Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
2018 yılında Belediyeler Birliği’nın başlıca faaliyet alanları hakkında rapor tanıtıldı

2018 yılında Belediyeler Birliği’nın başlıca faaliyet alanları hakkında rapor tanıtıldı

13 Şubat 2019

Dün gerçekleştirilen Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Genel Kurulu toplantısında NSORB Yönetim Kurulu, 2018 yılında NSORB’ın başlıca faaliyet alanları hakkında rapor tanıttı.

Raporda belediye finansmanı ve gelir politikası alanında 2019 yılına ilişkin devlet tarafından delege edilen tüm faaliyetler standartlarında ve yerel faaliyetlere yönelik transfer edilen kaynaklarda artış olduğuna vurgu yapılmaktadır. Rapora göre devlet tarafından delege edilen faaliyetlerinin finansmanında (eğitim alanı dışında) yüzde 11,9 oranında artış veya 92 milyon leva artış kaydedildi. 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen belediyelere verilen destek miktarında 481,7 milyon leva artış var. Bu miktardan 361 milyon leva eğitime, kalan diğer 121 milyon leva diğer alanlara yöneliktir.

Raporda, “Uzun yıllardan beri ilk defa okul öncesi hazırlık sınıfı çocuklarının ve 1-4.sınıf öğrencilerinin beslenmesini desteklemek için sağlanan kaynaklarda da 8 milyon leva artış var. Sosyal güvenlik, yardım ve bakım hizmetleri için sağlanan miktar da oldukça fazladır. 2018’e göre artış 29,9 milyon leva veya % 13’tür. Ancak bu zam, bu alanlarda çalışan personeli elde tutmak ve yeni elemanları çekmek için yeterli olmayacak” denildi.

Ne yazık ki NSORB’ın başlıca önerilerinden biri olan sermaye giderlerini karşılamak amacıyla sağlanan destek miktarının 120 milyon leva olmak üzere önemli ölçüde artırılması ve bu miktarın 100 milyon levalık kısmın ilçe yollarının bakım ve onarımı için ayrılması önerisi kabul edilmedi. İlçelerde karayolu altyapısı kritik durumda ve bu yüzden 2019 yılında da NSORB, karayolu altyapısında bakım ve onarım yapılması için devletin destek vermesinde ısrar etmeye devam edecek.

2018'de yerel yönetim için stratejik önem taşıyan yerelleşme sürecinde ilerleme kaydedilmemektedir. Bununla ilgili danışma organı olan Başbakanlık Yerelleşme Kurulu iki yıl üst üste oturumlar gerçekleştirmemektedir.

Raporda, “Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında NSORB, başarılı bir performans sergiledi. Farklı forumlara ve etkinliklere ev sahipliği yapılması, belediyelerimizin ve NSORB’ın Avrupa ve uluslararası bağlamında daha net, daha açık ve daha belirgin bir şekilde konumlandırılması için bir fırsattı. NSORB ve belediyeler olarak deneyim kazandık ve büyük uluslararası etkinlik ve projeleri organize etme ve yürütme kapasitesine sahip olduğumuzu kanıtladık.

Belediyeler için temel problemler arasında AB finansmanlı projelerde finansal düzeltmeler bulunuyor. Hazırlanan analizlere, sürekli olarak aynı hatalar hakkında bilgi verilmesine, Başbakan Yardımcısı, bakanlar, Yönetim Otoriteleri Başkanları ile görüşmelere rağmen soruna kısmi bir çözüm bile bulamadık. Mevcut programlama döneminde finanse edilen projelerle ilgili belediyelere uygulanan finansal düzeltmelerin yanı sıra disipline sokulması nedeniyle ayrı programların pahasına düz oranlı finansal düzeltmeler uygulanmasının devlet bütçesinden bir kereye mahsus olarak karşılanmasının kapsamının genişletilmesine ilişkin önerilerimiz devlet tarafından anlayışla karşılanmadı” diye kaydedildi.

NSORB, 2019 yılında yapılacak faaliyetlerin öncelikleri arasında yerel makamları etkileyen faaliyetlerin örtüşmesini önlemek için farklı bakanlıklar arasındaki etkileşimin iyileştirilmesini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS