Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Çocuklara dayak atmak tamamen yasaklanıyor

Çocuklara dayak atmak tamamen yasaklanıyor

12 Ocak 2019

2019-2030 dönemini kapsayan Ulusal Çocuk Stratejisi taslağında çocuklara yönelik fiziksel ceza uygulamasının tamamen yasaklanmasını ve aile içi şiddet olaylarının kriminalize edilmesini öngörmektedir. Ulusal Çocuk Stratejisi taslağı, kamuoyunda tartışmaya açıldı ve ondan sonra Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacaktır.

Ulusal Çocuk Koruma Konseyine bağlı bir çalışma grubu tarafından hazırlanan 73.sayfalık belgede alınması planlanan önlemler, sağlık ve sağlıklı bir yaşam tarzı; tüm çocuklar için kaliteli eğitim; aile ortamı, alternatif bakım ve yaşam standardı; güvenli bir ortam ve adalete erişim; dinlenme ve serbest zaman / çocukların günlük yaşamı olmak üzere birkaç alana ayrılmıştır.

Ayrıca bir sağlık görevlisi tarafından düzenli ev ziyaretleri şeklinde 3 yaş altındaki tüm çocuklara koruyucu bakımın uygulanmasını öngörmektedir.

Belgede stratejinin kapsadığı dönemde tam olarak ne zaman koruyucu bakımın uygulanmasına başlanacağı belirtilmemiştir, ancak buna yönelik yol haritası çizileceği belirtilmektedir.

Hedeflerden biri, Bulgaristan'ın sağlık personeli, çocuk bakım hizmetlerine, diş bakımına, aşılama hizmetlerine, hastane tedavisine erişimde ve bebek ölümlerinin azaltılmasnda Avrupa Birliği (AB) ortalamasına erişmesidir. Bizde bebek ölümleri, AB ortalamasından iki kat daha yüksektir.

Strateji, ülkedeki çocuklara ücretsiz yemek verilen mutfak ağının genişletilmesini ve dezavantajlı ailelerde yetişen 3 yaş altındaki çocukların sağlıklı ve eksiksiz beslenmesini sağlayacak programlar oluşturulmasını ve anaokulu eğitiminin 3 yaş altı çocukların % 33'ünü, okul öncesi eğitimin 4-7 yaş arasındaki çocukların % 95'ini kapsamasını öngörüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS