Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ocak 2021
HABERLER » Bulgaristan
GERB ve HÖH partisi, dini kurumların biriken vergi borçlarının silinmesini önerdi

GERB ve HÖH partisi, dini kurumların biriken vergi borçlarının silinmesini önerdi

05 Şubat 2019

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, 31 Ocak 2019 Perşembe günü Halk Meclisi Başkanlığına Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sundular. Kanun tasarısı, dini kurumların 31 Aralık 2018 tarihine kadar biriken vergi borçlarının bir kereye mahsus olmak üzere silinmesini öngörüyor.

Değişiklikler, vergi tutarları ile beraber borçların gecikme faizleri ve ilgili maaliyetlerin silinmesini öngörüyor. Kanun tasarısının “Gerekçe” bölümünde tasarının dini kurumların mevcut giderlerini karşılama hedefli olan destek şeklinde finanse edilmesine ilişkin hedeflerin uygulanmasına yönelik olduğu kaydedildi.

GERB ve HÖH, rahiplerin ve dini kurumlardaki görevlilerin aylık maaşlarının öğretmen maaşlarına bağlı olmasını ve maaşların öğretmenlerin aldığı aylık maaş tutarlarını aşmamasını önerdi. Maaşları, mevcut giderlerinin karşılanması amacıyla verilen devlet desteği ödemelerinden ödenebilir dini cemaatlerin yönetim organlarındaki görevliler bu kapsamın dışındadır. 1 Ocak 2019’dan itibaren asgari öğretmen maaşı 920 levadır.

Bir ay önce geçen yılın son Meclis oturumunda Dinler Kanunu’nda tartışma yaratan değişiklikler yapıldı. O zaman kabul edilen değişiklik teklifleri de Tsvetanov ve Karadayı tarafından sunuldu. Bu teklifler, hükümet ortakları olan GERB ve İslam karşıtı tavırlarıyla bilinen ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler koalisyonu arasında anlaşmazlığa neden oldu ve milliyetçiler talepleri reddedilince Meclis Genel Kurulu toplantı salonunu terk ettmişlerdi.

Önerilen değişikliklere göre yurt içindekilerden başka yurt dışında bulunan Bulgar Ortodoks Kilisesi cemaatlerini finanse etmek için her yıl devlet bütçesinden kaynak ayrılacak. Kaynak dağılımı Başbakanlık Dinler Daire Başkanlığı tarafından yapılacak.

Ülkedeki dini cemaatlere devlet finansmanı sağlanmasını öngören kanun, 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifinin kabul edilmesinden sonra onaylandı. Bundan dolayı söz konusu giderler, 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda öngörülmemiştir. Tsvetanov ve Karadayı, dini cemaatlere yönelik bu yılki devlet destek ödemelerinin 2019 yılı Başbakanlık bütçesinden ödenmesini önerdi.

Önerilen değişikliklere göre devlet tarafından sağlanan kaynaklardan mevcut giderlerin karşılanmasından başka amaçlara yönelik harcamalar ancak rahiplerin ve dini kurumlardaki görevlilerin maaşlarının ve ücretlerinin ödenmesinden sonra yapılabilir.

Kanun tasarısı Başbakan Boyko Borisov’un, Bulgar Patriği Neofit'in Bulgar Ortodoks Kilisesi’ne yönelik kaynakların öngörülen tarihten daha erken bir tarihte transfer edilmesi için kendisinden bizzat rica ettiğini açıklamasından birkaç gün sonra sunuldu. Bunun sonucunda Bakanlar Kurulu kararıyla küçük yerleşim yerlerinde görevli rahiplere maaş ödenmesi için öngörülen Başbakanlık Dinler Daire Başkanlığına ilave olarak 5 milyon leva ödenek tahsis edildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

15 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 210 951
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:7 439
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:535
-Aktif Vaka Sayısı:52 185
-Toplam İyileşen Sayısı:150 370
-Toplam Vefat Sayısı:8 396
-Son 24 Saat Vefat Edenler:47
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 17 686

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS