Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Grip salgını Bulgaristan’da 10 ili etkisi altına aldı

Grip salgını Bulgaristan’da 10 ili etkisi altına aldı

21 Ocak 2019

Sağlık Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada bugün Plovdiv (Filibe) ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) illerinde grip salgını ilan edildiği bildirildi. Daha önce Pernik, Pazarcık, Smolyan (Paşmaklı), Stara Zagora (Eski Zağra), Yanbol, Burgaz, Şumnu ve Silistre illerinde grip salgını ilan edilmişti. Böylece grip salgını 10 ili etkisi altına aldı. Yarından itibaren Sofya ilinde de grip salgını ilan edilecek.

22-27 Ocak 2019 döneminde bu illerde bulunan okullarda eğitime ara verilecek. Çocuk ve kadın hastalıkları konusunda danışmanlık hizmetlerine, hasta ziyaretlerine, planlanan ameliyatlara ve profilaksi amacıyla aşılama hizmetlerine ikinci bir emir gelene kadar ara verilmektedir.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada yaşanan grip salgını nedeniyle 593 okulda ve anaokulda eğitime ara verildiği bildirildi.

Grip salgını nedeniyle Burgaz ilinde 137 okulun, Stara Zagora ilinde 120 okulun, Şumnu ilinde 65 okulun tatil süresi 22 Ocak 2019 tarihine kadar uzatıldı. , Pazarcık ilinde 122, Smolyan ilinde ise 60 okul tatil edildi. Yanbol ilinde 43 okul, Pernik ilinde ise 40 okul 23 Ocak’a kadar kapalı olacak.

Bugün Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ilinde bulunan bütün okullar da Cuma gününe kadar tatil edildi. Cuma günü bölgede oluşturulan kriz masası gelecek hafta için karar almak üzere oturum gerçekleştirecek.

Filibe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Stefan Stoyanov, “Filibe kentinde okullar da grip salgını nedeniyle tatil edilecek. 22-25 Ocak 2019 döneminde okullar kapalı olacak” diye bildirdi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


karanfil 2019-01-22 19:18:55
sirke bildiğimiz mutfakta kullandığımız sirke ile temizlik yapın kronik bakterilerin yaşama şansı sıfır sirke değdigî yerde bakterileri anında yok ediyor
karanfil 2019-01-23 11:34:01
ev ortamında sirkeli su kaynatįn buharı Havadaki mikropları kırar
fes 2019-01-24 12:48:38
Kronik bakteri de neyin nesi kimin fesi oluyor anla anlayabilirsen. Etimolojik ( köken bilim ) alıştırma yapalım; Kronos eski yunan mitolojisinde zaman tanrısı, Zeusu'un da babasıdır. Kronoloji (zaman bilimi ) kavramı oradan türetilmiştir. Bir çok bilimsel kavramın mitolojiye dayanması ilginçtir. Buradan kronik hastalığa gelelim; zaman zaman nukseden fakat geçmeyen hastalıklara kronik hastalık denir. Bu arada grip virüsu bakteri değildir, sirkeli suyun virüsları yok edeceği şüphelidir. Gripten korunmanın en etkili yolu dışarı çıkmamak, çıkıldığında maskeyle çıkmak, elleri sık sık yıkamak ve iyi beslenmektir.
Gördüğünüz gibi her konuya maydanoz olan ben bu konuda da görüş bildirdim, Numanka Nalcı çatlasın. Başka bir yerde hakkımda hep birinin dediğinin tersini dediğimi, kibirli ve kendini beğenmiş biri olduğumu söylemiş. Adam beni direk hedef alamıyor, dolaylı vuruyor. Gücendim doğrusu.
feyz 2019-01-24 20:31:40
" Bir çok bilimsel kavramın mitolojiye dayanması ilginçtir."
Bilim mitolojiye dayanmaz .
İnsan vücudu her bir saldırıya kısa zamanda başarıyla üstesinden gelebilir şekilde yaratılmıştır ,yeterki psikolojik durumu pozitif olsun (mutluysa bu koşul kürekli ve yeterlidir). Amma yolda nal bulupta arkana atmakla veya bulduğun nalı evine aramakla da olmuyormuş mutluluk dimi Numan.
Fes bilim nedir biliyor musun , kendini bilmek. Azrail as önüne çıktığında diyetleri hepsi garip bir sebeptir yaşayanlar için.İste bu bir gerçek ilmin ta kendisinden bir parça. Yoksa Grip svinski ,ptici, jabeski v.s. garip sebepler.
İşte bizde burda bu forumda fes'le zaman sermayenin tüketiyoruz, ama eyleniyoruz be.
fes 2019-01-25 22:18:59
Bilim kendini bilmek olmaz ilim kendini bilmek olur. İlim kendin bilmektir demiş Yunus Emre. İlimle bilim aynı şeyler değildir. İlim dine, biraz da şiire ait kavramdır. Bilimle din, hatta sanat bir arada olmaz. Peki dindar ve sanat severler bilim adamı olamazlar mı? Bir mahsuru yok olurlar, ama her ikisini birbirine karıştırmamak şartıyla. Bili mitolojiye dayanmaz da kavramların çoğu mitolojiye ve dine dayanır.
Numan Nalcı 2019-01-26 12:06:14
Bak gördünüz mü, fes benim dediğim gibi, her şeyi en iyi ben bilirim edasıyla gene ona buna akıl veriyor. Doğru, "ilim ilim, ilim kendin bilmektir" diye Yunus Emre'dir, fakat adam bunu öyle bir edayla söylüyor ki, insan kaçınılmaz olarak sinir oluyor. Herkes insan, bilgili birinin gelip her dakika ne yapacağımızı söylemesi insanın tepesini attırmaz mı? Öyle de oluyor, tepemiz atıyor.
feyz 2019-01-26 15:58:50
Küfür ve hakaret olmadıkça sıkıntı yok. İnsan kendini bilmekle öğüt vermek arasında ters orantı var deye düşünüyorum ,Yunus Emre deyince bu geldi aklıma.
fes 2019-01-26 16:34:57
Atatürk de çok bilgili biriydi, bilgisizler ondan nefret ettiler, hala da ediyorlar. Yaptıkları bilgisizlerin de yararınaydı, ama ondan yine de nefret ettiler. Yarasa gibi karanlıkta yaşayanlara ışık gerekmez.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS