Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
HÖH partisi, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını istedi

HÖH partisi, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını istedi

16 Ocak 2019

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri Hamit Hamit ve Yordan Tsonev, Seçim Kanunu’nda değişiklikler yapılarak Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerinden sonraki ilk seçimlerde, yani yerel seçimlerde oy pusulası kullanılmaksızın tamamen elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmasının uygulanmasını önerdi. Değişiklik teklifi, kanun tasarısının birinci ve ikinci tur görüşmeleri arasındaki süre içinde teklif sunmak için son gün olan dün Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ise tam tersini önermektedir. Kanuna göre şimdiye kadar tüm seçmen sandıklarında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılmasının uygulanması gerekirdi. Seçmenin elektronik oy kullanma makinesi veya klasik şekilde oy pusulası arasında nasıl oy kullanacağına kendisinin seçme hakkı vardır. Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmasının uygulanmamasından dolayı şimdi Demokratik Bulgaristan Birliği koalisyonunda yer alan eski milletvekilleri Martin Dimitrov ve Petır Slavov’un şikayetleri üzerine mahkeme tarafından adli para cezasına çarptırıldı.

Bunun sonucunda GERB, zorunlu olarak elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılması uygulamasının kaldırılmasını ve gelecek seçimlerde ancak 1000 seçmen sandığında bu şekilde oy kullanılmasını önerdi. Bunun karşılığında HÖH, Mayıs ayında yapılacak AB Parlamentosu seçimlerinde seçmen sandıklarının yarısında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılmasını, sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde ise bunun bütün seçim sandıklarında uygulanması zorunlu olmakla kalmayıp oy kullanmak için tek seçenek olmasını, yani tamamen elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmasına ilişkin kanun teklifi sundu.

HÖH partisi ayrıca AB Parlamentosu seçimlerinde ve yerel seçimlerde ikamet şartının kaldırılmasını önerdi. Böylece HÖH partisi, AB Parlamentosu seçimleri için seçmen sandıklarının, AB ülkeleri dışındaki yabancı ülkelerde de kurulmasını istedi. Şimdi bu yasaktan dolayı Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve başka ülkelerde (Birleşik Krallık AB’den ayrılırsa Birleşik Krallık’ta da) bulunan Bulgaristan vatandaşları AB Parlamentosu seçimlerinde oy kullanamıyorlar. Yerel seçimlerle ilgili durum biraz daha karmaşık.

HÖH partisi, ülkede resmi dil olan Bulgarca’dan farklı bir dilde seçim propagandası yapma yasağının da kaldırılmasını istedi. Ancak parti böyle durumlarda konuşmaların mutlaka Bulgarca’ya tercüme edileceğini belirtti.

HÖH partisi, tercihli oy sisteminin uygulanması için oy seviyesinin yükseltilmesini, yani belirli bir adayın siyasi seçim için gereken oy oranının üzerinde oy aldığı durumlarda uygulanmasını önerdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Deli efe 2019-01-17 00:04:20
Makedonya cumhuriyetinde Arnavutça ikinci resmi dil olarak kabul edildi.
Sayın HÖH miletvekilleri,siz Bulgaristanda 1.500,000 insanın konuştuğu türkçeyi ikinci resmi dil olması için mücadele etmelisiniz.Ancak o zaman belki seçim kampanyalarında bulgarca dışında başka bir dilde (türkçe konuşarak),
seçmenlerinize hitap edebilme müsadesi alabilirsiniz.Tabi bu konuda ne derece samimi olduğunuz ayrıca tartışmaya açılmalıdır.


S
Arda Boylu. 2019-01-18 11:51:07
1970,li yillarida Todor Ivkov rejiminde dahii hani su Asimilasyon oncesi cogumuz hatirliyoruz ki Sofya radyosunda soyle bir dil kullanilirdi(Turk asilli Bulgaristan vatandaslarina mahsus Turkce yaynimiza basliyoruz)1989 gocunden sonra Andrey Lukanov yonetiminin getirdigi SozdeTúrk demokrat Ahmed Dodanla birlikte kurduklari DPS HOH ne yapti bizim Túrklúgúmúzú elimizden aldi yerine Bulgar Muslumanlari ismini verdiler halen37 yildin biz Túrkler iste bu aldatmacayla yasiyoreuz Túrkce okullarda Yabanci secmeli bir dil gibi geciyor.Bu balkanlarda sadece Yunanistan ve Bulgaristanda Baska yerde boyle bir sey yokdur Arkadasla.Lukanov yok ama yerinde bizim Onursal Baskan oldukca bu isler olmaaz 10 yilda biryada Secimlere karsi bu DPS BSP eski komunist sistemi halen yasiyor Meclise illaki bir degsiklik yapiyor sonrasi ya biz bunu meclise sunduk ammaa bizi dinlemediler oylrimiz Bulgaristan Millet meclisinde kabul gormedi ne yapilirki derler ve zaman asimini kazanmis olurlar Malesef milleti kandirmis ollurlar.ayni hamam ayni tas derlerya. bu lafla degil yalanla degil Icraatla olur. hadi size iyi gunler.
Saf 2019-01-19 10:46:28
L. Mestan DPS Genel Başkanı seçilir seçilmez mitinglerde Türkçe siyasi propaganda yasağını deldi diye Stalinist usullerle devir, sonra ''DPS partisi, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını istiyor'' deyin. Buna kim inanir? Tabi ki bir Feskof diğeri de Kadir İnanır.
fes 2019-01-19 19:17:55
Saf aptalı, o kurduğun cümle cümle değil ne söylendiği belli olmayan bir ucubedir. Önce bir cümle kurmayı öğrenip ondan sonra yazsan olmaz mı? Stalinist yöntem dediğin nedir, devir nedir bunları bir açıklaya bilsen ne iyi olurdu. en azından 'ne diyor lan bu lavuk ' diye şaşıp kalmazdık. Eğer Mestan'ın görevden alınmasını kast ediyorsan , Mestan'ı Suriye üzerinde düşürülen rus uçağı meselesinde aldığı tutumdan dolayı görevden almışlardı.
feyz 2019-01-19 21:24:29
Siyasete Aksiyon 1:
Başkan sadece seçim göreve getirir ve seçim görevden alır.

Aksiyon 2
Herhangi biri siyasi partinin başına göreve getirilen veya görevden alınan kişiye görevli denir.

Aksiyon 3
Hiç bir lider görevinden istifa etmez. Lider atanmaz ,göreve getirilmez, görevden indirilmez o liderdir ,lider doğmuştur.
fes 2019-01-20 09:03:07
1- Seçimle gelen seçimle gider diye mutlak bir kaide yok; öyle olsaydı Hitler yerin altında bunkerde kendini zehirlemez, Musolini de Bacağından asılmazdı; çünkü her ikisi de seçimle gelmişlerdi. Bir örnek daha verelim: 1974 senesinde Nixon dahil olduğu Watergate Skandalı sebebiyle istifa etmek zorunda kalmıştı (istifa etmeseydi görevden alınacaktı). Kimse vay seçildi, seçimle geldi seçimle gitsin demedi.
2 - Evet görevli denir, görevsiz mi olacaktı? Daha başbakan bile değilken beyaz saraya kırmızı halılarla ağırlandı, katakulliyle bir seçim yapıldı hoop başbakanlık koltuğuna oturtuldu ve büyük ortadoğu projesinin eşbaşkanı yapıldı; ne oldu şimdi görevli mi görevsiz mi.
3 - En saçma iddia da bu üçüncüsü. Lider lider doğarmış, kral kral doğar demek gibi bir şey. Necip Fazıl Kısakürek Hitler'in "Kavgam" kitabından esinlenme "Başyüce" diye bir kitabı var, orada benzer düşünceler vardır.
feyz 2019-01-20 15:17:24
Diyorsun ki Hitler diktatör değildi ,çünkü seçilmişti doğru mu anladık.
Aksiyom 4
Her biri ister Başkan ister, ister görevli, ister lider olsun ,ister çiftçi olsun Azrail as karşılaşma sonucu mutlaka verilen bütün görevlerinden azledilir.
fes 2019-01-21 09:33:45
Yanlış anladın, Hitler seçimle geldi ama korkunç bir zalime dönüştü. Sonuç: seçimle gelen eğer Ana yasa ve yargı tarafından denetlenmezse zalime dönüşür. Herkes bir gün ölecek de, bir gün ölecek diye ona buna ölünceye kadar zalimlik yapma hakkı verilmemesi lazım.
feyz 2019-01-23 06:28:49
Nixson için Aksiyom 2 geçerlidir. Adam görevlendirilmesi demek
Feskalara 2019-01-23 08:08:51
Feska ALEMSİN.
Senin “aklın” en gelişmiş senin doğrun en “doğrudur”.
DpS istemekten öteye geçmedi geçemezde nedeni milletvekilli azınlığı değil yaptırım gücü olmadığından değil Bulgar devletine çalıştığına dır.
fes 2019-01-23 09:41:54
Dır da acaba dır mıdır? Gelişmiş akıl kesindir, özenerek yargılar ve tutarlı çıkarımlar yapar. Sen öyle misin, hayır. Bulgar devletine çalışıp çalışmadığım belirsizdir, ama senin düşük aklın fantastik bir çıkarım yaparak "çalıştığına dır" diye özensiz mi özensiz yargıda bulunuyor. Düşük akıllılar hep böyle yaparlar.
Feskalara 2019-01-23 14:52:10
Feska sen varsın ya senin yazdıklarından aydınlanıyoruz gavura nasıl hizmet edildiğini SENDEN öğreniyoruz.
Senin her cümlenin sonu gavura hizmet etiğini söylüyor.
İyi ki varsın aksi halde Türk olduğumuzu unutacağız sayende Türklüğümüzü hatırlıyoruz.
TEŞEKÜRLER
fes 2019-01-23 22:07:19
Saçma bir fikre karşı çıkmak gavura hizmet etmek nasıl oluyor onu bir türlü anlayamadım. Türklüğü aptallıkla özdeş mi görüyorsun ki her aptallık yerildiğinde vay Türklüğe laf attı diye feveran ediyorsun. Nedir bu tutumlar hacı?
Numan Nalcı 2019-01-24 11:09:50
Gavura nasıl hizmet edildiğini fes'in yazılarını okuyarak anlıyoruz demiş. Tamam, bu sözleri doğru kabul edelim, fakat niye ben aynı yazıları okuduktan sonra gavura nasıl hizmet edildiğini anlayamıyorum. Yazılara bakıyorum bakıyorum, fakat arkadaşın söylediği sonuçlar çıkmıyor; arkadaş nasıl bir okuma yapıyor da böyle bir sonuç çakara biliyor benim için bir muamma. Fes efendinin çok bilmiş edayla insanlara ders verir gibi yazılarını eleştirse arkadaşa hak verirdim. Bana göre fes kendini beğenmiş biri değil belki ama kesinlikle kibirli biridir. Dikkat edin tartışmalarda hep tartıştığı adamın 180 derece karşısında bir pozisyon alıyor; oysa bilinen bir gerçektir, yanlış bir düşüncenin tam karşısı bir düşünce doğru olacak diye bir kural yoktur. Bence fes bu konuda yaş tahtaya basıyor ve eleştirdiği adamların çukuruna kendisi de düşüyor.
feyz 2019-01-24 13:03:13
Fes neymissiniz be gardaş, bütün forum işi gücü bırakmış dört nala sizi zikretmektedir. Vay be a- na sayın forumseverler.
Fesi sevmeye biliriz ama "Kambersiz düğün olmaz fes'iz Kircali forum olmaz".
Feskalara 2019-01-25 08:30:13
Feskalara sahip çıkmak Gavura sahip çıkmak demektir.
Sizler Feskanın hangi yazısında BG Türk’üne sahip çıktığını gördünüz.
Dini fikri DpS o hain Türk duşmanı harete sahip çıkarak savunmak.
Bu yetmez mi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS