Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
GERB partisi, Başmüftülüğün borçlarının silinmesi kararından vazgeçti

GERB partisi, Başmüftülüğün borçlarının silinmesi kararından vazgeçti

13 Mart 2019

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dini kurumların 31 Aralık 2018 tarihine kadar biriken borçlarının bir kereye mahsus olmak üzere silinmeyip ödeme süresinin uzatılacağını açıkladı.

Tsvetanov,”2018 yılının sonuna kadar biriken borçları bir kereye mahsus olmak üzere silinmeyip ödeme süresini uzatacağız. Borçlar dava edilmeyecek. Milli Gelir Ajansı (NAP) tarafından yürütülen davalar durdurulacak ve ödeme süresi belirleninceye kadar askıya alınacak. Borçların tamamı teminat altına alındı” diye kaydetti.

GERB partisi, böylece Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün devlete olan 8 109 000 leva tutarındaki borcunun silinmesine ilişkin kararından vazgeçerek, dini kurumların geçen yılın sonuna kadar biriken borçları ödeme süresinin uzatılmasını öngören kanun teklifi sunacak. Borçları ödeme süresi daha sonra belirlenecek.

Borç ödeme süresi belirleninceye kadar Milli Gelir Ajansı (NAP) tarafından dini kurumların aleyhine yürütülen bütün davalar durdurulacak. Borç ödeme süresinin uzatılması, Başmüftülük kurumunun devlet tarafından tahsis edilecek finansmanın bir kısmını alabilmesini sağlayacak.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, “Finansmanın büyük bir bölümü alınabilecek, öyle ki dini kurumların devlete olan borçlarının kapatılması kanunun amaçlarını engellemesin. Kararda değişiklik yapılması tekrar toplumdan gelen tepkiler ve tartışmalar sonucunda kararlaştırıldı. Nihai amaç, kanunun amacına ulaşmasıdır. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi mensubu maliye uzmanlarıyla görüşmelerimiz olmadı, hiç kimseyle görüşmelerimiz olmadı. Karar, son birkaç gün içinde GERB Meclis Grubu ve Maliye Bakanlığı’nda görevli uzmanlar tarafından alındı” diye belirtti.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Mehmed Karabaş 2019-03-13 18:59:51
Bu ülkenin idaresinde milliyetçiler varken öyle olacak. Gör bunları ey Anavatan. Evlatlarını bulgar milliyetçilerine rezil rüsva etme
Nema mangiz 2019-03-13 19:25:29
Reyız görür ba Meamet. Ey Boyko, sana duman attırırım ba, diye bir esip gürlesin koca bulgar poturları doldurdisa yapar ba. Bu arada reyız'dan para istiyorsan çok beklersin aga, para bitti, olsa dükkan senin. Dört yüz TIR dolusu yeşil dolar borç alındı, artı altmış TIR eski Türkiye'nin malları satıldı ve geldik denizin sonuna. Deniz bitti aga, taşıma suyla bu kadar.
İma mangır 2019-03-13 20:45:32
Nema mangiz, sen bak dalgana Reis'te yoksa Ahmet Doğan'da bok gibi vagon dolusu. Yarın saba bir bakmışın Amet agan bütün borçları ödemiş. Peevski'yı kızdırmasınla o bile kapatır, nolacak dişinin kovuğu.
Olsa dükkan senin. 2019-03-13 21:31:45
TİKA mika parası artık gok aga. Napçan baya, taşıma suyla değirmen bu kadar. Ahmet Doğan laik bir adam, dini kurumlara para kaptırmaz. Gerçi onda para olduğu da bir hikaye, evinin altından TIR dolusu para çıkmadı bildiğimiz kadarıyla. Bi obrıça ot firmi lafıdır bir ara aldı yürüdü, ama para sayma kasası falan evinden çıkmadı, en azından gören olmadı. Fakat bu taraf tamı tamına beş yüz TIR dolusu yeşil papeli har vurup harman savurdular. Dök babam betonu dök, baya bir canlılık da oldu ve sonunda deniz bitti aga. Hazıra can dayanmazmış. Bitti, mafiş.
Hızır baba 2019-03-13 21:55:59
Sen öyle san Ahmet Doğan ın Enihan baba, Otman baba, Hızır baba, Demir baba, Elmalı baba Tekkelerine verdiği paraları bilsen dudakların uçuklanır. Laiklik maiklik vız gelir tırıs gider seçimler yaklaşıyor. Pamuk eller cebe.
oz 2019-03-14 05:31:45
BAŞ MÜFTULUK ZATEN BITMIS ISLERI TIKANIN PARALARNI YEMEK KJ MUFTULUNE BIR BAKIN NEKADAR PARA CALINDI SON ZAMANDA
Memiş Memiş 2019-03-14 07:40:34
Müftüler, din adamları para çalmaz diye biliyoruz. Kutsal kitap hırsızlığı yasaklar, hepimiz din kardeşiyiz. Gerçi bir ara Türkiye'de para kasaları falan çıkmıştı ortaya ama onlar montaj, montaj. Meyve veren ağaç taşlanır. Bak Fes hiç bir meyve vermediğine hiç kimse ona taş atmıyor. Meyve verse hemen birileri evinin altından para çıktı diye tal yağmuruna tutulurdu.
Memiş yemiş 2019-03-14 11:53:30
fes niye taşlansın ki? gün gelecek New York'taki Özgürlük Heykelinin yerine Fes'in DÜRÜSTLÜK Heykeli dikilecek. Belki New York biraz abartı oldu ama Penisilvanya Eyaletinde, görkemli villasıyla ünlü bir çiftliğe kesin dikilecek.
Memiş Memiş 2019-03-14 12:58:21
Evet, çok doğru, harika bir eğitimi olan dürüstlük timsali reyız'ımıza dil uzattığına göre Fes'in mutlaka pensilvanya bağlantısı vardır, başka türlü olabilir mi. Montaja kürtaj diyor, olur mu öyle yav? Günümüz teknolojisiyle neler yapılmaz neler. Sen sen ol, evde karını başka biriyle yatakta kıstırsan bile gördüklerine inanma; hologram teknolojisiyle sanal bir yatak sahnesini görünür kılabilirler. Son "evet" onayından sonra asrın liderimizin önü açıldı; Merkel, Makron, Tereza, Trump, Putin hepsi çok kıskanıyorlar çok. Önümüz açıktır, Fes de kimmiş, pişmiş aşa su katmasın. Sakın haaaa!
:D 2019-03-14 13:26:41
''Fes de kimmiş,'' O biiiiiiiiiiiiiir narsiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiist o biiiiiiiiiiiiiiiiiiir megolamaaaaaaaaaaaaaaaaan o biiiiiiiiiiiir ib.............. ha ha ha
D: 2019-03-14 16:00:33
" Fes de kimmiş,'' O bir pisman natsionalistst o biiir eski gramofonn o bir ibre.. oha oha .
Önemli mi kim kim olduğunu ? Tabiki hayir ,pardon Evet.
fez 2019-03-15 06:54:32
Vay be Memiş, sen neymişsin be kardeş... Hologramla yatak odana sızdılar demek?...
Tabi, fes nicknameyli birini Kırcali Haber gastesinde görünce Erdoğan hemencecik tahtım sallanvarı dedi, JeHaPe ve PeKeKe becereksizliğinin suçu da onda, adam yirmi senede KeMal ve avanesini her seçim silip götürdü, bunun suçu gerici halkta. Türk halkı birazcık Dostoyevski, birazcık Kant okusa, birazcık da çilingir sofrası kursa fesingenli gibi dırven feylesof olur, ama nerdeeee!
Memiş Memiş 2019-03-15 08:05:49
Üle canım, Dostoevski okumuş da kendini bi şey sanıvarı. Parası va mı, müdür oldu mu, zengin bir kızla evlendi mi, onlara bakılır. Çulsuzun biri Kant okusa ne olur okumasa ne olur. Değil mi? Pekeke konusunda haklısın. Bu pekeke'lerde ne nankörler yav, asrın liderimiz onlara açılım yaptı, türk milliyetçiliğini ayaklarımın altına aldım dedi, türküm doğruyum andını kaldırdı, ama iyilik bilme sen git cehape'ye oy ver. Oldu mu bu şimdi asrın liderimiz dururken oraya buraya oy verilir mi yav. Yanlış, çok yanlış çok.
D: 2019-03-15 08:16:24
Fes sen alya okuyacak misin , bence bundan sonra yazmalisin artık, kitaplardan bahsediyorum. Meselya 20 sene sonra kitapların satılır ve başlıkları şöyle olur:
-"Otneseni ot foruma" ,"Verme nerazdelno", "Spomeni ot vihira", "Do Kircali i obratno", "Fesen'i vilneniya", "Hronikite na Cimkir", "Gagin edin galakticeski avtostopaciya".
Besteselarite na Fes. Birazda Dostoyevskinin torunlari okusunlar seni
fez 2019-03-15 08:29:06
Memiş efendiye bak. "Payam yok, müdüy yapmayıyolla, jengin kıjları abiy diyolla".
Kendini dışlanmış hissediyorsun, marjinalim, mutluyum havasındasın. Çevrendeki insanların seni saymaması bu saydıkların yüzünden değil. Onları bu düşüncelere laik görmen sorunun kendisi, farkında değilsin. Parasız, makamsız, zengin çevresi olmayıp sayılan nice tanıdığım insanlar var. Halkı sevmeyen iten öcü öcü diye gösteren kişi nasıl anlayış bekler ki?! Halk aptal değildir! Erdoğan herşeye rağmen diğerlere tercih ediliyorsa otuz kırk yıldır meslekleri muhalefet olanlar bir baltaya sap olamadıkları ortada! Zamanı gelir o halk barış ister, affeder, zamanı gelir sel gibi coşar hesap sorar. O halk ki 89'da seni bağrına bastı, şimdi de Suriyeli arap ve kürtlere el uzatıyor. Sen bunları anlayamazsın fes! Türk insanı merhametli, affedici, cengaver, namuslu, akıllı ve özgürlükçüdür. Kendini küçük sayan, sürekli aşağılayanlara da dik durmayı bilir. Soğan yer ama elini açmaz! Milli ve gayrımilli olanları iyi bilir.
