Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ocak 2021
HABERLER » Bulgaristan
Araştırmaya göre üst düzey yolsuzlukla mücadele öncelik olmalı

Araştırmaya göre üst düzey yolsuzlukla mücadele öncelik olmalı

07 Şubat 2019

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Bulgaristan kolu olan Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin Haziran 2018’de yolsuzluk ile ilgili yaptığı araştırmasına katılanların yüzde 71,2’si, üst düzey siyasetçilerin yolsuzluk yapıp yapmadığının araştırılmasının Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıklarının Müsadere Edilmesi Komisyonu’nun (KPKONPİ) çalışmalarında birinci öncelik olması gerektiğini düşünüyor.

Araştırma sonuçları Sofya’da ulusal düzeyde düzenlenen yuvarlak masa toplantısında açıklandı. Toplantıya milletvekilleri, hukukçular ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı temsilcileri katıldılar.

Ankete katılanların ifadelerine göre ikinci öncelik, yerel yönetimlerin ve merkezi yönetim yetkililerin yolsuzluk yapıp yapmadığının araştırılması olmalıdır. Vatandaşlar ayrıca yolsuzluğa karşı tahammülsüzlüğü artırmak için toplumsal kampanyaların yapılması gerektiğini ve toplumun kurumların yolsuzlukla mücadeledeki çabalarının sonuçları hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Anket katılımcıları, siyasal yolsuzluk, kamu fonlarının kötüye kullanılması ve yargıda yolsuzluğun, yolsuzluk biçimlerinin en büyük toplumsal sorunlarından biri olduğunu belirttiler.

Anket sonuçları, katılımcıların % 24,5’inin medya kuruluşlarına, yüzde 20’sinin polise, yüzde 13,5’inin KPKONPİ’ye ve yüzde 10,1’inin savcılığa yolsuzluk ihbarı yapabileceğini gösterdi. Katılımcıların yüzde 40’ından fazla yolsuzluk ihbarında bulunmayacağını söyledi. Bunun nedeni, sonuçlardan korkmanın yanı sıra yetkililerin de yolsuzluk yaptığı anlayışıdır.

Anket sonuçları, çok fazla zamanını almazsa ve çaba gerektirmezse vatandaşların yaklaşık yüzde 33’ünün yolsuzluğu ortaya çıkarmak için KPKONPİ’ye yardımcı olabileceğini gösterdi. Yolsuzluk olaylarının tarafsız olarak araştırılacağına ikna oldukları halde katılımcıların yüzde27,7’si yardımcı olabilir. Yüzde 24,6’si ise isimleri açıklanmazsa yardımcı olabilir. Ancak yüzde 9,4’ü her durumda yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

KPKONPİ Yolsuzluğun Önlenmesi Şube Müdürü Trifon Trifonov, şimdiye kadar komisyonun yasa dışı edinilen mallara yönelik 22000 denetim çalışması gerçekleştirdiğini, 310 milyon levadan fazla tutarda malların yasa dışı edinilmesi nedeniyle dava açtığını, mahkeme kararıyla 12,5 milyon leva tutarında mallara el konulduğunu bildirdi. Trifonov, şimdiye kadar KPKONPİ’ye 700’ün üzerinde ihbar verildiğini, onların çoğunun vatandaşlar tarafından yapıldığını ve öncekinden kat kat fazla yolsuzluk ihbarı alındığını sözlerine ekledi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

15 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 210 951
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:7 439
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:535
-Aktif Vaka Sayısı:52 185
-Toplam İyileşen Sayısı:150 370
-Toplam Vefat Sayısı:8 396
-Son 24 Saat Vefat Edenler:47
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 17 686

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS