Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
400 000’in üzerinde şirket, gerçek sahibini bildirmek zorunda

400 000’in üzerinde şirket, gerçek sahibini bildirmek zorunda

13 Şubat 2019

400 000’in üzerinde şirket ve daha on binlerce sivil toplum kuruluşu (STK), Mayıs ayının sonuna kadar Ticaret Sicili Müdürlüğüne başvurarak, gerçek sahiplerini beyan etmek zorunda kalacak. İş dünyasına büyük külfet getiren sıradaki idari karar, kara para aklamaya karşı koyma bahanesiyle uygulanıyor. Sahipleri belli olan tek kişi işletmeler ve tek kişilik şahıs şirketleri bile gerçek kişi beyannamesi verme zorunluluğundan muaf tutulmamaktadır.

Yeni kurallara göre 1 Şubat-31 Mayıs 2019 döneminde STKTicaret Sicili Müdürlüğü’ne noter onaylı bir beyanname ile şirketlerin ve STK’ların gerçek sahipleri bildirilmelidir. Bu, noter ve beyanname ücretleri ve muhtemelen belgeyi kuruma verecek avukat ücreti olmak üzere tüccarlara ve STK’lara yeni masraflar çıkaracak. Kara Para Aklanmasına Karşı Tedbirler Kanunu, bu gerekliliğin ihlali için ağır yaptırımlar öngörmektedir. Bu tür beyanname vermeyen şirketler ve STK’lar 100-10 000 leva arasında değişen bir miktarda ceza alacak. Banka, sigorta şirketleri, finansal kiralama şirketlerine 2000-20 000 leva arasında değişen ceza uygulanacak. Beyanname vermeme durumu devam ettiği halde şirket veya STK’lara beyanname verinceye kadar her ay aynı miktarda ceza uygulanmaya devam edecek.

Ceza, Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS) tarafından uygulanacak. Kanuna göre DANS, ihlalci, ihlalin türü ve niteliği ile uygulanan yaptırımın türü ve miktarı da dahil olmak üzere yürürlüğe giren yaptırım kararları hakkında internet sitesinde zamanına bilgi yayınlama hakkına sahiptir.

Cevabı olmayan temel soru, DANS'ın bildirimleri nasıl kontrol edeceğidir. DANS, belli ki rastgele kontrollere ve bankalar veya diğer kurumlar tarafından sağlanan bilgilere dayanacaktır. Gerçek sahibinin kim olduğu veya devletin üst kademelerinde görev yapan veya aranan suçlulara ait şirketlerin sahibi olarak görünen yardakçı kişilerin gerçek şirket sahibi olmadığının nasıl ispatlanacağı merak edilmektedir. Ayrıca gerçek sahiplerini beyan etmek zorunda olan offshore şirketlerinin kaç tanesinin bu şartı yerine getireceği de merak konusudur.

DANS’ın internet sitesinde şirketlerin yeni yükümlülüğü ile ilgili herhangi bir talimat bulunmuyor. Sadece yeni kanun ve kanunu uygulama yönetmeliği yayınlanmış durumdadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS