Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Georgiev’den güvenoyunu geri çekti

Cumhurbaşkanı, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Georgiev’den güvenoyunu geri çekti

05 Nisan 2019

Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu Başkanı Plamen Georgiev’den güvenoyunu geri çekti. Bunun Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki günlerde yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısından dolayı Georgiev’in Yardımcısı’nı Çarşamba günü rapor sunmaya davet ettiğinde olduğu belirtildi.

Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Radev, şu ifadeleri kullandı: ”Hukuk, demokratik ve müreffeh bir devletimiz olmasını istiyorsak, üst düzey yolsuzlukla mücadele etmeliyiz. Bu yüzden dün 8 Nisan 2019 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu’nu toplantıya çağırdım, Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu Başkanı Plamen Georgiev’den güvenoyumu geri çektim ve gönderdiğim bir mektupla yardımcısının yolsuzlukla mücadele konusunda yapılan çalışmalar hakkında rapor sunmaya davet ettim. Kapsamlı bir denetimle gerçek ortaya çıkıncaya kadar Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu Başkanı’nın görevden uzak kalması gerektiğini düşünüyorum”.

Radev,” Yolsuzluğu izleyen organların temiz bir örnek olduğu varsayılmaktadır” diye sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı,” Bugün devlete güven konusunda ciddi bir sorunumuz var. Partiler istifalarla sorunun bittiğini söylüyor. Bu konu partiler için bitmiş olabilir, ancak devlet için bitmemelidir” diye yorum yaptı.

Radev,” Eğer gerçek anlamda işleyen bir hukuk devleti istiyorsak, yasaları çiğneyen herhangi bir kimseye kanunun gerektirdiği ciddiyetle yaklaşılması gerekir. Gelecek Milli Güvenlik Kurulu toplantısında sadece suçlulara karşı hangi önlemlerin alınacağını değil, aynı zamanda taviz vermeyen ve yolsuzluğa izin vermeyen bir ortamı nasıl yaratacağımızı konuşmalıyız. Bu, yönetimde hesap verilebilirlik ve sorumluluk, yönetsel kararlar için net mekanizmalar, kamu fonlarının tahsisinde tam şeffaflık, açık kriterler içeren net prosedürler ve herkes için eşit erişim anlamına gelir” diye sözlerine ekled.

Bu sabah Başsavcı Sotir Tsatsarov’un Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu Başkanı Plamen Georgiev, Ulusal Soruşturma Servisi Başkanı Borislav Sarafov’un oğlu ve Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanı Lozan Panov’un eşi hakkında denetim emri verdiği açıklandı. Bunun nedeni, adı geçen şahısların piyasaya göre ucuz fiyata mal mülk sahibi odluklarına dair basında çıkan haberlerdir.

Daha sonra Başbakan Borisov da ucuz lüks daire skandalına adı karışan üst düzey görevlilerin uzun süreli izne çıkması gerektiğini söyledi. Kısa bir süre sonra Plamen Georgiev, izne çıktığını duyurdu. Başsavcı Yardımcısı ve Ulusal Soruşturma Servisi Başkanı Borislav Sarafov, işini bitirmeleri için Milli Gelir Ajansı (NAP) ve Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu görevlilerine yardımcı olmaya hazır olduğunu açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 12 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 722
-Aktif Vaka Sayısı:5 097
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:210
-Toplam Vefat Sayısı:471
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS