Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de yeşil döngü atık işleme entegre tesisi devreye sokulacak

Kırcaali’de yeşil döngü atık işleme entegre tesisi devreye sokulacak

13 Şubat 2019

Kırcaali’nin Vişegrad (Hisarüstü) köyü yakınlarındaki bölge katı atık depolama alanında 24 saat içinde 100-120 ton arasında değişen miktarda farklı türde atık depolanmaktadır. Bu alanda Kırcaali, Ardino (Eğridere), Çernooçene (Yeni Pazar), Momçilgrad (Mestanlı), Krumovgrad (Koşukavak), Kirkovo (Kızılağaç), Cebel (Şeyhcuma) ve İvaylovgrad (Ortaköy) ilçelerinden taşınan tehlikeli olmayan atıklar depolanmaktadır. Burada bir yılda bu sekiz ilçeden taşınan toplam yaklaşık 32 000 ton atık depolanmaktadır. Kırcaali yakınlarında kurulan Kırcaali Bölge Katı Atık Depolama Tesisi projesinin birinci aşaması kapsamında 2016 yılında katı atık depolama hücresi, duvar, kontrol noktası kuruldu, dezenfekte çukuru yapıldı, karantina bölgesi oluşturuldu, su temini şebekesi ve gerekli altyapı oluşturuldu.

Kırcaali Çevre Koruma Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Atık işleme tabi tutulmuyor, çünkü katı atık ön ayrıştırma ve kompost tesisleri yoktur” diye bildirdi. Tesisi Zauba Şirketi işletiyor. Depolama alanında 5 katı atık depolama hücresi kurulması öngörülüyor. Şimdiye kadar Yapısal Araçlara Yönelik Katılım Öncesi Program (ISPA) kapsamında projenin birinci aşamasının uygulanmasına yönelik hibe desteği verilmesine ilişkin sözleşme çerçevesinde onların sadece birisi kuruldu. İkinci ve üçüncü hücrenin kurulmasına yönelik çalışmalara başlandı. Depolanan atıkların azaltılması için katı atık ön ayrıştırma ve kompost tesisleri kurulması üzere Atık Yönetimi Yasası'nın amaçlarına uygun olarak AB fonlarından yararlanma imkanları değerlendiriliyor.

Yakında Kırcaali Bölge Katı Atık Depolama Tesisinde günde 3 ton yeşil atık işlemek için bir kompost tesisinin devreye sokulması bekleniyor. Nihai bir ürün olarak iyi kalitede kompost elde edilecektir. Bu tesisin devreye sokulmasıyla alanda depolanan yeşil atık miktarının azalması ve böylece işlerin kolaylaştırılması bekleniyor.

Yeşil döngü atık işleme entegre tesisi ve dört atık konteynerinin toplam maliyeti 600 000 avrodur. Kaynaklar, Kore ve Bulgaristan arasında imzalanan bir anlaşma çerçevesinde bir yatırım projesi kapsamında sağlandı. Tesis ve konteynerler, Vişegrad köyü yakınlarında bulunan bölge atık depolama alanına bir hafta önce getirildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS