Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bakan Ananiev, Kırcaali Acil Tıp Merkezi’nde iki süper ambulansın anahtar teslim törenine katıldı

Bakan Ananiev, Kırcaali Acil Tıp Merkezi’nde iki süper ambulansın anahtar teslim törenine katıldı

27 Haziran 2019

Bugün Kırcaali Acil Tıp Merkezi önünde basın mensupları ve uzmanlara gelişmiş teşhis ve tedavi için ileri teknoloji ile donatılmış 2 ambulans aracı tanıtıldı ve anahtar teslim töreni yapıldı. Törende Sağlık Bakanı Kiril Ananiev de hazır bulundu.

Ülkede ilk olan ve süper ambulans olarak tanıtılan ambulanslar, daima hizmete hazır vaziyette olup Makas Sınır Kapısı’na uzanan yolda meydana gelen trafik kazalarında yardımcı olacaklar. Bu ambulanslar, “Yunanistan-Bulgaristan Sınır Ötesi Bölgede Yeniliklerin Teşvik Edilmesi ile Acil /Günlük Tıp Yardımı Alınması” başlıklı proje kapsamında tedarik edildi.

Proje yöneticisi Svetla Razmova,”Proje, belirlenen sürede tamamlanacak. Yunanistan’dan proje ortakları Kavala Hastanesi ve Kavala Tıp Uzmanları Derneği, Bulgaristan’dan ise Kırcaali Acil Tıp Merkezi’dir. Proje bütçesinden Kırcaali Acil Tıp Merkezi için ayrılan tutar 662 854 avrodur. İki ambulans aracı ve donanımlarından başka acil tıp uzmanlarının olanak ve seviyesini arttırmaya yönelik önlemler de öngörülmüş olup, deneyim alışverişinde bulunmak ve yeni standartlar oluşturmaya yönelik önlemler de öngörülmektedir” dedi.

Makas-Nimfea (Yanıkköy) Sınır Kapısı’na uzanan yolda meydana gelen trafik kazalarından başka süper ambulanslar, acil durumlarda il nüfusuna sağlık hizmeti verilmesi için kullanılacak.

Bakan Ananiev yaptığı konuşmada,”Proje sonuçlarından dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Halk sağlığını korumak ve Bulgaristan nüfusunun tıbbi bakım hizmetine eşit erişimini sağlamak, Sağlık Bakanlığının temel görevlerinden biridir. Bu sınır ötesi işbirliği projesi, ulaşılması zor olan, dağlık bir kesimde yerleşim yerleri bulunan bir bölgede gerçekleştiriliyor ve bu yerleşim yerlerinin tüm sakinlerine tıbbi bakım hizmeti ve acil yardım sağlamamıza ihtiyaç duyuluyor” dedi.

Bakan,”Bulgaristan’ın başka yerinde böyle süper ambulanslar yok. Ülkenin başka yerlerinde de bu tür projelerin hibe desteği almaya hak kazanmasını umuyorum” diye vurguladı.

Bakan,”Acil tıp hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik bir proje üzerinde çalışıyoruz. İlk B tipi ambulans artık Kırcaali'de, belki temmuzun ortasında iki hafta sonra ikinci C tipi ambulans da getirilecek. Krcaali ve il için modern teknoloji ile donatılmış toplam 14 ambulans öngörülmektedir” diye bildirdi.

Dr. Mitkov, Bakan’a ambulansların donanımı ve sunduğu olanaklar hakkında bilgi verdi. Ambulansların biri, Kırcaali Acil Tıp Merkezi, diğeri ise Kırcaali Acil Tıp Merkezi Kirkovo (Kızılağaç) Şubesi tarafından kullanılacak.

Proje yüklenicisi olan uluslararası şirketlerin yer aldığı DeltaMed Mobile Şirketler Birliği’ni temsilen törende bulunan Hristo Karakostov, ambulansların anahtarlarını Kırcaali Acil Tıp Merkezi Müdürü Dr. Atanas Mitkov’a takdim etti.

Törende resmi konuklar arasında Bakan’dan başka Kırcaali Vali Yardımcısı Sevda Kamburova, Kırcaali Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Todor Çerkezov, Kırcaali İl Emniyet Müdürü Kıdemli Komiser Ventsislav Momçilov, Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Kırcaali Bölge Müdürü Komiser Sergey Zaimov ve Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği Müdürü Viktor Kirçev yer aldılar.

Bakan daha sonra Kırcaali ve Yunanistan’daki Gümülcine (Komotini) Şişmanoğlu Devlet Hastanesi tarafından gerçekleştirilen bir proje kapsamında yenilenen Kırcaali Hastanesi’ndeki Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Ünitesi ve ameliyathaneyi ziyaret etti.

Bakan, Kırcaali, Haskovo (Hasköy) ve Smolyan (Paşmaklı) hastanelerinin müdürleri ile görüşme gerçekleştirecek.

Bu akşam Kırcaali Arpezos Oteli konferans salonunda INTERREG V_A Yunanistan-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde hibe desteği sağlanan “Sağlık Hizmetlerinin Başarılı Temellerini Teşvik Etme: Acil Yardım Uygulanmasında Hastaneler Arasındaki İşbirliğin Geliştirilmesi” projesinin kapanış konferansı yapılacak. Konferansta her iki ülkeden hekimler ve toplumun ileri gelenleri hazır bulunacak. Toplantıda proje sonuçları tanıtılacak.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS