Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ağustos 2019
HABERLER » Kırcaali
Belediye Başkanı Mümün İskender: Mineralni Bani, Büyüleyici Bir Yer Haline Geliyor

Belediye Başkanı Mümün İskender: Mineralni Bani, Büyüleyici Bir Yer Haline Geliyor

07 Şubat 2019

Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender basına yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Haskovo (Hasköy) İline bağlı kaplıcalarıyla ünlü Mineralni Bani (Meriçler) ilçesinin son yıllarda demokrasiye geçiş döneminden önce olduğu gibi ulusal bir SPA merkezi olarak popülaritesini yeniden kazandığı ilçe halkının ve misafirlerinin gördüğü bir gerçektir.

İnsanlar her şeyden önce maden suyunun iyileştirici özellikleri nedeniyle buraya gelirler ve biz, ev sahibi konumunda olduğumuz için onların burada kalışlarını keyifli kılmak zorundayız. Bu yüzden hayata geçirdiğimiz ilk projeler parklar, caddeler ve hepsinden önemlisi temizlik üzerine odaklandı. Tüm parklar, çeşitli Avrupa Birliği fonlarından sağlanan kaynaklarla yeniden düzenlendi.

Geçen yılın sonunda Bakanlar Kurulu kararıyla Mineralni Bani Belediyesi’ne Köy Sokakların İyileştirilmesi 3. Etap Projesi’ne destek için 700 000 leva kaynak sağladı.

An itibariyle ilçede toplam 46 otel ve misafir evi ve 876 konaklama yeri mevcuttur. Doluluk oranları yıl boyunca oldukça yüksek seviyede, ancak en çok Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri doruk noktasına ulaşıyor. Sekiz maden suyu havuzu yaz boyunca ziyaretçilere açık ve 4 kapalı havuz mevcut. SPA küveti hizmeti sunan birçok otel var.

Benim için güzel olan şey Mineralni Bani’nin tekrar turizm haritasında görünmesi. Bazıları daha yüksek dereceli, dört yıldızlı olan yeni oteller inşa edildi. Amacımız, farklı kategoride insanların beklentilerini karşılayabilmektir. Ulusal SPA merkezini birçok yabancı ziyaret ediyor ve bazılarının beklentileri çok yüksek, bu nedenle de bu konuda adımlar atıyoruz. Ülkede, Türkiye ve Yunanistan'da yapılan tüm turizm fuarlarına ve forumlarına katılıyoruz. Biz de Romen turistleri celp etmeyi hedefliyoruz, Rusçuk‘ta yapılan bir fuara katıldık. Tatil beldemizin en büyük zenginliği eşi benzeri olmayan özelliklere sahip maden sularından başka daha Traklar ve Romalılar tarafından takdir edilen bu yerin güzel doğası ve çok eski çağlara dayanan tarihidir.

Altyapıyı ve bunlara erişimi iyileştirerek bölgedeki antik megalit tapınaklarının yanı sıra yakın zamanda keşfedilen “Güneş Tapınağı” olarak adlandırılan antik tapınak yerini turizme kazandırmanın yollarını aramaktayız. Daha fazla turist celp etmek için belediye paket turlar sunan seyahat ajandaları ve turizm bilgi merkezleriyle görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu büyüleyici yerin potansiyelinin daha iyi bir sunumunu yapmayı amaçladığımız bir turizm forumu düzenleyeceğiz. Forumda ülke genelindeki tur operatörleri ve blog yazarları yer alacak.

Mineralni Bani Belediyesi’nin en son hibe desteği almaya hak kazandığı proje tam adı “Mineral Yollar – Tatil ve Doğa Bir Arada” olan “Mineral Paths” projesidir. Proje lideri, Yunanistan’ın İskeçe ilindeki tek azınlık belediyesi olan Mustafçova Belediyesi’dir, biz ise ortağız. INTERREG Yunanistan - Bulgaristan 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği Programı Öncelik Ekseni “Doğal ve Kültürel Mirasın Saklanması, Korunması, Tanıtılması ve Geliştirilmesi” çerçevesinde hayata geçirilecek olan projenin maliyeti 241 574 avrodur. Proje kapsamında ilçe merkezindeki termal kaplıcalarında geniş çaplı tadilat yapılacak ve faaliyetini iyileştirmek için yeni ekipman alınacak. Mineralni Bani Belediye Meclisi, belediyenin projeye katılımını kelimenin tam anlamıyla 2018’in son günlerinde onayladı.

Rusya’ya bağlı federal bir cumhuriyet olan Yakutistan ile ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Kısa bir süre önce Yakutistan’dan gelen heyeti ağırladık. Sibirya'da yer alan Yakutistan’ın bir belediyesi ile kardeşlik bağları kurmaya ve sakinlerine dinlenme ve tedavi fırsatları sağlamaya çalışacağız. Bu yüzden de Yakutistan’dan gelen konuklar ulusal SPA merkezine yatırım yapma olanaklarına ilgi gösterdiler. “

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1211


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS