Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
HAFTANIN ÖZETİ (11–18 ŞUBAT 2019)

HAFTANIN ÖZETİ (11–18 ŞUBAT 2019)

18 Şubat 2019

İşverenler, şirketlerin gerçek sahiplerinin beyan işleminin kolaylaştırılmasını istedi. Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği (AORB), Kara Para Aklanmasına Karşı Tedbirler Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklikler yapılmasını önerdi. Amaç, Mayıs ayı sonuna kadar Ticaret Sicili Müdürlüğüne başvurarak, gerçek sahiplerini beyan etmek zorunda olan şirketleri kolaylaştırmaktır.
HABERİN DEVAMI
***

Resmi Murat, Türkçe’nin okutulmasına ilişkin en uygun koşulların yaratılmasını istedi. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev’e ilçe okullarında ana dili olarak Türkçe’nin okutulmasına ilişkin en uygun koşulların yaratılması için acil önlemler alınmasını ısrar ettiği bir mektup gönderdi. Mektubunda Başkan, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ardino ilçesinde ana dili olarak Türkçe’nin Vasil Levski Lisesi’nde, Gorno Prahovo (Tosçalı) Köyü Sveti Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu’nda ve Borovitsa (Çamdere) Köyü A. S. Makarenko İlköğretim Okulu’nda okutulduğunu ve Ardino Kişisel Gelişim Destek Merkezi’nde iki grubun Türkçe okuduğunu belirtmektedir.
HABERİN DEVAMI
***

Şirketler, yeni yazar kasa yazılımı şartından dolayı işyerlerini kapatmakla tehdit ettiler. Bulgaristan İktisat Odası (BSK) tarafından düzenlenen tartışma toplantısına katılan firma sahipleri ve temsilcileri, yazar kasalara ilişkin yeni kuralların yürürlüğe girmesi nedeniyle bazı restoranların, benzin istasyonlarının, yazılım şirketlerinin ve tur operatörlerin 1 Nisan'da muhtemelen kapatılacağına dair uyardılar.
HABERİN DEVAMI
***

Türk Kızılayı'nın Bulgaristan'daki yardım çalışmaları. Türk Kızılayı, Bulgaristan'ın Karadeniz sahilindeki Burgaz Limanı'ndan teknik ve hukuki sorunlar nedeniyle çıkamayan "Lady Bo" adlı Türk yük gemisinin personeline gıda ve temizlik malzemesi yardımı yaptı. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinin talebi üzerine, Türk Kızılayı'nın Bulgaristan Delegasyonu acil harekete geçti. Türk Kızılayı, iş birliği yaptığı Bulgaristan Kızılhaç teşkilatının desteği ile 4 aydan bu yana limandan ayrılamayan geminin 11 üyeli mürettebatına yardım eli uzattı.
HABERİN DEVAMI
***

Şefket Çapaciev, Madan Hastanesi’ne 1 milyon dolar bağışladı. Bulgaristan göçmeni Şefket Çapaciev, Madan Hastanesi’ne 1 milyon dolar bağışladı. Aslen Rodop dağlarının eteklerinde kurulu Madan kasabasından olan 79 yaşındaki Şefket Çapaciev, uzun yıllardan beri Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Chicago kentinde yaşamaktadır. Birkaç gün önce Madan Belediyesi’nin banka hesabına yatırılan parayla pahalı hastane ekipmanları satın alınacaktır.
HABERİN DEVAMI
***

Borisov, İstanbul’daki Demir Kiliseyi restore eden mimar Fikriye Bulunmaz ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, İstanbul’un Balat semtinde bulunan "Demir Kilise" olarak bilinen Sveti Stefan Kilisesi’nin restorasyon ve onarımını yapan mimar Fikriye Bulunmaz ile bir araya geldi. Başbakan, Bulgar kilisesinin aslına uygun olarak onarılması için çalışan tüm ekibe gayretli çalışmalarından dolayı minnettarlığını dile getirdi.
HABERİN DEVAMI
***

2018 yılında Belediyeler Birliği’nın başlıca faaliyet alanları hakkında rapor tanıtıldı. Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Genel Kurulu toplantısında NSORB Yönetim Kurulu, 2018 yılında NSORB’ın başlıca faaliyet alanları hakkında rapor tanıttı. Raporda belediye finansmanı ve gelir politikası alanında 2019 yılına ilişkin devlet tarafından delege edilen tüm faaliyetler standartlarında ve yerel faaliyetlere yönelik transfer edilen kaynaklarda artış olduğuna vurgu yapılmaktadır. Rapora göre devlet tarafından delege edilen faaliyetlerinin finansmanında (eğitim alanı dışında) yüzde 11,9 oranında artış veya 92 milyon leva artış kaydedildi.
HABERİN DEVAMI
***

Yunanistan, Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattı için inşaat izni verdi. Projenin yüklenicisi olan ICGB Şirketler Birliği tarafından yapılan açıklamada Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattına yönelik inşaat işleri ile ilgili Yunanistan tarafından inşaat izni alındığı bildirildi. 7 Şubat 2018 Perşembe günü Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanı Yorgos Stathakis, Yunanistan topraklarında Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı hattı için inşaat izni verdi.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan Başmüftülüğü, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’i destekledi. Bulgaristan Başmüftülüğü, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’i yeni atanan Cami Encümenliği’nden dolayı memnun olmayan Kırcaalili Müslümanlar ile yaşadığı anlaşmazlıkta destekledi ve konu hakkında görüşünü bildirdiği yazılı basın açıklamasında bulundu.
HABERİN DEVAMI
***

Türkçe seçim propagandası yasağı kalıyor. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) milletvekili Diana Savateva’nın sunduğu seçimden önceki gün ve seçim günü sosyolojik veri yayınlama yasağının kaldırılmasına ilişkin teklifi Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada reddedildi. Çarşamba günü Hukuk Komisyonu tarafından kabul edilen teklif, 14 Şubat’ta komisyonun olağanüstü oturumunda reddedildi. Teklifin aleyhindeki argümanlar, bu yasağın kaldırılmasının manipülasyona ve seçim sonucunun değiştirilmesine yol açabileceği yönündedir.
HABERİN DEVAMI
***

İzmir’de Kırcaali şehrinin sembolü yer aldı. Kırcaali’nin kardeş şehri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları içinde artık Kırcaali Belediyesi’nin sembolü de yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle orada "Kardeş Kentler Korusu" oluşturuldu. Koruya doğal kireçtaşından yapılmış Kırcaali yakınlarındaki Perperikon Antik Kentinde bulunan kulenin maketi de yerleştirildi.
HABERİN DEVAMI
***

Seçim Kanunu’nda değişiklikler yapıldı. Seçim Kanunu’ndaki değişiklikler, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Parlamento seçimlerinde tercihli oy sisteminin uygulanması için oy seviyesinin yükseltilmesine ilişkin kanun teklifi görüşmeleri yaklaşık üç saat sürdü. Yürürlükteki mevzuata göre Parlamento seçimlerinde tercihli oy sisteminde milletvekili adayları, aday oldukları bölgede partisinin aldığı oyların yüzde 5’ini ve daha fazlasını alarak birinci sıradaki adayın tercihli oylarını geçerse milletvekili seçilebiliyor.
HABERİN DEVAMI
***

Başbakan Borisov’a Sırbistan’ın en büyük devlet nişanı verildi. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada Başbakan Boyko Borisov, Sırbistan'ın en yüksek dereceli devlet nişanı olan Sırbistan Cumhuriyeti Nişanı ile onurlandırıldı. Nişan takdim töreninde yaptığı konuşmada Başbakan Borisov, “İzninizle bu ödülü Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında büyük çaba sarf eden tüm yurttaşlarım, Sırbistan’ın Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğuna ve kısa bir süre içinde AB’ye üye olacağına inanan herkes adına alıyorum” dedi.
HABERİN DEVAMI
***

Filibe Cuma Camii’nde geleneksel hoşgörü kahvesi içildi. Filibe’de beş yıl önce Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'ne taşlar ve yanıcı maddelerle yapılan saldırıların 5. yıldönümü sebebiyle camide hoşgörü mevlidi okundu. Mevlidin yanı sıra Cuma Camii’nde hoşgörü kahvesi içildi. Kahve içmeye kentteki tüm dini topluluklar ve yerel yönetim temsilcileri davet edildi.
HABERİN DEVAMI
***

Manolova, seçim kanunundaki değişiklikleri Anayasa Mahkemesi’ne verdi. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Parlamento seçimlerinde tercihli oy sisteminin uygulanması için oy seviyesinin yükseltilmesine ilişkin Seçim Kanunu’ndaki değişikliklere itiraz ederek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Manolova, Meclis binasında basına yaptığı açıklamada kabul edilen değişiklerle vatandaşların haklarının çiğnendiğini söyledi.
HABERİN DEVAMI
***

Fahrie Murad DOST Partisinden İstifa Etti. DOST Partisi Merkez Yürütme Kuruluna / MYK/ üyesi Fahrie Murad Kırcaali Haber gazetesine gönderdiği beyannamede partiden istifa ettiğini açıkladı.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Mümün Ali İstifa Etti. "Belediye Mülkiyet ve Ekonomik Kalkınma" bölümünden sorunlu olan Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Mumun Ali, 15 Şubat’ta ayrılma talebinde bulunduğu bildirildi. İstifa sebebinin "kişisel" olarak öne sürülüyor.
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Mumun Ali'nin istifasını kabul etti.
HABERİN DEVAMI

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS