Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed’in Bayram Mesajı

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed’in Bayram Mesajı

03 Haziran 2019

Ramazan Okulunu Başarıyla Tamamlamanın Ardından Bayramın Neş’ ve Saadetine Nail Olmamız Duasıyla…
Yüce Allah’ın Rahman ve Rahim isimleriyle…

Kıymetli Müminler!

On bir ayın Sultanı, En kutlu misafir Mübarek Ramazan-ı Şerif’i artık uğurlama vakti. İradelerimizi eğiten, paylaşmayı iftar sofralarında ve mali infaklarla (Zekat ve fıtırlarla) öğreten, ruh ve gönül dünyamıza sekineyi kazandıran bu kutlu misafiri yeniden bir yıl sonra ağırlamak üzere gönderiyoruz…bir taraftan onun hüznünü yaşarken, bir taraftan da verimli, güzel, dolu-dolu ihya edilen bir ramazanın hediyesi olan - Ramazan Bayramına ulaşmanın mutluluk ve saadetini yaşıyoruz.
Mevla’m İbadet ve taatlerimizi, salavat, zikir ve tespihlerimizi, mukabele ve vaazu nasihatleri, oruç ve nafile ibadetlerimizi dergahı izzetinde ahseni Kabul ile makbul eylesin ( en güzel şekilde Kabul eylesin).

Kıymetli Kardeşlerim!

Ramazan ayı, on bir ayın sultanıdır, diğer bütün aylara örnektir! Bu münasebetle Ramazan ayında kazanmış olduğumuz güzel hasletleri ve salih amelleri diğer aylarda da sürdürmeye azami derecede ehemmiyet gösterelim. Nitekim efendimiz (s.a.s) “Nasıl yaşarsanız öyle vefat edersiniz, nasıl vefat ederseniz öyle haşrolunursunuz” buyurur.
Buradan hareketle “son nefeste” iman ile dünya’dan, ukbaya yolculuğun yapılması bir ömrü ihata ettiğini Efendimiz (s.a.s) ifade ediyor. Mevla’m dünyada da iyilik ve güzellik, ahrette de iyilik ve güzellikler ihsan etsin inşallah /nasip etsin/.

Binaen aleyh bu doğrultuda bir de şu hadiseyi hatırlayalım: Ayşe annemiz peygamber Efendimiz (s.a.s)’e hangi amel daha hayırlıdır diye sorar, Peygamberimiz (s.a.s) cevaben “ Az da olsa devamlı olandır” buyurur. İbadette, eğitim ve hayır işlerinde devamlılık esastır.

Değerli Müminler!

Bayramda akrabalar, komşular, büyükler ve hastalar ziyaret edilir duaları alınır. Kabristan ziyaret edilir, dünyadan ukbaya ayrılmış olan rahmetlilere dualar edilir, bir gün ölümün bize de misafir geleceği hatırlanır ibret alınır! Birbirlerini Allah adına affederek, Dargınların barışmasını önemle istirham ediyorum. Hatasız kul olmaz! Hatalarımızın farkına vararak bir adım geri atmasını bilelim, nefsimizi o suçluydu diyerek kabartmayalım. Af yolunu tutalım Allah’ın rahmet dairesinde olalım.

Kıymetli Müminler!

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) İslam’ı bir cümlede özetliyor, “ İslam güzel Ahlaktır” buyuruyor.

Faydalı İlmin yansıması Salih ameldir, Salih amelin yansıması ise takva ve erdem olmalıdır.

Zira tuttuğumuz “oruçlar” da bizi kötülüklerden tutuyorsa geçmiş günahlarımızın affına işarettir. “ Kim ki ramazan orucunu Allah’a inanarak ve mükafatını ondan bekleyerek tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” buyurarak müjde veren Peygamberimiz (s.a.s) bir de olabilecek tehlikeler karşısında bizleri ikaz eder “ Oruç tuttuğu halde yalan ve hile ile işine devam eden kişinin aç kalmasına Yüce Allah ihtiyaç duymaz”.
İbadetin üzerimizdeki yansıması, “Güzel Ahlak”, insanlar ile güzel muamelat olmalıdır.
Allah’ın Huzurunda günlük hayatında Beş vakit Namaz sayesinde duran, sürekli murakabesini yapan ( Allah beni her zaman her yerde görüyor şuuru) Mümin, “Yaradandan ötürü yaradılanı sever, kimsenin kötülüğünü düşünmez, gıybetini etmez, ayıbını araştırmaz!

Değerli Müslümanlar!

Yüce Allah her insanın “ Canını, malını, kanını, namus ve dinini” dokunulmaz kılmış ve haksız yere bir kişinin öldürülmesini bütün insanların ölümüne, bir insanın da kurtulmasını bütün insanların kurtulmasına eşdeğer kılmıştır.
Kardeşlerim! Yüzyıllardır yeryüzüne adaleti, hoşgörüyü, sevgi ve insanlığı götüren İslam toplumu, ne yazık ki bugün kan ağılıyor! Bu münasebetle İslam toplumları olan bizim büyük bir hüzün ve ızdırabımız var! Yüreklerimiz: Filistin, Kudüs, Suriye, Arakan, Mısır ve daha birçok İslam beldesinin zalimlerin silahları gölgesinde olmasından dolayı kasvetlidir, buruktur. Zalimleri Allah’a havale ediyoruz! Ve bayramın İslam toplumuna birlik ve dirlik vesilesi olmasını, bütün insanlığa huzur, adalet ve esenlik getirmesini niyaz ediyoruz.

Mevla’m yar ve yardımcımız olsun, İslam toplumuna yeniden birlik ve dirlik ihsan etsin, Kendisine laik kul, Efendimiz (s.a.s)’e laik Ümmet eylesin, rızasına nail eylesin, Salihlerden kılsın.

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.

Not: Ramazan Bayramı üç gün sürer, 04-06.06.19
Sabah Namazı Saat 4:50‘de , Bayram Namazı 6.24’da kılınacaktır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 055
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:58
-Aktif Vaka Sayısı:5 083
-Toplam Vefat Sayısı:796
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS