Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Öğretmenler, okula gitmeyen öğrencileri evlerini ziyaret etmeye karşı çıkıyor

Öğretmenler, okula gitmeyen öğrencileri evlerini ziyaret etmeye karşı çıkıyor

07 Ağustos 2019

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın gelecek eğitim öğretim yılından itibaren öğretmenlerin, mazeretsiz olarak derse girmeyen çocukların ve öğrenci aillelerinin evlerini ziyaret etmelerine ilişkin önerisine karşı başlatılan imza kampanyasını yaklaşık 5000 kişi destekledi.

Dilekçeyi yazanlar, 28 000 öğretmenin üye olduğu “Güçlü Bir Eğitim Sistemi İçin Öğretmenler”, “Pedagoglar”, “Sınıf Öğretmenler” adlı facebook gruplarına üye olan öğretmenlerdir.

Öğretmenlerin dilekçesinde bir çocuğun okulu bırakma riski altında olup olmadığını belirlemek için bir kriter belirlenmediğine dikkat çekiliyor. Öğretmenlerin ifadesine göre herhangi bir nedenden ötürü bir derse girmemiş bir çocuğun evini ziyaret etmek kabul edilemez.

Öğretmenler, öğretmenin iş yerinin kesinlikle okul binası olduğunu söylüyor.

Onların ifadesine göre, her bir öğretmen okula gitmeyen öğrencilerin evini ziyaret etmeyi reddetme hakkına sahip.

Öğretmenler, onların bu tür ziyaretlerde bulunmalarını zorunlu kılan okul müdürlerinin verdiği emirlere mahkemeye itiraz edildiği takdirde iptal edileceğini düşünüyor.

Dilekçede aynı okulda görevli öğretmenler arasında ek gerilime, kötü bir çalışma atmosferine, öğretmenler ve ebeveynler arasında daha derin bir güvensizliğe neden olacak koşullar yaratıldığı kaydedilmektedir.

Pedagoglar, bunun vatandaşların hayatını tamamen gözetleme ve müdahale girişimi olduğuna dikkat çekerek böyle bir şeye karşı olduklarını belirtiyorlar. Onlar, bu tür politikaları uygulamayı ve bu yeni sosyal deneyi yapmayı kesinlikle reddettiklerini söylüyor.

Öğretmenler, ayrıca çocukların anaokuluna veya okula gitmesini sağamanın her ebeveynin görevi olduğunu vurguluyorlar.

Pedagoglar,”Ebeveynlerin sorumluluğunu bize devretme girişimini kabul etmiyoruz” diye belirtmektedirler.

Öğretmenler, bu değişiklikler yapılırsa bu ek işin ücretinin ne şekilde ödeneceğini soruyorlar. Sıradışı faaliyetlerin, çalışma saatleri ve ücret düzenlenmeden yapılmasının yasalara aykırı olduğunu kaydeden öğretmenler, bu tür ziyaretlerin onlara karşı fiziksel ve psikolojik tacize yol açabileceğini belirtmektedirler.

Onlar ayrıca düzenleyici çerçevede değişiklikler önerdiler. Bunlar arasında e-öğrenci not defteri oluşturulması, okul müdürlerinin öğretmenlerin öğrencilerin evlerini ziyaret etmelerini talep etmelerinin yasaklanması ve okullar için telefonlar ve arabalar satın alınması bulunuyor.

Öğretmenler, tekrar uygunsuz davranışlarda bulunan öğrencileri dersten çıkarma hakkının yanı sıra okul bütçesini etkilemeksizin okul öğretmen kurullarının ciddi ihlallerde bulunan öğrencileri okuldan uzaklaştırma kararı alma hakkının verilmesinde ısrar etmekte.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Volkan Gökay 2019-08-08 20:35:46
İşinize gelince ben sizin ikinci annemizim! İşinize gelince benim işim bu binadan ayrılınca biter kardeşim öğretmenlik meslek değildir ebeveyinliktir.Bunu sen meslek para veya statü olarak görürsen hastane acil hekimide benim çay molam var der senin annenin hastane acilinde işi olduğu zaman önce bu gibi meslek yapan yani kamu hizmeti yapan insanlara ahlak ve iş ahlakı öğretmek lazım.Sen bu mesleği para için seçtiysen zaten yapma bu işler vicdan isi git muhassebeci ol ozaman işin bitince o binadan ayrılabilir son.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS