Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Ekim 2020
HABERLER » Bulgaristan
Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Makalesi

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Makalesi

15 Temmuz 2019

Türkiye bundan üç yıl önce bugün, herkesin gözleri önünde kanlı bir darbe girişimi yaşadı.

Bu bir terör örgütünün büyük bir devleti topyekün ele geçirme teşebbüsüydü. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sinsi bir planla yıllar içinde sızdırdığı teröristleri, bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına kast etmiş, demokratik şekilde seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Hükümeti devirmeye çalışarak, anayasal düzeni değiştirmeyi hedef almıştır.

Türkiye’nin maruz kaldığı en kanlı terör saldırısı olan bu hain darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, halkımızın ve Türk devletinin demokrasiyi koruma yönündeki ortak kararlılığı ve canı pahasına kahramanca direnişi ile devletine sadık güvenlik güçlerimizin kararlı karşı harekâtı sayesinde akim bırakılmıştır. Üçüncü yıldönümünde, bir kez daha, Türk demokrasisine kahramanca sahip çıkarken yaşamlarını yitiren aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyor; Gazilerimize minnet duygularımızı sunuyoruz.

15 Temmuz tam anlamıyla bir demokrasi zaferidir. On yıllarca ülkenin ve devletin çeşitli kesimlerine sinsice sızmış olan bu demokrasi düşmanlarına karşı demokratik yollarla mücadele edilmiştir. Bu önlemler, her zaman güvenlik-özgürlük dengesi içinde, ülkemizin anayasası ve yasaları ile uluslararası yükümlülükleri gözetilerek alınmıştır. Alınan kararlara yönelik hak aramada her türlü iç hukuk yolu bulunmaktadır. Bu süreçte, başta kurucu üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi olmak üzere, ilgili uluslararası örgüt ve mekanizmalarla düzenli işbirliği içinde olunmuştur.

Geçen üç yıl içinde, yurtiçinde, her şeyden evvel, hain darbe girişiminin sorumlularının adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış olup, bu süreç devam etmektedir. Aynı zamanda, FET֒nün devlet kurumlarına yıllar içerisinde sinsice yerleştirdiği şebeke deşifre edilerek, “paralel devlet yapılanması” çökertilmiş; basından ekonomiye, geniş bir yelpazeye yayılan paravan oluşumları da ortadan kaldırılmıştır.

Darbenin planlayıcısı olduğu bütün delilleriyle ve mahkeme kararlarıyla ortaya konan, Fetullah Gülen ve terör şebekesi FET֒yle, diğer terör örgütleriyle olduğu gibi, sürekli temelde mücadele edilmektedir.

Eğitim, ticaret ve insani yardım faaliyetlerin arkasına gizlenen, kendisini “eğitim gönüllüsü bir oluşum” gibi göstermeye çalışan FETÖ sadece Türkiye değil, aynı zamanda, varlık sürdürdüğü bütün ülkeler için tehdit arz etmektedir. Halen birçok ülkede çeşitli şekillerde faaliyet gösteren bu terörist örgüt, devlet kademelerine sızma girişimleri ve kurduğu uluslararası ağ ile küresel ekonomik ve siyasi etkisini artırmaya gayret etmektedir.

Bu süreçte, dost ve müttefik ülkeler başta olmak üzere uluslararası toplumdan beklentimiz, ortak değerlerimize tehdit oluşturan bu terör örgütüne karşı işbirliğinin küresel çapta güçlendirilmesidir.

Birçok ülkedeki FET֒nün okullarının kapatılması, Türk Maarif Vakfı’na devredilmesi, FETÖ mensuplarının Türkiye’ye sınırdışı edilmeleri veya oturum izinlerinin iptal edilmesi ve bu ülkelerdeki FETÖ yapılanmalarına karşı yargılama süreçlerinin başlatılması kaydadeğer gelişmelerdir.

Bununla birlikte, darbeci askerlerin ve FETÖ destekçilerinin bazı müttefik ülkelere yaptıkları iltica başvurularının olumlu sonuçlandığına da maalesef şahit olunmaktadır. Dost ve müttefik ülkelerden beklentimiz, her şeyden evvel, uluslararası yükümlülüklere bağlı kalmalarıdır.

FET֒nün yurtdışındaki yapılanmasına yönelik çabalarımız uzun soluklu bir mücadeledir. Hükümetimiz bu doğrultudaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.

Bu süreçte, desteğini esirgemeyen Bulgaristan gibi dost ve müttefik ülkelere ve halklarına da teşekkür ederiz. FETÖ yapılanması, sadece ülkemiz için değil, aynı zamanda mensup ve işbirlikçileriyle faaliyette bulunduğu diğer ülkeler için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle FETÖ destekli okullar, genç dimağları zehirleyerek o ülke ve halklarının geleceği için en büyük tehlikeyi teşkil etmektedir. Bu konuda soydaşlarımızın ve vatandaşlarımızın gereken özeni göstereceğini biliyorum.

Bu düşüncelerle, Bulgaristan’ın güzide vatandaşları soydaşlarımıza en iyi dileklerimi sunuyorum.

Dr. Hasan ULUSOY
T.C. SOFYA BÜYÜKELÇİSİ

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 833
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:286
-Aktif Vaka Sayısı:5 374
-Toplam Vefat Sayısı:825
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS