Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Kırcaali Milletvekili Adlen Şefket: Seçimlerde ikamet şartı kaldırılmalı

Kırcaali Milletvekili Adlen Şefket: Seçimlerde ikamet şartı kaldırılmalı

22 Ocak 2019

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali milletvekili Adlen Şefket, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve İrade partisinin Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tekliflerinin Meclis Genel Kurulunda ilk okumada görüşmeleri sırasında HÖH partisinin Meclis Başkanlığına sunduğu Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını istediği değişiklik teklifi ile ilgili yorumda bulundu. Kırcaali Milletvekili, “Seçim Kanunu’nda AB’nin temel değerleri ve direktifleri ihlal ediliyor. Bulgaristan, 12 yıl boyunca Avrupa Birliği'ne üye olduğu halde buna izin verilemez. Gerçekleri göz önünde bulundurmalıyız” dedi.

Adlen Şefket, ”Ülkede resmi dil olan Bulgarcadan farklı bir dilde seçim propagandası yapma yasağının da kaldırılması, sadece HÖH için acil çözüm bekleyen bir konu değil, aynı zamanda seçmen haklarının gerçek bir şekilde korunması anlamına gelmektedir. Bu konuyla ilgili AB direktifi var. Direktif, konuşmaların tercümesi yapıldığı takdirde resmi dilden başka dilde de siyasi propaganda yapılmasını öngörüyor. Şimdi Avrupa Sosyalistleri Partisi’nin veya Avrupa Halk Partisi’nin bir temsilcisi Bulgaristan’a gelse ve Avrupa Parlamentosu seçimleri için Bulgarcadan farklı bir dilde propaganda konuşması yapsa ona ceza kesilmesi gerekir” diye belirtti.

Adlen Şefket, HÖH partisinin tercihli oy sisteminin uygulanması için oy seviyesinin yükseltilmesine ilişkin önerisiyle ilgili de yorum yaptı. Milletvekili, ”Bu konuda Parlamento, yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşadığımız acı deneyimlerimiz oldu. Adayların numaralarının partilerin numaraları ile aynı olduğunda seçmenlerin yanlışlıkla adayların lehine tercihli oy kullanmasını önlemek istiyoruz. Çoğu seçmen, partilerinin numaralarıyla birlikte adayların numaralarını da işaretleyerek oyunu doğrulamış oluyor. Bu hatanın önlenmesi gerekir. HÖH partisi, bununla daha katı bir parti disiplini kurmaya çalışmıyor. Tüzük var, tüzüğe uyan üyeler var ve HÖH’te sadece Bulgaristan'da değil, birçok partiyi kıskandırabilecek bir disiplin var. Tercihli oy kullanılması sonucunda siyasi parti adaylarının listelerinin yeniden oluşturulmasıyla parti merkezinin vizyonu değişiyor, stratejisi de değişiyor” diye belirtti.

Adlen Şefket’in ifadesine göre HÖH partisinin seçimlerde ikamet şartının kaldırılmasında ısrar etmesi seçmen haklarının korunmasından ileri gelmektedir. Milletvekili, ”Sadece Türkiye'de yaşayan seçmenlerden söz edilmemelidir. Bu ilke, yurtdışında yaşayan tüm seçmenlerin haklarını ihlal ediyor. Onlar Bulgaristan'da mal mülk sahibi, vergi ödüyorlar. Onları oy kullanma hakkından mahrum bırakıp aynı zamanda onlara sadece yükümlülükler getiremeyiz. Seçimlerde ikamet şartı uygulanması, Anayasa’yı ihlal etmektedir, oysa Anayasa ihlal edilemez” diye kaydetti.

Adlen Şefket, milletvekillerin HÖH partisinin argümanlarına kulak vermelerini ve taleplerine uymalarını umuyor. Milletvekili bundan Bulgaristan seçmenlerinin kazanacağını söyledi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 055
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:58
-Aktif Vaka Sayısı:5 083
-Toplam Vefat Sayısı:796
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS