Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ocak 2021
HABERLER » Bulgaristan
Filibe Konsoloslar Kulübü Başkanı Sayın Hüseyin Ergani İle Söyleşi

Filibe Konsoloslar Kulübü Başkanı Sayın Hüseyin Ergani İle Söyleşi

06 Şubat 2019

- Sayın Hüseyin Ergani, T.C. Filibe Başkonsolosu olarak ve Konsoloslar Kulübü Başkanı olarak görev yapmaktasınız. Konsoloslar Kulübü hakkında bilgi veririm siniz?

-2006 yılında kurulan Kulüp uzun süreden beri faal değildi. Geçen yıl 30 Ocak’ta Başkonsolosluğumuzda düzenlediğimiz toplantıda tekrar faal hale getirmeye karar verdik. Filibe’de faaliyet gösteren tüm Fahri Konsolosları davet ettim ve Konsoloslar Kulübü’nü tekrar faaliyete geçirmek konusunda tüm katılımcılar hemfikir olarak karar verdi. Türk Başkonsolosluğu’nun yanı sıra, İtalya, Moldova, Almanya, Fransa, Arnavutluk, Fas, Gine, Ermeni, Ukrayna, Rus, Çek, Kazakistan ve İsrail Fahri Konsoloslukları üye olarak faaliyetlere katılmaktadır. Kulübümüzde 14 Fahri Konsolos üye bulunmaktadır. 13 Kasım 2018 tarihinde oybirliği ile Filibe Bölge Valisi Zdravko Dimitrov’u fahri üye olarak kulübümüze davet ettik, o da kabul etti.

- Hedefleriniz ve programınız nedir?

- Hedefimizi, bir araya gelerek Filibe şehri ve toplum yararına faaliyetlerde bulunmak, sosyal meselelerde toplumsal duyarlılık oluşturulmasına katkı sağlamak olarak özetleyebiliriz. Eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında Filibelilerin ortak yararına faaliyetler yürütmeyi amaçlıyoruz. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz ilk faaliyet 21 Şubat – Anadili Günü oldu. Organizasyonu Filibe merkezli Türk-Bulgar edebiyat kulübü yaptı. Başkonsolosluğumuzun ve Filibe Valiliğin himayesinde ve Konsoloslar kulübünün desteği ile yapıldı. Büyük ilgi gören faaliyete bu yıl da geleneksel olarak destek vereceğiz.

İlk kez kutlanan ve şehir kutlamasına dönüşen Ana Dil Günü etkinliğine kadar Filibe’de 26 farklı dilin konuşulduğunu kimse bilmiyordu. Kutlama, 2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe’nin “Birlikte” sloganını tam olarak yansıtması yönüyle geniş kitleler tarafından benimsendi.

2018 yılı içerisinde Arnavutluk Fahri Konsolosu Sayın Aristir Dimo’nun önerisi ile Filibe’deki bir Huzur Evinden 50 yaşlıya akşam yemeği verdik ve aynı kişiler “Türk Sinema Günleri”ne de katıldılar. Tüm bu etkinlikler birlikte çalışabileceğimizi ve güzel projelere önayak olabileceğimizi göstermektedir.

- Sayın Ergani, 2019 yılının ilk aylarında planladığınız projelerden bahseder misiniz?

- Bu yıl 21 Şubat-Ana Dil Günü Filibe Belediyesi’nin Kültür programı çerçevesinde ve Filibe Kültür Başkenti-2019 logosu altında yapılacaktır. Etnik grupların temsilcileri, Filibe’de eğitim gören yabancı öğrenciler ve dil liselerinden gençler bu etkinliğe katılacaktır. Kültür programı, 35 dilde Shakespeare’den bir pasaj okuyacak ve daha pek çok sürprizle karşınıza çıkacak. Her bir katılımcı ülke ya da dil kendi edebiyat ve kültürünü kendi dilinde yansıtma imkanı da bulacak.

Mart ayının ikinci yarısında “Filibe Konsoloslar Kermesi” düzenlenmesini planlıyoruz. Filibe’deki tüm konsolosluklar ve Sofya’dan arzu eden Büyükelçiliklerin de katılması öngörülmektedir. Filibe’de ilk kez Konsoloslar Kermesi yapılacak ve satışlardan elde edilecek gelir yetenekli gençler için burs olarak kullanılacaktır.

Dün, Kulübün yeniden faaliyete geçmesi vesilesiyle düzenlenen ve Moldova Fahri Konsolosu Sayın Veselin Çipev’in Ev sahipliğini yaptığı toplantıda Ana Dil Günü ve Kermes hazırlıklarının yanı sıra, Mart ayında imkânı olmayan bir grup çocuk ve genci kış sporları gezisine götürme kararı aldık. Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü “Nemrut Dağına Tırmanıyoruz” sergisin fotoğraflarının satışından elle ettiği geliri kış sporları projesine hibe etti. Güzel bir gezi olacağını düşünüyorum.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

15 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 210 951
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:7 439
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:535
-Aktif Vaka Sayısı:52 185
-Toplam İyileşen Sayısı:150 370
-Toplam Vefat Sayısı:8 396
-Son 24 Saat Vefat Edenler:47
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 17 686

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS