TİKA BADA Başkanı Mahmut Çevik’e Türk Diplomasisine Katkı ÖdülüPazar, 28 Nisan 2019

TİKA BADA Başkanı Mahmut Çevik’e Türk Diplomasisine Katkı ÖdülüTürk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi ‘27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü' münasebetiyle Ankara Ataköşk Hotelde düzenlediği kutlama programında, çeşitli ödüllerin yani sıra ‘Basın Hizmet Ödülü' ve ‘Türk Diplomasisine Katkı' ödülleri de verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Orman Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, 57. Hükumet Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, ATV Program Yapımcısı ve Gazeteci Müge Anlı, Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Ankara Veteriner Fakültesi Dekani Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu, Siyasi Parti Temsilcileri, Akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda katılımcıların iştirak ettiği törende, Basın Alanında Hizmet Ödülü Gazeteci ve Program Yapımcısı Müge Anlı'ya verilirken, TİKA'nın faaliyette bulunduğu ülkelerde başarılı olarak uygulanan ve sonuç alınan Tarım ve Gıda Alanında hazırlamış olduğu program ve projeler ile yaptığı çalışmalar dolayışı ile Türk Dış Politikasının belirlenen stratejilerinin Uygulanmasına katkı sağlayan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik'e ‘Türk Diplomasisine Katkı Hizmet Ödülü'nün verilmesi uygun görüldü.
Kırsal Kalkınma, Birleşmiş Milletler Bağlı Kuruluşlar, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği Projeleri hazırlama ve uygulama konusunda da ayrıca uzman olan TIKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik tarafından hazırlanan ‘TIKA Afrika Tarımsal Kalkınma Programı' ile Türkiye de ilk defa Afrika Tarım Zirvesi yapılmıştı.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Geçici Güvenlik Konseyi Üyeliğine seçilmesine katkı sağlayan lobi faaliyetlerine destek amaçlı 13 Afrika Ülkesi için hazırladığı ve Birleşmiş Milletlerin ilgili kuruluşları tarafından da ödüllendirilen bu Program ile Afrika Kıtasına yatırım konusunda yol haritası çıkarılmıştı.

Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerine yönelik olarak da hazırlayıp uygulamaya koyduğu ve bugün bölgede uygulanan Proje ve Programlar sonucunda ise, Balkanlar'da multikültürel ve etnik yapının korunmasına, göçün engellenmesine, engelli ve emekli ailelerin üretim yaparak aile ekonomilerine katkı sağlamalarına ve bölgede bu yatırımlar ile kalıcı barışın ve sosyal dayanışmanın sağlanmasına önemli imkanlar sağlanmıştı.


DİĞER HABERLER