Memiş Memiş 2019-03-15 12:30:31
Evet, tam da öyle, milli ve gayrı milli şeyinin ne ne olduğunu bilmek önemli. Fes bunları biliyor mu, hayır. Nereden bilsin ki, okuyarak bir şey bilindiği görülmüş müdür? Sonra dik durmak da çok önemli, ama Fes'e sorsan hemen "Ak donun içinde dik duru, nedir o?" diye bir espri üretmeye kalkışır. Bilirim ben onu. Tutturmuş Karadenizli bir vatandaşın "Çalai çalai ama iş de yapai" sözünü önümüze getiriyor. Bu kadar da olurmuş mu diye soru soruvarı. Sevsinler senin sorunu. Adam haklı, balı tutan parmağını yalamasın mı? Hay Allah belanı vermeye fes.
fez 2019-03-15 12:53:50
Erdoğanı sevrersin, sevmezsin, kendi bileceğin iş. Oy verirsin, oy vermezsin, yine kendin bileceğin iş.
Türkiye'de tek okuyan sen değilsin. Öyle okumuşmuş adaletliymiş masallarını bir tarafa bırak. Kemal'in iflas ettirdiği kurum ortada. Bülent Ecevit'in iki binlerde Rahşan'ın kuklası olduğu zamanları unutmadı bu millet. Ecevit entelektüel ve belirli ahlak anlayışına sahip biriydi, kesinlikle çalıp çırpmadı, fakat ekonomiyi iyi yönettiği kesinlikle söylenemez.
Erdoğan gitsin diyenler yerine kimi getirecekler? Halkı aşağılayın, durun. Daha kendi partisini ve basit bir platformu (adil seçim fiyaskosu) yönetemeyen muhalefet Erdoğan'dan kat kat kötü yönetir. Bal tutan yalarcı olmayıp da kötü yönetmez kuralı hiçbir yerde yok. Kitap da okusan, profesör de olsan bu böyle. Davutoğlu bilim adamı olabilir, fakat Erdoğan'dan büyük lider siyasetçi değil.
Erdoğan karşısına fesi çıkaralım derim. Dostoyevski ve Kafka, dırven filosof onu yener geçersin. Ondan sonra vur elini Türk birliği, AB, iç dış siyaset nasıl düzeliyor değil mi?!
Memiş Memiş 2019-03-15 16:33:44
Ecevit ekonomiyi iyi yönetemiyordu canım, orası doğru. Mesela borç almayı bilmiyordu, milettin varlığını da yabancılara peşkeş çekmem diyordu. Ama asrın liderimiz öyle mi, borç yiğidin kamçısıdır deyip 400 TR dolusu borcu aldı, 60 TR dolusu dolar tutarında "eski Türkiye'nin" varlığını babalar gibi sattı ve nurlu ufuklara doğru yol aldık. Gerçi son zamanlarda para bitti, biraz sorun çıktı ama ne olacak sanki Abdulhamit Han'ın yaptığı gibi Kıbrıs'ı satar, ege denizinde adaları satar veya başka bir yerleri satar nurlu ufuklara doğru yol almaya devam ederiz. Reiz'imizin danışmanı büyük Üstat Kadir Misıroğlu'unun dediği gibi Atatürk vatanı kurtardı ne oldu, keşke Yunan idaresinde olsaydık müslümanlığımızı daha iyi yaşardık. Sat gitsin, korkma.
fez 2019-03-15 18:06:42
fes lafı dolaştırma. Aday olacan di mi? Dostoyevski adına ve Kant hatırına?
D: 2019-03-15 19:01:44
Benim oyum Gagine olacak.
Kircali bölgesinden çıkmış ,
Cemkire Cemkire buralara gele gelmiş
Memiş Memis
hiç birşey yememis ,
Dostoyevski okumuş
okumuş okumuş adam olmus
Destegim artık ona helal olmuş.
Numan Nalcı 2019-03-15 19:32:25
Yalnız, bir hususu belirtelim, kafa karışıklığı olmasın. Dostoevski veya Servantes okumuş, okumaya devam eden biri bir şey olmak istemez. O konuda fes efendiye haksızlık yapılmasın, yiğidi öldür hakkını ver. Müdür, zengin, ünlü biri olmak istediğinde hakikati arayan biri olmaktan çıkacağını, bundan sonra sadece çıkarını savunacağını bilir. Geriye doğru araştırmalarımdan karakterinin bu özelliğini ortaya çıkarmış durumdayım. Bana göre o bir entelektüel olmalıymış, potansiyeli de var, ama her nedense o mertebeye gelememiş. Bunu kendisi de bildiğinden saldırgan bir kişilik ortaya çıkmış.
D: 2019-03-15 19:46:33
F farklı
E entelektüel
S sunum
Evet TC yi yeni bir üst seviyeye taşıyacak oluşum Farklı Entelektüel Sunum kısacası /FES/ olgunlaşmaya ve siyasi meyvelerini vermeye başlayacak mı
zaman gösterecek .
Fes destanı 2019-03-15 21:50:36
fes, Komunist e moya tatko, komunist şte sım i az.
Alevitka e moeta mayka, Alevit şte sım i az.

--------------------------------------------------

--------------------------------------------------

--------------------------------------------------
Memiş Memiş 2019-03-16 09:27:04
Evet, harika diyorsun, tam isabet. Fes asrın liderimizi sevmediğine göre kesin alevi, kızılbaş, don garıştıran, komunist, faaşist, pekkeli, dhaşkapeceli, bulgar, rusdur. Ben buna inanıvarım, inandığıma göre kesin dorudur.
fez 2019-03-16 10:29:23
Aleviler hakkında çirkin ithamlarda bulunan şerefsizdir, namussuzdur. Memiş yazdığın yazı karşısında hiç mi utanmıyorsun?!
Alevi olmak utanılacak şey değildir ki, kimlikler zenginliktir. Bir kimliğe sahip olmak diğer kimliklere düşman olmayı icap ettirmez. Kimlik hakaret olarak kullanıldığında ne yazık ki o kimliği taşıyan kişi çoğu kez tahrik oluyor. Lisede bana fes, rezak, turçin diyerek hakaret ettiklerini sanan aptallar vardı, çingene ve alevi çocukları keza aynı şekilde ayrımcılığa uğruyorlardı.
fes'i nice kez çungeneleri alt unsur olarak gösterdiğine şahit olduk, yukarıda yakıştırması hiç hoş değil.
Erdoğan'ı da sevmezsen sevme, çok da tın. fes efendi, sen insanları sevmiyorsun, başta da kendini.
Memiş Memiş 2019-03-16 12:51:25
Evet, tam da üle ba! Asrın liderimiz kürt açılımı yaptı, yetmedi bir de çingene (roman) açılımı yaptı ama damarlarında Tunceli Ovacık kanı taşıyan fes var ya ne yapsa beğenirsiniz? Çingene kardeşlerimize dil uzattı yav, oysa asrın liderimiz ne kadar dale, dalvez varsa hepisini bağrına bastı yov! Valla billa bak! Pekeke bu fesin yaptığını yapmaz yov! Son zamanlarda da diline şunu dolamış: Hani asrın liderimiz hayranı bir kadın "Ben onun gotunun gılı olayım" demişti ya, bir insan böyle bir lafı nasıl diyebilirmiş. Ey fes, asrın liderimize hayranlığını böyle ifade ediyor, sana ne be zibidi herif? Doğru, bu gotunun gılı lafı biraz kaba, ama saf ve temiz Anadolu bacımız kendini büle ifade ediyor. Bu arada arkadaşlar niye gotunun diye yazdım, "ö ve ü" harflerini neden kullanmadım diye merak ederseniz Anadolu'da yoktur, mesela köpek diyeceklerine kopek derler. Kopek Fes.
Ööööööööööööö 2019-03-16 13:44:41
''Bu arada arkadaşlar niye gotunun diye yazdım, "ö ve ü" harflerini neden kullanmadım diye merak ederseniz Anadolu'da yoktur, mesela köpek diyeceklerine kopek derler.''

Fes, yazdığını okur okumaz merak sardım bahis ettiğin "ö ve ü" konusunu, hemen Uşak, Afyon, Kütahya, Isparta, Denizli, Manisa v.s. yerlerden arkadaşları aradım sordum. İşin aslı senin bildiğin gibi değilmiş. Ne dediler biliyonmu ''söye o Fes'e götü veycese götü veysin, götü vemicekse götü veycekle va'' dediler. Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
fez 2019-03-16 14:00:00
fes iyice küfre bağladı. Dostoyevski kitaplarını okumuş ama adam olamamış. Araplar "el mer'u yekulu sifatuhu" derler, yani kişi kendine yakışanı yapar.
fes 2019-03-17 08:30:14
Sen Dostoevski okumadığından ne olduğunu da bilmiyorsun. Dostoevski okumak kişinin aynasız ensesini görebilmesi demektir. İnsanın içinde sadece iyi duygular yoktur, yıkıcı, tahrip edici duygular da vardır. Dostoevski veya edebiyat okumamış kişi kendisinin sadece iyi taraflarını görür, kötü taraflarını görmek istemez. Bak her yazınızda bana hakaretler, küfürler ediyorsunuz, ama ben aynısıyla karşılık verdiğimde, vay hepten küfre sardı bu diye şikayet ediyorsunuz. Ben sizlere hatanızı görmek için bir fırsat veriyorum - yoksa küfür etmekten hoşlanan biri değilim - ama siz bunu görmemekte direniyorsunuz
fez 2019-03-17 10:17:05
Dostoyevski okumaya gerek yok. Biraz sosyoloji, biraz psikoloji okuyunca o dediklerin fazlasıyla anlaşılıyor. Kaldı ki 19 yy Rus gerçeğini her topluma uygulayamazsın. Elbette ki Dostoyevski'nin anlattıkları ideolojik prizmada kırılıp ne kadar gerçeği tanıttığı tartışılır.
İnsanın melek ve şeytan kısımlarını inceleyen bir sürü edebi yapıt vardır, fakat hiçbirisi öyle okunmazsa insanlığa ulaşılamıyacak birşey değildir.

Kendinden merak edenin içine bakması yeterli. Kendinle dürüst olursan cevaplarını alırsın. Bunu her dini öğreti, her kişisel gelişim uzmanı söyler.
Bu arada küfrü göstermek için küfretmek gerekmez.

"Sence Ben Normal Miyim?" Ferhat Aydın: https://www.youtube.com/watch?v=P3sSwQ6iw9I
gercek 2019-03-17 10:29:23
Ya arkadaslar yorum yapiyoruz ama bi sonuc çikaramiyoruz adamlar muftulun paralarini tikanin paralarnı çztır catır yiyor kimse ses çıkarmıyor buna kim dur diycek
D: 2019-03-17 11:15:46
"İnsanın içinde sadece iyi duygular yoktur, yıkıcı, tahrip edici duygular da vardır. "
"Ya arkadaslar yorum yapiyoruz ama bi sonuc çikaramiyoruz adamlar muftulun paralarini tikanin paralarnı çztır catır yiyor .."
Ne zaman bastakiler "ıkıcı, tahrip edici duygular" 'dan arınmış olduğunda ,ozaman kimse kimsenin hakkını çıtır çıtır yemez.
Ama böyle toplumdan böyle yönetici çıkar. Nasılsak öylede yonetiliriz
Meftun 2019-03-17 17:34:43
Yav hocam bu çocuk Ferhat Aydın tam bir deryamış yahu. Sabattan beri aynanın karşısındayım kendimi sorguluyorum. Tonlarca kitap okumuş Fes'e 5 sınıftan terk eğitimimle nasıl tur attırdığımı şimdi daha iyi anlıyorum.

F. Aydın'ın anlattığı yatak olayının aynısını muhtemelen Fes 1x1 yaşıyo, Bu Fes var ya hala o 'Suç ve Ceza' kahramanı Razkolnikov'un etkisinde, ordan kendini bir türlü kurtaramıyo.
o kim ki 2019-03-19 09:27:03
F. Aydın da kim yahu

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS