Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Dünya
21 Şubat Uluslararası Ana Dil Günü Vesilesiyle Basın Açıklaması

21 Şubat Uluslararası Ana Dil Günü Vesilesiyle Basın Açıklaması

21 Şubat 2019

“21 Şubat” günü 2000 yılında UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından “Uluslararası Ana Dil Günü” ilan edilmiştir. Milli kültürün korunması ve yaşatılması konusunda başat unsur olan Anadilimiz Türkçe, sadece ülkemiz için değil, Misak-ı Milli sınırları dışında kalmış olan Türk azınlıklarımızın kimliklerini korumalarında da hayati bir görev üstlenmektedir.

Bu bağlamda, Federasyon olarak faaliyet sahamızın merkezini oluşturan Balkanlar’daki soydaşlarımızın ana dil konusunda durumlarını kamuoyuyla paylaşmak asli görevimizdir.

Bulgaristan’da Türkçe’yi ana dil olarak ders alma konusunda yasal bir sorun gözükmese de serbest seçmeli ders olarak statüsünün en alt seviyeye indirildiği, Türkçe’yi seçen öğrencilerin sağlıklı bir eğitim imkânının sunulmadığı, Türkçe ders kitaplarının 1992’den beri güncellenmediği ve bölgeye tarafımızca kitap gönderimi konusunda bürokratik sorunların çıkarıldığı dikkat çekmektedir. Bulgaristan nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan AB üyesi bir ülkede Türkçe dersi alan öğrenci sayısının 5.000 civarında olması konunun ulaştığı acı tabloyu göstermektedir. Aynı şekilde Türkçe basın-yayın konusunda da muazzam bir yetersizlik kendisini göstermektedir.

Diğer taraftan, Batı Trakya’daki soydaşlarımızın karşılaştığı öğretmen sıkıntısı ve SÖPA faktörü ana dil olarak Türkçemizin öğretiminde sorunlara yol açmaktadır. Ders kitabı eksiği kendini göstermese de öğretmen eksikliği bu sorunu derinleştirmektedir.

Kuzey Makedonya’da Ohri Çerçeve Anlaşması’nın halen yürürlükte olduğu dikkate alındığında, Makedon devletinin soydaşlarımıza sunmakla mükellef olduğu hizmetlerin aksadığı dikkat çekmektedir. Doğu Makedonya’da soydaşlarımızın durumu bu bağlamda içler acısıdır. Hâlihazırda Türkçe eğitim yapan okullarda, öğretmen eksikliğiyle doğru orantılı olarak, Türkçe ders materyalleri konusunda da noksanlıklar kendisini göstermektedir. Türkçe basın-yayın konusunda ise arzu edilen seviyede olunmadığı açıktır.

Kosova’daki durumda da belli başlı sorunlar yaşanmaktadır. Kosova’nın bağımsızlık sürecine en fazla katkıda bulunan etnik gruplardan biri olan Türk azınlığın ana dili, Kosova Anayasası’nın 5. maddesinde resmi dil statüsünde kabul edilmemiş; onun yerine, yerel yönetimler düzeyinde kullanılabilecek resmi diller statüsünde yer almıştır. Hatırlamak lazımdır ki Türkçe Kosova’nın ulusal düzeyde kullanılan resmi dillerinden biriydi. UNMİK’te görev yapan Bernard Kouchner döneminden kalma bu uygulamanın kalıcı hale gelmiş olması üzüntü vericidir.

Romanya’da da ana dilde eğitim konusunda belli sorunlar mevcuttur. Azınlık mensupları tarafından Türkçe derslere gösterilen ilginin yeterli seviyede olmadığı görülürken, eğitim kurumlarının sayısının azlığı da başlı başına bir meseledir.

Bütün bu genel tablo içerisinde görülmektedir ki, Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımız ana dil Türkçe konusunda benzer sorunlar yaşamaktalar. Türkçe’nin statü sorunu, Türkçe öğretmen ve ders materyalleri eksiklikleri, velilerdeki duyarsızlık gibi hususlara, kamuoyumuzun ilgisizliği eklenince Balkanlar’da Türkçe’nin geleceğine ilişkin ümitli olamadığımız açıktır. Dolayısıyla konuya ilişkin acil girişimlerde bulunulması elzemdir.

Unutmamak lazımdır ki Türk demek, Türkçe demektir. “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” sözümüz ancak Türkçemize sahip çıktıktan sonra gelebilir.

Dr. Kader ÖZLEM
Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu
Genel Başkan

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


DpS li 2019-02-28 12:06:41
Lütfi Mestanlı iki dönem parlamentoda milli eğitim komisyon başkanıydı tek genelgeyle anadil eğitim okullarda zorunlu ders olabilirdi.
Yapmadı çünkü koçu boklu.
Yapmak isterse mahpusa gireceğini biliyor.
Sadece Lütfi değil DpS bir çoğun kıçıboklu GIKINI ÇIKARAMAZLAR.
Kasım ise tam bir gavur adamı bunlardan ne beklenir.
Türklerin haklarını savunmamak için çuval dolusu para aldılar.
fes 2019-02-28 21:03:03
Tamamen yanlış bir değerlendirme. Milli eğitim komisyon başkanı olan birinin canının istediğini yapacağını zannetmek işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeyen cahillere has bir şeydir. Komisyonlarda kanun teklifleri hazırlanır ve meclise oylamaya sunulur; üyelerin mutabakatı olmadı sürece kanun teklifi yazılamaz.
Kıçı boklu, gavur gibi edepsizce tanımlamalar yapmak ayıptır. Yapmak istese mahpusa girecekmiş... Yok öyle bir şey, mahpusa girmez girmesine de gülünç duruma düşerdi, o kesin.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS