda GERB partisinin ana rakibi BSP’nin az bir farkla önünde bulunduğunu gösteriyor. Ancak ülkedeki ekonomik durumun yanı sıra aralarında AB konusunda iyimser ve kötümser olanları da bulunan her çeşit seçmenlerin motivasyonu, nihai sonuç için kilit rol oynayacak. BSP de taraftarlarının mobilizasyonu konusunda çok ikna edici değil, ancak seçimleri hükümete karşı evet- hayır testine dönüştürerek sadık seçmen kitlesini elinde tutmayı başardı” diye belirtti.

Anket sonuçlarına göre Bulgaristan'da üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, Avrupa Parlamentosu’na temsilci gönderecek üçüncü parti olacak. HÖH, AB Parlamentosu seçimlerinde yüzde 10-13 arasında değişen oranda oy alacak. Partinin güçlü bir seçim seferberliği kapasitesine sahip olduğu göz önüne alındığında önünde giden GERB ve BSP ile aralarındaki oy farkı büyük oranda azalabilir ve böylece iktidar ortağı olma fırsatını yakalayabilir.

Skandal üstüne skandala imza atan ırkçı ve aşırı milliyetçi sözde “Birleşik Vatanseverler” koalisyonuna destek ankette hızla düşünüyor. Hala resmi olarak üç parti birliği devam etse de onlar eski seçmenlerinin ancak üçte birini seferber etmeyi başarıyor. Koalisyonun oy oranı yüzde 2,9’a kadar düştü.

Demokratik Bulgaristan Birliği de aynı oranda oy alıyor, ancak seçmen desteğini artırma eğilimi gözleniyor. Seçmenlerin yüzde 2,7’si veya AB Parlamentosu seçimlerinde oy kullanacak olanların yüzde 5,5-5,8 arasında değişen orandaki kesimi oyunu bu koalisyona vereceğini söylüyor. Ancak Demokratik Bulgaristan Birliği taraftarları, Birleşik Vatanseverler koalisyonu taraftarlarından farklı olarak AB Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmaya daha fazla ilgi duyuyor ve motivelidirler ve bu durum, koalisyonun temsilci gönderme şansını artırıyor.
Analistler, halkın memnuniyetsizliğinden dolayı yeni siyasi partilerin milletvekilliği koltukları kazanabileceğini düşünüyorlar. Analistelerin ifadelerine göre en ilginç olanı bu yeni siyasi güçlerin popülist ve sistem karşıtı partiler mi, yoksa başka siyasi alternatif partiler mi olup olmayacağıdır.

Kaynak: Kircaali Haber

Ziyaretci sayısı: 555


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS