Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Partilere sağlanan hazine yardımı oy başına 1 levaya azaltılması teklifi ilk okumada onaylandı

Partilere sağlanan hazine yardımı oy başına 1 levaya azaltılması teklifi ilk okumada onaylandı

12 Haziran 2019

Meclis Genel Kurulunda 2019 Yılı Bulgaristan Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu’ndaki değişiklikler ilk okumada kabul edildi. Değişikliklere göre 1 Temmuz’dan itibaren siyasi parti ve koalisyonların finanse edilmesine yönelik devlet tarafından sağlanan yıllık hazine yardımının son seçimlerde aldıkları 1 geçerli oy başına 11 levadan 1 levaya düşürülecek. Kanun tasarısı Bakanlar Kurulu tarafından sunuldu.

Yapılan oylamada Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi, Birleşik Vatanseverler İttifakı ve Volya Partisi milletvekilleri 117 kabul oyu kullanırken, Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Hak Ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi milletvekili 90 ret oyu kullandı. Çekimser oy kullanan milletvekili olmadı.

Önerilen değişikliğin nedeni, hükümetin halkın beklentilerine cevap verme konusundaki istekliliğidir. Devlet tarafından partilere sağlanan hazine yardımının azaltılması sadece bu yıl için geçerlidir.

Kanun tasarısı, siyasi parti ve ittifaklara sağlanan yıllık hazine yardımının, son seçimlerde aldıkları 1 geçerli oy başına 1 Ocak-30 Haziran 2019 dönemi için 11 leva, 1 Temmuz-31 Aralık 2019 dönemi için 1 leva tutarında olmasını öngörüyor. Partilere sağlanan hazine yardımının tutarının 1 geçerli oy başına 1 levaya azaltılması ile 2019 yılının ikinci yarısında devlet bütçesinden 14,6 milyon leva tasarruf edilecektir.

GERB Milletteki Toma Bikov, partilere sağlanan hazine yardımı tutarının 1 geçerli oy başına 1 levaya azaltılmasına ilişkin teklifin, tüm risklerin değerlendirilmesi sonucunda yapıldığını kaydetti. Bikov,”Partilerin devlet bütçesinden finanse edilmezse başka bir şekilde finanse edileceklerini biliyoruz. Bugün özellikle muhalefet partileri tarafından bu sübvansiyonlarının olumlu yanlarının ne olduğunu duyduğumuza seviniyorum. GERP partisi olarak hiç birimiz Bulgar demokrasisinin oligarşileşmesini istemiyoruz” dedi.

BSP Milletvekili Dragomir Stoynev, partinin kanun tasarısını desteklemeyeceğini, çünkü devlet tarafından sağlanan hazine yardımının siyasi partilerin işleyişini tehlikeye sokmayacak şekilde azaltılmasından yana olduğunu söyledi. Stoynev, teklifin siyasi partilerle istişare edilmeden sunulduğunu ve demokrasiyi tehdit ettiğini belirtti.

HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, HÖH’ün halkın beklentilerine cevap vermek için partilere sağlanan hazine yardımı tutarının azaltılmasını kabul etmediğini kaydetti. Tsonev,”Eğer tutarda azalma ve modelde değişiklik olacaksa bunun tartışmalardan sonra, argümanlar sonucunda yapılması gerekir, aksi takdirde Bulgaristan’da siyasi hayat bakımından ağır sonuçları olacak açık, çok kaba bir popülizm olacak” dedi. Tsonev, Avrupa Birliği (AB) kurumları tarafından hazırlanan raporların yeni bir konu içereceğine dair uyardı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS