Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Sevgili Peygamberimizin Miracını Tefekkür Ederek, Miraç Kandilimizi İdrak Edelim

Sevgili Peygamberimizin Miracını Tefekkür Ederek, Miraç Kandilimizi İdrak Edelim

02 Nisan 2019

Muhterem Din Kardeşlerim!

Bize imanın tadını tattıran Rabbimize Hamd-ü senalar olsun. Sevgili Peygamberimize (s.a.s) aline ve ashabına Salatü selamlar olsun.

Yarın akşama Miraç kandilimizi idrak edeceğiz, gündüzünü oruçla, gecesini de ibadetle, kur’an tilaveti (okumak) ile, tövbe ve istiğfarla ihya edelim, Cenab-ı Hak’tan, sevgi ve rızasını niyaz edelim (isteyelim), aile saadet ve bereketlerimizin daim olmasını temenni edelim.
Kimi zamanlar içinde barındırdıkları önemli olaylar sebebiyle diğer zamanlara atfen daha kıymetli ve değerlidir. Mübarek gecelerimizden biri olan miraç kandilinin anlam ve önemini öğrenmek için, sevgili Peygamberimizin (s.a.s) hayatına manevi bir yolculuk yapalım, Miracı onun haleti ruhanisiyle tefekkür edelim (düşünelim), ibretler alalım.

Değerli Müslümanlar!

Yıl hüzün yılıydı, Peygamberimizin muhtereme eşi, kadınların en hayırlısı, annemiz Hz. Hatice hakkın rahmetine kavuşmuştu, 3 gün arayla peygamberimizin (s.a.s) amcası Ebu Talib (Hz. Ali’nin babası)’te vefat etmiş idi. Ebu Talib, iman etmese de her zaman yeğni Muhammed’e ve ashab-ı kirama yardımcı olmuş, himaye etmiş idi. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) çocukluğunu da amcası Ebu Talib’in evinde geçirmişti.
Bir beşer (İnsan) olan peygamberimiz hüzünlüydü… Allah’a tevekkül ediyor, teslimiyet ve sabır gösteriyordu.

Adem (a.s) gibi cennetten çıkartılsak, Yusuf gibi kardeşlerimiz tarafından kuyuya atılsak, Zekeriyya gibi testereyle ikiye biçilsek, Eyyub gibi 17 yıl yatağa mahkum hayat sürsek… bize düşen tevekkül ve teslimiyettir! Allah dostlarının ifade buyurdukları gibi “Ya Rabbi, Kahrın da hoş, lütfun da Hoş”.

Hicretten bir buçuk yıl önce ( 620-621yılı) Recep ayının 27.gecesinde hüzünlü Nebi (Peygamber), ilahi yolculuğa davet edildi. Kabe’den- Mescid-i Aksa’ya, oradan da sidertü müntehaya ( Yüce Kat semalara). Hiç bir beşerin (insanın) ulaşamadığı mertebelere misafir ediliyordu Fahri kainat efendimiz. Cennet ve cehennemi gören, Ulu’l Azm peygamberleriyle sohbet eden, Yüce Allah’a (Ruyetullah) taat ve tazimini bildiren Peygamberimiz, Ümmetine Miracın hatırası olarak şu üç hediyeyi getirdi:

1. Beş Vakit namaz kılmak - Namaz Müslümanların Miracıdır, Allah katında yükselişidir (Hadis)

2. Amenerrasulu Aşrı Şerifi, bir çok hikmetli öğreti ve ilkeyi ihtiva eder, yatsı namazı sonrasında okuyan için, o gece vefat ederse Şehitlik mertebesine ulaşır müjdesi verilir(Hadis)

3. Tevhid akidesi ve müminlerin nihai nokta olarak Cennete girecekleri – Ancak, Kişinin ilk hesaba çekileceği amelin namazı olduğu bildirilir(Hadis), Mevlam rızasıyla huzuruna Kabul etsin (vefat anımızda da Müslüman olarak ruhumuzu teslim etmeyi nasip etsin).
Bu ilahi yolculuğu Peygamberimiz (s.a.s) Mekke eşrafına ( Müşriklere ) anlattığında alay ettiler. Hatta Ebu Bekir’e giderek dostun Muhammed deveyle bir ay süren yolculuğu bir gecede tamamladığını ifade ediyor, Mekke’den – Kudüs’e gidip-geldiğini söylüyor, bu duruma sen ne dersin dediklerinde? Bunu Peygamberim Muhammed söylüyorsa “ DOĞURUDUR” hiç yalanını görmedik! Cevabını verir. Bu teslimiyeti neticesinde Hz. Ebu Bekir “ SIDDIK” (Sadık, Tereddütsüz Doğrulayan) makamına yükselir.

Bu mübarek geceyi idrak ederken, manevi yolculuğu gerçekleştiren kainatın efendisinin bir sözünü hatırlayalım “ Ne mutlu Müslüman’a, onun her hali güzeldir, başına sıkıntı ve problem gelir o SABREDER ve kazanır, Başına bolluk, sıhhat ve afiyet isabet eder ŞÜKREDER ve kazanır. Hüzün yılına müteakip yaşanan isra ve miracı hatırlarken, hüznümüz ve sorunlarımızı düşünelim, “Kendi nefsinizden başlayın" Peygamber tavsiyesine uyarak, muhasebe ve tövbemizi yapalım, arınmak suretiyle manevi yükselişlere nail olalım.

Hüzünlü, dertli ve kederli kardeşlerimizin- huzurlu, mutlu ve başarılı olmalarını temenni ederek, Mübarek Miraç kandili İslam aleminin birlik ve dirliğine, bütün insanlığın da esenlik ve huzuruna vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim.

Kıymetli Müslümanlar!
Yeni Zelanda’da Cuma namazı esnasında, camide şehit edilen 50 civarında müslüman kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, ailelerine ve sağduyulu insanlara sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Terörün, dini, dili, ırkı, rengi olmadığını bir kez daha vurguluyor ve her türlü terörü kınıyoruz. Kırcaali ilinde yer alan merkez camilerimizde ve pek çok camimizde gıyabi cenaze namazı kılındı, kardeşlerimize dualar edildi, Mevlam kabul eylesin, böylesi acıları göstermesin.

Not: Recep Ayının 27. gecesi, miladi takvimde bu sene açısından karşılığı 02.04.2019 salı akşamıdır. Merkezi camilerimizde “Miraç Kandili” programları tertip edilecektir.
En Kalbi Temenni ve Dualarımla

Kardeşiniz Beyhan MEHMED
Kırcaali Müftüsü

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS