Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Anlaşmasız bir Brexit, Bulgaristan’da 5 000 çalışanın işlerini tehdit edecek

Anlaşmasız bir Brexit, Bulgaristan’da 5 000 çalışanın işlerini tehdit edecek

12 Şubat 2019

Almanya’daki Leibniz Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IWH) tarafından yapılan bir araştırmaya göre anlaşmasız bir Brexit durumunda Avrupa Birliği’nin (AB) Birleşik Krallık’a yaptığı ihracatta düşüş yaşanması, dünyada 600 000’den fazla çalışanın işlerini tehdit edecek. Bu durumdan Bulgaristan'da 1,7 bin kişi doğrudan ve 3,4 bin dolaylı olmak üzere 5,1 bin çalışan etkilenecek.

Bulgaristan’da ayrıca tarım sektörünün ağır etkileneceği belirtildi.

IWH’in yaptığı İngiltere’de AB ürünlere olan talebin % 25 oranında düşeceği hipotezine dayanan hesaplamalara göre Almanya'da 103 000 iş pozisyonu, Fransa’da ise 50 000 iş pozisyonu tehdit altında olabilir. Ayrıca Polonya (46,5 bin) ve İtalya (46,2 bin) da ağır etkilenebilir.

Ekonomistler, iş pozisyonlarını kapatma tehdidi karşısında şirketlerin işten çıkarma seçeneklerinin sadece bir tanesi olduğunu ve şirketlerin, işçilerin bir kısmını işten çıkararak veya yeni pazarlar bularak iş pozisyonlarını korumaya çalışabileceğini kaydettiler.

Birleşik Krallık 29 Mart 2019 tarihinde AB’den ayrılacak ve hala Brexit’in ne yönde gelişeceği belli değil. İngiliz milletvekilleri 15 Ocak'ta AB ile İngiltere Başbakanı Teresa May arasında uzun süredir görüşülen anlaşmayı reddettiler.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlardan Oliver Holthemeler, “Her şeyden önce gümrük vergisi uygulanması anlamına gelen anlaşmasız bir Brexit, uluslararası üretim zincirlerini altüst edebilir” diye izah etti.

Araştırma, yalnızca mal ve hizmet ticareti üzerine odaklanmaktadır ve yatırım eğiliminde zayıflama veya hanehalkı gelirleri üzerindeki etkisi gibi Brexit’in diğer sonuçlarını dikkate almamaktadır.

AB’de toplam 179 000 iş pozisyonu doğrudan ihracattaki düşüşe bağlıdır. Gerek AB’de, gerekse üçüncü ülkelerde daha 433 000 iş pozisyonu dolaylı olarak tehdit altında bulunuyor. Birleşik Krallık’a ürün ihraç eden AB’de şirketlere ürün temin eden Çin’de tedarikçi firmalarda çalışan yaklaşık 59 000 kişinin pozisyonu dolaylı olarak tehdit altında bulunuyor.

Büyük oranda ihracat odaklı Alman otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler özellikle çok etkilenebilir ve 15 000 iş pozisyonunu kapatmak zorunda kalabilir. Anlaşmasız bir Brexit durumunda Fransa'da müşteri hizmetleri sektörünün en büyük ölçüde etkileneceği belirtildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS